Slavia vyhrála díky penaltě. Baník se utrhl ze řetězu, Vrbův Zlín ztratil náskok

Aktualizováno 4. 2. 2023 20:10
Fotbalisté vedoucí Slavie zvítězili v 18. kole první ligy na hřišti posledních Pardubic 2:0 a pokazili tak východočeskému celku soutěžní premiéru na zrekonstruovaném Stadionu Arnošta Košťála.
Peter Olayinka.
Peter Olayinka. | Foto: Milan Kammermayer

Pražané v nejvyšší soutěži bodovali naplno posedmé v řadě a neúplnou tabulku vedou o čtyři body před obhájcem titulu Plzní, která se v neděli představí na půdě nováčka z Brna. Pardubice nevyhrály čtvrté kolo po sobě a zůstaly šestnácté s tříbodovou ztrátou na předposlední Zlín.

Zápas dvou týmů z opačného konce tabulky otevřel gólově v 19. minutě z penalty slávista Václav Jurečka. Konečný výsledek stanovil v závěrečném nastavení Peter Olayinka. To už hosté dohrávali bez vyloučeného stopera Aihama Ousoua. Vršovický celek neprohrál ani šesté vzájemné utkání v nejvyšší soutěži. V srpnu rozstřílel Pardubice v Edenu 7:0 a připravil jim nejhorší debakl v lize.

Pardubice po historickém postupu mezi elitu v létě 2020 strávily kvůli nevyhovujícímu stadionu dva a půl roku v azylu v pražském Ďolíčku, kde sídlí Bohemians 1905. Nejvyšší fotbalová soutěž se do města proslulého perníkem a dostihy vrátila poprvé od roku 1969. Tehdy ji ale hrál jiný klub, ten současný vznikl až v roce 2008.

Svěřenci trenéra Kováče začali před vyprodaným hledištěm (4620 diváků) aktivně. Po necelých třech minutách brankář hostů Kolář vyrazil Chlumeckého hlavičku po rohovém kopu, o chvíli později pak Kostkovu přízemní střelu.

V 16. minutě zahrál Kostka po rohu Slavie ve vápně rukou. Sudí Machálek po zásahu videorozhodčího a zhlédnutí opakovaných záběrů nařídil pro Pražany penaltu. Odpovědnost vzal na sebe Jurečka, který poslal gólmana Nitu, hostujícího v Pardubicích z pražské Sparty, na opačnou stranu. Osmadvacetiletý ofenzivní hráč skóroval i ve druhém jarním kole a zaznamenal pátou trefu v sezoně nejvyšší soutěže. Potěšil tak "kotel" Slavie, kde fandil i šéf klubu Tvrdík spolu se zraněným obráncem Bořilem.

Hosté do konce poločasu převzali iniciativu, Van Buren ale vedení nenavýšil. V první šanci vystřelil vedle. Následně ho vybídl ke skórování David Jurásek, ale s 10 brankami druhý nejlepší střelec ligové sezony ve skluzu tváří v tvář Nitovi neuspěl.

Krátce po přestávce Hlavatý z rohu vápna nastřelil tyč. V 66. minutě jeho spoluhráč Janošek vypálil z šestnáctky nad. Hlavatý poté přihrál do vápna střídajícímu Limovi, který však z bezprostřední blízkosti gólmana Koláře nepřekonal.

V 83. minutě o sobě dala vědět Slavia. Kolářův dlouhý výkop propadl za obranu Pardubic na nabíhajícího Olayinku, jenže hostující kapitán zakončil nad.

V poslední minutě uviděl po protestech druhou žlutou kartu v utkání Ousou. Švédský obránce byl ve 36. utkání v české lize vyloučen už potřetí.

Hosté navzdory oslabení přidali pojistku. Střídající Tecl po rychlém přečíslení přihrál Olayinkovi a nigerijský křídelník šestým zásahem v ligovém ročníku zpečetil skóre. Slavia vyhrála venku v lize potřetí za sebou a s 58 góly má nejlepší útok soutěže. Naopak Pardubice mají se 14 brankami nejhorší útok ligy a s 42 inkasovanými góly i nejslabší obranu.

Baník rozstřílel Teplice

Ostrava vyhrála na hřišti Teplic 5:0 a po 14 utkáních ukončila čekání na venkovní výhru v nejvyšší soutěži. Všechny branky padly ve druhém poločase.

Slezany poslal do vedení v 53. minutě Jiří Klíma a další trefy přidali v 64. a 79. minutě záložníci Cadu a Filip Kaloč. V 83. minutě se premiérově v lize prosadil střídající Jiří Boula a ve třetí minutě nastavení dokonal debakl a nejvyšší výhru Baníku v sezoně stoper David Lischka.

Ostrava oplatila Teplicím srpnovou ligovou porážku 1:2 z domácí půdy a posunula se na osmé místo neúplné tabulky. Severočeši po porážce v minulém kole na hřišti Bohemians 1905 (0:2) prohráli i druhý jarní duel a jsou na 12. příčce.

Zlín neudržel v utkání 18. kola dvoubrankový náskok a v Jablonci remizoval 2:2. Hosty poslal ve 20. minutě do vedení Vachtang Čanturišvili, který pak v 52. minutě přihrál na gól Martinu Fillovi. Za dalších šest minut ale snížil Jakub Považanec a v 72. minutě stejný hráč s pomocí teče od Josse Didiby už v přesilovce po vyloučení Libora Kozáka srovnal.

Oba týmy se rozešly smírně popáté za sebou, vzájemný duel skončil stejným výsledkem jako v podzimní části. Jablonec se Zlínem neprohrál posledních 19 ligových zápasů. "Ševci" i ve druhém soutěžním utkání pod trenérem Pavlem Vrbou remizovali a z předposledního místa tabulky nadále ztrácejí na soupeře tři body. Čtrnáctí Severočeši bodovali poprvé po třech kolech, ale zvítězili v jediném z posledních osmi ligových duelů.

Slovácko remizovalo s Olomoucí 0:0. Oba týmy si tak udržely jarní neporazitelnost, mužstvo z Uherského Hradiště bodovalo doma s Hanáky podeváté za sebou a v posledních čtyřech zápasech s nimi navíc neinkasovalo. Sigmě v neúplné tabulce patří čtvrtá a Slovácku šestá příčka se shodným počtem 26 bodů.

18. kolo první fotbalové ligy:

FK Pardubice - Slavia Praha 0:2 (0:1)

Branky: 19. Jurečka z pen., 90.+6 Olayinka. Rozhodčí: Machálek - Hájek, Antoníček - Petřík (video). ŽK: Šimek - Ousou, Lingr, Santos, Douděra. ČK: 90. Ousou. Diváci: 4620 (vyprodáno).

Pardubice: Nita - Kostka (64. Mareš), Hranáč, Chlumecký, Rosa (46. Helešic) - Vacek (78. Šimek) - Pikul (58. Krobot), Janošek, Hlavatý, Tischler - Černý (58. Lima). Trenér: Kováč.

Slavia: Kolář - Douděra, Ousou, Santos, D. Jurásek - Hromada (68. Pech), Ševčík (56. M. Jurásek) - Jurečka (56. Hronek), Lingr (56. Provod), Olayinka - Van Buren (83. Tecl). Trenér: Trpišovský.

FK Teplice - Baník Ostrava 0:5 (0:0)

Branky: 51. Klíma, 64. Cadu, 79. Kaloč, 83. Boula, 90.+3 Lischka. Rozhodčí: Berka - Vlček, Šimáček - Orel (video). ŽK: Juroška (Ostrava). Diváci: 2563.

Teplice: Grigar - Hyčka, Knapík (77. Chaloupek), Mičevič, Hybš (70. Radosta) - Urbanec, Kučera, Mareček (84. Čičovský), Kodad (84. Procházka) - Vachoušek (70. Sy), Trubač. Trenér: Jarošík.

Ostrava: Laštůvka - Juroška, Pojezný, Lischka, Šehič - Kaloč - Cadu (87. Jaroň), Miškovič (69. Boula), Buchta (39. Kuzmanovič), Plavšič (87. Šín) - Klíma (69. Tijani). Trenér: Hapal.

FK Jablonec - Trinity Zlín 2:2 (0:1)

Branky: 58. Považanec, 72. vlastní Didiba - 20. Čanturišvili, 52. Fillo. Rozhodčí: Zelinka - Horák, Kotalík - Kocourek (video). ŽK: Šulc, Jovovič - Reiter, Kozák, Simerský, Balaj. ČK: 63. Kozák. Diváci: 731.

Jablonec: Surovčík - Surzyn, Martinec, Král, Polidar (55. Černák) - Kratochvíl (44. Hübschman), Považanec - Šulc, Chramosta (82. Ikaunieks), Jovovič - Sejk. Trenér: Horejš.

Zlín: Rakovan - Reiter (57. Janetzký), Simerský, Procházka, Bartošák - Hlinka, Didiba - Fillo (69. Vukadinovič), Fantiš (90. Balaj), Čanturišvili - Kozák. Trenér: Vrba.

1. FC Slovácko - Sigma Olomouc 0:0

Rozhodčí: Klíma - Ratajová, Vyhnanovský - Adámková (video). ŽK: Brandner, Svědík (trenér, oba Slovácko) Diváci: 2812.

Slovácko: Nguyen - Reinberk, Kadlec, Hofmann, Kalabiška - Havlík, Daníček - Brandner (57. Šašinka), Trávník (57. Kim sung-pin), Holzer (82. Duskí) - Mihálik (82. Kohút). Trenér: Svědík.

Olomouc: Trefil - Pokorný, Beneš, Vraštil - Zifčák, Breite, Ventúra (90.+1 Greššák), Zmrzlý - Navrátil (62. Fortelný) - Růsek (82. Matoušek), Chytil (90.+1 Zlatohlávek). Trenér: Jílek.