Baník se chytil proti Pardubicím, nastřílel tři góly. Jablonec poprvé v lize vyhrál

11. 9. 2022 18:35
Fotbalisté ostravského Baníku porazili v 8. kole Fortuna:Ligy poslední Pardubice 3:0. Stejným výsledkem uspěl Jablonec proti Hradci Králové a zaznamenal vůbec první vítězství v sezoně. Liberec v Ďolíčku zdolal Bohemians, Mladá Boleslav remizovala se Slováckem.
Radost fotbalistů Baníku.
Radost fotbalistů Baníku. | Foto: ČTK

Fotbalisté Ostravy zvítězili po čtyřech utkáních a poskočili na deváté místo neúplné tabulky. Východočeši nebodovali popáté za sebou. Baník nasměroval k vítězství ve 32. minutě Daniel Tetour proměněnou penaltou, ve druhém poločase pak výsledek pojistili náhradník Muhamed Tijani a Nemanja Kuzmanovič.

Ostravští nastoupili s oběma čerstvými posilami Plavšičem a Caduem a obzvláště srbský záložník byl při velké chuti. Subtilní křídlo, které přišlo na hostování ze Slavie, vedlo v první půli většinu nebezpečných útoků Baníku. Dlouho však byl tlak domácích jen územní.

Až po přibližně pětiminutové, vynucené pauze způsobené hustým kouřem nad hrací plochou z choreografie ostravských fanoušků, přišel velký závar v pardubickém vápně. Po Plavšičově centru hlavičkoval Frydrych, gólman Markovič míč vytáhl na tyč, kterou z dorážky vzápětí opět trefil i Cadu, a po dalším centru do vápna zasáhl jeden z hostujících hráčů kopačkou Frydrycha a kopala se penalta. Z ní bezpečně skóroval Tetour. "Já jsem tu situaci viděl z dálky, nechci to hodnotit," řekl pardubický trenér Pavel Němeček.

Ostrava i poté diktovala tempo zápasu a hrála na soupeřově polovině. Do poločasové přestávky však z toho víc vytěžila nedokázala.

Po změně stran už obraz hry tak jednostranný nebyl a Pardubičtí se postupem doby začali osmělovat. Jejich choutky však končily zhruba dvacet metrů od ostravské brány. Skórovat mohli znovu domácí poté, co se Klíma po rychlém autu probil do vápna, ale místo přihrávky na volného Plavšiče volil neúspěšně zakončení.

"Měl jsem velkou chuť do fotbalu, proto jsem do Baníku šel. Hrálo se mi dobře. Důležité jsou tři body. Ani bych neřekl, že na klucích je nějaká deka po sérii bez výhry. Doufám, že jsme to protrhli a bude se to zlepšovat. Baník patří nahoru," uvedl Plavšič.

Hosté ohrozili Laštůvku v 66. minutě Janoškem, ale jeho rána z dálky skončila kousek nad břevnem. V době, kdy se zdálo, že Baník znervózňuje, domácím opět dokonale vyšlo střídání.

"I to je výhoda příchodu nových hráčů. Některé hráče můžeme poslat na hřiště v průběhu hry, už do otevřenější obrany, přišlo mi, že pak nejsou tak nervózní," mínil kouč Ostravy Pavel Vrba.

Na hřiště poslal trio Tijani, Buchta, Jaroň, které bylo u dalších gólů. Buchtova dorážka ještě skončila na tyči, ale v 75. minutě prchl Nigerijec Tijani a se šťastnou tečí hostujícího Vlčka překonal Markoviče podruhé.

"Počkali jsme si na ty situace do otevřené obrany, a ony přišly. Jsem rád, že jsme je dokázali zužitkovat. Nechtěli jsme hru moc otvírat, ať nedopadneme jako v utkání s Brnem, kdy jsme dvakrát v závěru inkasovali a prohráli," řekl Vrba.

I potřetí udeřilo ostravské mužstvo z brejku. Tentokrát sehrál důležitou úlohu Jaroň, jehož centr z malého vápna v 82. minutě poslal do sítě Kuzmanovič. Baník vyhrál čtvrtý z pěti vzájemných ligových duelů a Pardubice doma porazil i na třetí pokus.

"Bylo to kruté, plácáme se tam, dostaneme gól z penalty. Bohužel sebevědomí nám chybí, nedaří se nám. Posledních dvacet metrů před brankou soupeře nepracujeme, jak bychom potřebovali, nejsme moc ve vápně," dodal Němeček, jenž prohrál i třetí duel v roli dosavadního kouče Východočechů.

Slovácko počtvrté v řadě bez výhry

Slovácko remizovalo v Mladé Boleslavi 1:1. Svěřenci trenéra Martina Svědíka v nejvyšší soutěži nevyhráli počtvrté v řadě a nevyšla jim ideálně generálka na čtvrteční utkání Evropské konferenční ligy v Kolíně nad Rýnem. V nastavení prvního poločasu se prosadil hostující Mirčás Duskí, za domácí vyrovnal v samém závěru střídající Ladislav Krobot.

Tým z Uherského Hradiště bodoval v Mladé Boleslavi ve čtvrtém ligovém duelu za sebou. Středočeši doma v sezoně nejvyšší soutěže nezvítězili ani na čtvrtý pokus.

"Je to už třetí utkání po sobě, kdy vedeme a necháme si vyrovnat a místo tří bodů si vezeme remízu. Je to smutné, kór když to takhle dopadne v posledních vteřinách," řekl na tiskové konferenci Svědík, jenž v minulosti Boleslav vedl.

"Mám rozporuplné pocity. Chtěli jsme tři body, nakonec jsme rádi za jeden. Byli jsme aktivnější, měli jsme výrazně víc střel, chtěli jsme to utkání víc zlomit. Soupeř měl hodně hráčů, kteří odpočívali," konstatoval domácí trenér Pavel Hoftych.

Oproti čtvrteční domácí remíze 3:3 s Partizanem Bělehrad v úvodním duelu skupiny Konferenční ligy udělal Svědík osm změn v sestavě. Místo Nguyena nastoupil v brance Fryšták a na hrotu útoku Vecheta.

Už po necelé minutě a půl se ve vápně odrazil míč k Ladrovi, jenže domácí útočník přestřelil. "Chtěli jsme využít toho, že Slovácko jede na dvou frontách. Většinou toho hráči mají plné zuby. Ve druhé minutě měl Ladra šanci na gól, tam by se utkání vyvíjelo jinak," mínil Hoftych. Ve 22. minutě si Fryšták poradil s Ekpaiovou přízemní ranou.

Hosté zahrozili v úvodním dějství pouze v nastavení a hned z toho byl gól. Brandner prodloužil ve vápně hlavou dlouhý míč na Duskího a ten střelou k tyči nedal brankáři Šedovi šanci. Egyptský záložník se trefil ve druhém kole po sobě.

"Byla to těžká rána, takový direkt před poločasem. Snažili jsme se hráče povzbudit, vytáhnout to nahoru," poznamenal Hoftych.

Po změně stran Ladra z bezprostřední blízkosti nevyzrál na Fryštáka. Domácí si vytvořili tlak, Mareček po Ladrově centru hlavičkoval těsně vedle a o chvíli později hostující brankář vytáhl jeho centr směřující do horního růžku na roh. V nastavení Fryšták zastavil na brankové čáře Šimkovu hlavičku z rohu.

"Druhý poločas jsme pokračovali v nepříliš výrazném výkonu, myslím, že byl ještě horší než ten první. To je potřeba si přiznat. Není každý den posvícení, ani nemůže při našem náročném programu," podotkl Svědík.

Domácí se však nakonec vyrovnání dočkali. Ve třetí minutě nastavení se po závaru v šestnáctce opřel do míče Krobot a druhou ligovou trefou v kariéře zařídil svému týmu alespoň bod.

"Skali (Skalák) mi říkal, že to tečoval. Ale i kdyby to tečoval, mám radost, že se nám podařilo vyrovnat," prohlásil Krobot. "Doufal jsem, že to zvládneme s nulou vzadu. Bylo to vyústění naší pasivní hry, že jsme gól dostali," dodal pětatřicetiletý Fryšták, který chytal v lize poprvé od dubna.

Jablonec se konečně dočkal

Jablonec porazil na svém hřišti 3:0 Hradec Králové a dočkal se premiérového vítězství v sezoně. Skóre otevřel v 50. minutě Václav Sejk, další branky přidali v 67. a 80. minutě Jakub Martinec s Janem Chramostou. Severočeši se po prvním triumfu pod vedením kouče Davida Horejše posunuli na 13. místo, "Votroci" jsou na šesté pozici neúplné tabulky.

Jablonec neprohrál s Hradcem Králové 12. ligový duel za sebou a v nejvyšší soutěži zvítězil po devíti utkáních. Východočeši prohráli po čtyřech zápasech a podruhé za sebou neskórovali.

"Jsem obrovsky rád, že jsme konečně vyhráli. Určitě se mi ulevilo, čekali jsme na výhru už od přípravných zápasů. Druhý poločas naše hra splňovala to, co bychom od mančaftu chtěli, byla jednoznačně v naší režii. Dali jsme tři góly týmu, který branky moc nedostává, navíc jsme udrželi nulu," řekl jablonecký kouč David Horejš na tiskové konferenci.

Oba trenéři se museli vypořádat s množstvím absencí z důvodu zranění nebo disciplinárních trestů. Zlomené zápěstí nepustilo do hry ani domácího kapitána Hübschmana. Debut v jabloneckém dresu si naopak odbyl nigerijský stoper Akpudje, čerstvá posila z litevského týmu FK Panevežys.

Úvod utkání nabídl řadu šancí na obou stranách. Skóre mohl otevřít už ve druhé minutě Krob, jeho ránu z úhlu ale Reichl zneškodnil. Jablonecký levý bek připravil ještě větší příležitost pro Sejka, jenž trefil hlavičkou z bezprostřední blízkosti jen paži královéhradeckého gólmana. Na druhé straně se blýskl Hanuš, jenž skvěle zasáhl nejprve proti Kubalovi a následně si poradil i Vašulínovou dorážkou.

V prvním poločase měli více ze hry Severočeši, jejichž ofenzivu táhl z pozice podhrotového záložníka aktivní Polidar, větší šance si ale vytvořili hosté. Hanuš znovu podržel svůj tým po půlhodině při další dvojité šanci soupeře, když nejprve vytěsnil Vašulínovu ránu zpoza vápna a po následném rohu opět vychytal z bezprostřední blízkosti zakončujícího Kubalu.

"Zápas jsme si prohráli v první půli, kdy jsme nedali tři stoprocentní šance. Domácí někdy až zázračně zachránil Hanuš," litoval královéhradecký trenér Miroslav Koubek.

Po změně stran už dominoval Jablonec, který do té doby nejlepší ligovou obranu pokořil v 50. minutě. Reichl ještě dokázal vytěsnit Krobovu prudkou křižnou střelu, Smržův akrobatický odkop z brankové čáry ale trefil dobíhajícího Sejka, od něhož se míč odrazil do sítě. Dvacetiletý hráč hostující ze Sparty, jenž se vrátil do základní sestavy po dvouzápasové pauze, se prosadil potřetí v sezoně.

V 67. minutě se navíc po Šulcově centru z levé strany odrazil míč k Martincovi a ten nekompromisní ránou zvýšil. Královéhradecký odchovanec svou třetí ligovou trefu v kariéře z respektu k mateřskému klubu neslavil. "Cítil jsem, že bych se mohl trefit, často to tak i bývá, že se hráč prosadí proti bývalému klubu. Měl jsem v hlavě už před zápasem, že bych neslavil, je to vyjádření určité úcty," uvedl čtyřiadvacetiletý stoper.

V 80. minutě potvrdil domácí triumf chytrým lobem Chramosta, se čtyřmi góly nejlepší střelec týmu. Jablonec uspěl na svém hřišti po pěti ligových utkáních a z tříbodového zisku v nejvyšší soutěži se radoval poprvé od 7. května a duelu v Teplicích.

"Absence byly znát hlavně na naší hře v obraně, Jablonec se navíc po poločase hodně zlepšil, byl hodně motivovaný konečně vyhrát. Nakonec rozhodla individuální kvalita jejich útočných hráčů," zhodnotil Koubek.

Liberec uspěl díky včasným brankám

Liberec zvítězil v Ďolíčku nad Bohemians 1905 2:0 a posunuli se na třetí místo neúplné tabulky. Hosté se v souboji sousedů v tabulce prosadili ve druhé minutě obou poločasů, v úvodu se trefil Matěj Valenta a krátce po přestávce další střední záložník Lukáš Červ. Oba týmy dohrávaly o deseti. V 69. minutě dostal červenou kartu střídající domácí hráč Ondřej Petrák, o chvíli později byl vyloučen Valenta.

Liberec v lize zvítězil na půdě Bohemians po šesti zápasech a naplno bodoval po dvou kolech. Bohemians doma v této sezoně nejvyšší soutěže ani napočtvrté nevyhráli a získali tam jen jeden z dosavadních 11 bodů. V tabulce jsou "Klokani" sedmí.

"Na tabulku se samozřejmě kouká hezky, ale je to jen průběžný výsledek. Spíš mě těší, že jsme opakovaně schopni předvádět fotbal, který chceme hrát. Dnes jsme navíc udrželi nulu. Takže jsem za to moc rád," uvedl na tiskové konferenci liberecký trenér Luboš Kozel.

Oba týmy podle očekávání nastoupily v rozestavení s třemi stopery. Lépe začali hosté, kteří už po necelých dvou minutách otevřeli skóre. Mikula z pravé strany přihrál Valentovi a ten přízemní střelou k tyči překonal Valeše.

Dvaadvacetiletý záložník si ve druhém utkání po příchodu na hostování ze Slavie připsal premiérový gól v libereckém dresu. Nejrychlejší branku v sezoně ale Valenta nedal, v minulém kole se o ni po necelých 15 sekundách postaral Duskí ze Slovácka.

"Z jedné podceněné situace jsme v úvodu inkasovali gól, který určil ráz utkání. Shodou okolností tahle situace byla včera na videu. Kdybychom stáli v prostorech, kde máme být, první gól by nepadl," zlobil se kouč Bohemians Jaroslav Veselý. "Od nás trenérů je vždy apel, abychom vstoupili do poločasu aktivně. Pokud se vám to podaří a ještě vstřelíte branku, tak vám to vždy pomůže," poznamenal Kozel.

Pražané se pak snažili o vyrovnání a Severočechy několikrát podržel gólman Vliegen. Belgický brankář si v úvodní čtvrthodině dvakrát poradil se střelou Jánoše zpoza vápna a ve 22. minutě vyrazil i Köstlův pokus z úhlu. Na opačné straně v nadějné pozici Matoušek zamířil jen do středu branky.

Bohemians po přestávce hned dvakrát vystřídali, ale místo očekávaného náporu a snahy o vyrovnání znovu po necelých dvou minutách hry inkasovali. Hůlka hlavou odvrátil míč jen kousek za vápno a Červ skákavou střelou překonal Valeše. Stejně jako spoluhráč Valenta si připsal první gól v ligové sezoně a celkově svůj třetí v nejvyšší soutěži.

"Dali jsme góly v podstatě z prvních návštěv na útočné polovině. Byl tam nějaký závar, odrazilo se to na vápno a já to trefil. Cítil jsem, že už je potřeba, abych dal gól. Bavil jsem se o tom i s agentem, ten mi taky říkal, že bych už mohl trefit bránu," uvedl Červ.

Liberečtí se po navýšení vedení uklidnili a měli i další možnosti. Preislerovi se ale zamotal míč mezi nohy a Van Burenův oblouček skončil na horní síti. V 68. minutě střídající Petrák hrubě fauloval hostujícího Frýdka a sudí Orel mu po zásahu videorozhodčího po přezkoumání situace u monitoru udělil červenou kartu.

Slovan ale hrál přesilovku jen tři minuty, po ostrém skluzu na střídajícího Hálu byl vyloučen také autor první branky Valenta. Poté před Drchalem odvrátil míč obránce a na opačné straně liberecký Mikula minul. Slovanu už to vadit nemuselo, v Ďolíčku si tentokrát vedl mnohem lépe než před měsícem, kdy v domácím azylu Pardubic utrpěl dosud jedinou venkovní porážku v sezoně.

"Do druhého poločasu jsme zase vstoupili aktivně a přidali jsme druhou branku. S Bohemkou to hodně otřáslo a druhý poločas jsme měli jakž takž pod kontrolou," uvedl Kozel, který krátce hrával za Bohemians.

"Utkání se rozhodlo ve dvou minutách. Jsem naštvaný, že takhle doje…me zápas. Pokolikáté už doma, nemám slov. Více nám sedí hra do rychla, na venkovních hřištích máme hráče do rychlého protiútoku. Navíc jsme prakticky ve všech domácích zápasech prohrávali," dodal Veselý.

8. kolo první fotbalové ligy:

Baník Ostrava - FK Pardubice 3:0 (1:0)

Branky: 32. Tetour z pen., 75. Tijani, 83. Kuzmanovič. Rozhodčí: Nehasil - Kubr, Pečenka - Kocourek (video). ŽK: Tetour, Lischka - Černý, Hlavatý, Lima. Diváci: 7168.

Sestavy:

Ostrava: Laštůvka - Ndefe, Frydrych, Lischka, Fleišman - Cadu (69. Buchta), Tetour, Kuzmanovič (85. Pojezný), Boula, Plavšič (69. P. Jaroň) - Klíma (65. Tijani). Trenér: Vrba.

Pardubice: Markovič - Kostka, Vlček, Hranáč, Helešic - Tischler (46. Sychra), Solil (74. Lima), Janošek, Icha (80. Akosah-Bempah), Hlavatý - Černý (60. Červenka). Trenér: Němeček.

FK Mladá Boleslav - 1. FC Slovácko 1:1 (0:1)

Branky: 90.+3 Krobot - 45.+1 Duskí. Rozhodčí: Starý - Vodrážka, Vyhnanovský - Klíma (video). ŽK: Mašek, Karafiát - Sinjavskij. Diváci: 1997.

Sestavy:

M. Boleslav: Šeda - Suchý, Karafiát, Šimek - Pech, Mašek (62. Dancák), Matějovský, Mareček (85. Skalák), Fulnek - Ladra (85. Žitný), Ekpai (67. Krobot). Trenér: Hoftych.

Slovácko: Fryšták - Hofmann, Daníček, Šimko - Trávník (57. Havlík), Ljovin - Sinjavskij (85. Kadlec), Brandner (69. Petržela), Holzer (56. Reinberk), Duskí - Vecheta (69. Mihálik). Trenér: Svědík.

FK Jablonec - FC Hradec Králové 3:0 (0:0)

Branky: 50. Sejk, 67. Martinec, 80. Chramosta. Rozhodčí: Batík - Nádvorník, Podaný - Machálek (video). ŽK: Houska - Rada. Diváci: 2309.

Sestavy:

Jablonec: Hanuš - Akpudje, Martinec, Heidenreich - Šulc (89. Souček), Kratochvíl, Houska, Krob - Polidar, Chramosta (82. Patrák) - Sejk (87. Ikaunieks). Trenér: Horejš.

Hradec: Reichl - Klíma, Ševčík, Čech - Gabriel, Kučera (69. Kodeš), Rada, Smrž - Trusa (69. Dvořák), Vašulín (79. Rybička), Kubala (71. Matěj Koubek). Trenér: Miroslav Koubek.

Bohemians Praha 1905 - Slovan Liberec 0:2 (0:1)

Branky: 2. Valenta, 47. Červ. Rozhodčí: Orel - Vlček, Ratajová - Adámková (video). ŽK: Jánoš, Beran (oba Bohemians). ČK: 69. Petrák - 73. Valenta. Diváci: 4411.

Sestavy:

Bohemians: Valeš - Köstl, Křapka, Hůlka - Dostál, Jindřišek (46. Petrák), Jánoš (46. Drchal), Kovařík (62. Hála) - Květ (62. Beran), Hronek - Puškáč (79. Mužík). Trenér: Veselý.

Liberec: Vliegen - Gebre Selassie, Prebsl, Plechatý - Mikula, Valenta, Červ (85. Purzitidis), Preisler (85. Fukala) - Frýdek (70. Višinský) - Matoušek (77. Rondič), Van Buren (85. Mara). Trenér: Kozel.