Kozel je Pražák, i to mohlo hrát v Baníku roli, vliv má i přízvuk, myslí si Komňacký

Marek Janoš Marek Janoš
Aktualizováno 6. 3. 2021 12:00
S novým koučem Ondřejem Smetanou, jenž povýšil od B-týmu a nahradil odvolaného Luboše Kozla, vyrukuje fotbalový Baník o víkendu ve šlágru Fortuna:Ligy na Slavii. Ostrava sázkou na mladé trenéry nemá co ztratit, myslí si František Komňacký, který jako jediný dokázal v novodobé historii dovést Baník k mistrovskému titulu.
František Komňacký
František Komňacký | Foto: ČTK

Jak hodnotíte změnu na lavičce Baníku?

Člověk na takové pozici v klubu, který má ambice a historii jako Baník, je při takovém postavení v tabulce přirozeně pod tlakem. Baník není obyčejný klub. Poté, co přišel nový majitel, mají vysoké cíle. Nemohla být spokojenost s tím, že mužstvo je ve středu tabulky. Mety byly pro tento tým vysoko. Každý trenér musí s počítat s tím, že při dlouhodobém nenaplňování cílů se toto může dostavit.

Byl to dobrý tah?

Je to pokus. V Ostravě to vyřešili tak, že dali důvěru svým lidem a trenérovi Ondřeji Smetanovi. Vzhledem k tomu, že nemá velké zkušenosti s vedením tak složitého společenství, jako je prvoligový tým, tak je to pro mě překvapení. Nebude to ale pravděpodobně trvalé řešení. Možná už mají někoho vyhlédnutého od nové sezony.

Vazby na Baník má Pavel Vrba, který byl až donedávna dlouho volný. Neprováhal klub šanci?

Jak Pavla znám, on by do Baníku šel. Je to pro něj srdeční záležitost a v době, kdy byl volný, zřejmě nebyla situace v Ostravě úplně rozhodnutá. Trenéra Kozla nechtěli ještě odstavit od mužstva. To se odehrálo až po posledních výsledcích a především po výkonu s Teplicemi. Pak vedení došla trpělivost.

Byl by vhodným kandidátem?

Do budoucna je Pavel Vrba vhodný kandidát pro Baník. Je dlouhodobě spojen s regionem, spoustu let tam působil, byl u titulu. Zkrátka tam má jméno a byl by to typ trenéra, který by dokázal naplnit ambice majitele hrát o titul a o poháry. Nejspíš ale přišli pozdě.

Vrba skutečně při začátku angažmá ve Spartě naznačoval, že měl ještě jednu nabídku, která ale přišla pozdě…

Můžeme spekulovat, zda to byla nabídka z Baníku. Možné to je, ale Pavel je relativně mladý trenér. Myslím, že jeho čas v Ostravě ještě může nastat. S vedením budou ve spojení a dřív nebo později to přijde.

Nový trenér dostane pravděpodobně čas nejméně do konce sezony. Překvapilo vás to?

Možná si řekli: Zkusíme to takto, než seženeme někoho, na kom se shodneme a kdo bude volný. Proto dali šanci svým klukům, nemají co pokazit, protože spadnout nemůžou a můžou jen překvapit.

Pohledem experta

"V současném rozpoložení není o výhře Slavie pochyb, a to navzdory blížícímu se pohárovému duelu se skotskými Rangers FC. Domácí kouč Trpišovský má k dispozici prakticky dvě nesmírně kvalitní jedenáctky a obě jsou na papíře lepší než baníkovská základní sestava," myslí si před utkáním expert Fortuny Roman Kovařík.

Věří i slávistickým střelcům. Na nejproduktivnější hráče Abdallaha Simu a Jana Kuchtu je u Fortuny kurz na vstřelení branky 2,20. 

"Pro sešívané hraje kromě aktuální formy dlouhodobě i vzájemná bilance, stejně jako fakt, že poslední dvě návštěvy Baníku v Edenu skončily na vlas stejným debaklem," připomíná Kovařík prohry 0:4.

"98 procent všech tiketů míří na výhru úřadujícího mistra v kurzu 1,20, s velkou pravděpodobností domácí zvítězí o více než jednu branku, tedy v handicapu," myslí si expert. Aktuální kurz na Slavii 1,20 doplňují možnosti na remízu v kurzu 7,10 nebo na výhru Ostravy v kurzu 17,0.

Jakou roli pro Baník hraje současná situace, kdy fanoušci nemohou na stadiony? Může to být faktor, proč se mu nedařilo?

Bez diváků se hraje všem špatně, ale Baníku o to víc. Tam byli zvyklí na podporu každý zápas, na atmosféru a tlak, který vytvářely tribuny na soupeře, na rozhodčí, na hráče. Ostrava patří mezi týmy, kterým tohle prostředí nevyhovuje a které by z domácího prostředí vytěžily rozhodně víc. Baník byl na skvělé fanoušky zvyklý řadu let.

Vedení při výměně trenéra naráželo na motivaci hráčů. Mluvil o tom i nový trenér Ondřej Smetana. Mohli i v tom sehrát roli fanoušci?

Baník je specifický klub. Dlouhá léta to bylo jen o odchovancích. Hráči byli naladění na stejnou notu, žádný Pražák ani nikdo ze zahraničí tam nebyl, jen regionální kluci. Vztah k lidí k hráčům byl rodinnější. To už dnes samozřejmě tolik neplatí, ale stejně si myslím, že pochopení toho prostředí do jisté míry hraje roli. Jde i o to, jak s hráči mluví, třeba i přízvuk může mít vliv na to, co je hráč ochoten potom pro toho trenéra na hřišti udělat.

Měl v tomhle Kozel od začátku zhoršenou pozici?

Je to výborný trenér a dobrý chlap. Nicméně je Pražák, a to mohlo hrát roli v tom, jak se k tomu hráči postavili.

Baník hned čeká Slavia. To bude pro nového trenéra křest ohněm, že?

To je zápas, ve kterém nemáte co ztratit. Když prohrajete s mančaftem, který porazil třetí nejlepší mužstvo v Anglii, tak vám nikdo hlavu neutrhne. Můžete jen překvapit a odehrát dobrý zápas, i když třeba prohrajete. Horší by pro ně bylo hrát s někým zespodu, proti komu by se čekalo vítězství. Slavia bude určovat, co se bude dít, a vy máte šanci se na ni nachystat a zkusit překvapit.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Schůzka ruského prezidenta Putina a jeho amerického protějška Bidena, chystaná na červen, se může uskutečnit ve Švýcarsku, uvedl ruský list Kommersant

Moskva dosud oficiálně nepotvrdila, že se schůzka uskuteční. Ještě hodně záleží na tom, jak dopadnou jednání šéfů diplomacií obou zemí Sergeje Lavrova a Antonyho Blinkena, naplánovaná na 19. a 20. května na Islandu, připomněl Kommersant.

Biden navrhl Putinovi schůzku během telefonického rozhovoru v polovině dubna. Přesný termín nebyl uveden. Bílý dům jako místo setkání navrhl třetí zemi. Kreml uvedl, že nedal oficiální odpověď ohledně schůzky a Moskva návrh studuje. Podle zdrojů Kommersantu Biden navrhl, že by se mohl s Putinem sejít v jedné z evropských zemí 15.-16. června.

před 6 hodinami

Mexický prezident se omluvil za 110 let starý masakr Číňanů

Mexický prezident Andrés Manuel López Obrador se omluvil za 110 let starý masakr Číňanů ve městě Torreón. Masového vraždění, které López Obrador označil za malou genocidu, se dopustily oddíly hlásící se k mexické revoluci, uvedla agentura AP. Během tří dnů bylo zavražděno 303 osob, což byla zhruba polovina tehdejší čínské komunity v Torreónu.

"Musím se smutkem říct, že i po této malé genocidě pokračovaly beztrestný útlak a vraždění členů čínské komunity, ať už kvůli rasismu nebo z úmyslu je okrást," uvedl López Obrador. Podle něj diskriminace byla založena na rozšířených stereotypech, kterým Číňané v té době čelili.

Mexický prezident také řekl, že jeho země je vděčná za bratrství, které Čína prokázala během epidemie covidu-19. Mexiko, které vykazuje čtvrtý nejvyšší počet úmrtí v souvislosti s covidem-19, si v Pekingu objednalo zhruba 29 milionů dávek vakcíny proti covidu-19, z nichž zatím dostalo deset milionů.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Do španělského autonomního města Ceuty, jež leží na africkém kontinentě, v pondělí nelegálně vstoupilo nejméně 2700 lidí a mezi nimi stovky nezletilců

Španělské úřady uvedly, že se jedná o druhý početnější příchod migrantů za poslední měsíc. Na konci dubna do Ceuty doplavalo z Maroka přes 150 lidí. Občas se migranti, hlavně ve větších skupinách, snaží překonat pevninskou přísně hlídanou hranici. Na její zhruba osmikilometrové délce stojí také deset metrů vysoký plot. Dnešní hojnější přeplavání hranice, které začalo od ranních hodin, podle policie usnadnil také nízký příliv. Kapacity pro přijetí migrantů ve městě jsou v současnosti přeplněné, uvedla stanice RTVE.

Zdroj: ČTK
Další zprávy