Baník pod Vrbou opět nevyhrál, proti Hradci nevyužil přesilovku. Bohemka zdolala Brno

4. 9. 2022 18:09
Fotbalisté Baníku Ostrava v 7. kole Fortuna:Ligy nevyužili dlouhou přesilovku, s Hradcem Králové jen remizovali 0:0 a krčí se až na 14. místě tabulky. To Olomouc oslabení soupeře potrestala, Pardubice zdolala 2:0. Bohemians vezou všechny body z Brna po vítězství 2:1.
Baníku Ostrava se pod trenérem Pavlem Vrbou nedaří
Baníku Ostrava se pod trenérem Pavlem Vrbou nedaří | Foto: Milan Kammermayer

Za Ostravu poprvé v sezoně nastoupil uzdravený stoper Lischka, v sestavě Hradce dostali premiérově šanci i obránce Čihák a záložník Trusa, kteří v týdnu přišli na hostování z Plzně.

Úvodní poločas nabídl jedinou velkou šanci až ve 42. minutě, kdy domácí brankář Reichl reflexivně vyrazil hlavičku Jiřího Klímy. Šlo o první pokus Baníku v zápase. Ostravský gólman Laštůvka nemusel řešit složitější situaci.

Hosté jako první zahrozili i po změně stran. Jiří Klíma po kombinaci s Kuzmanovičem ale na Reichla nevyzrál ani přízemní střelou, kterou královéhradecký brankář vyrazil.

Domácí náhradník Novotný v 55. minutě těsně před šestnáctkou stáhl rozběhnutého Buchtu, jenž v pádu trefil tyč, a po 10 minutách na trávníku byl vyloučen. Pro Hradec to byla čtvrtá červená karta v ligovém ročníku, víc jich dostali už pouze hráči Jablonce - pět.

Ostravští si v přesilovce vytvořili tlak, jenže dál zahazovali šance. Buchta křížnou střelou těsně minul branku a Kuzmanoviče znovu vychytal pozorný Reichl. Královéhradečtí nápor Baníku ustáli a v závěru už ho ke své šestnáctce nepouštěli.

V úvodu nastavení domácí dokonce mohli vstřelit gól, ale Laštůvka zblízka vyrazil Čihákovu hlavičku po rohu.

"Klokani" venku válí

Fotbalisté Bohemians 1905 vyhráli 2:1 v Brně a po třech zápasech zvítězili. Pražané vedli po penaltě Davida Puškáče a gólu Antonína Křapky v poločase 2:0, za nováčka po přestávce snížil Michal Ševčík.

První poločas vyšel hostům, kteří už ve 3. minutě vedli. Nejprve Puškáč zamířil hlavou do břevna, ale v následujícím souboji Endl fauloval ve vápně Hronka a Puškáč penaltu proměnil.

Vyrovnat mohl v 18. minutě Řezníček, který se dostal za obranu, ale brankář Valeš byl pozorný. Na druhé straně se proti bývalému klubu předvedl brněnský gólman Berkovec, když zlikvidoval sólo Květa.

Pražané se druhého gólu dočkali pět minut před přestávkou. Po dlouhém autu prodloužil míč Köstl na Křapku a hostující obránce si připsal už třetí trefu v probíhající ligové sezoně.

Brno do druhé půle poslalo střídající Fouska s Allim, který se hned podílel na kontaktní brance. Ve vápně našel Ševčíka a nejlepší střelec Zbrojovky si tvrdou ranou připsal čtvrtý gól v ročníku.

Bohemians 1905 mohli přidat třetí branku v 69. minutě, ale Berkovec si s tvrdou ranou Hůlky poradil. Domácí poté zvýšili aktivitu, výsledkem tlaku byl ovšem jen Řezníčkův gól neuznaný kvůli ofsajdu.

V 85. minutě mohl o výhře Pražanů definitivně rozhodnout střídající Hála, ale únik dvou na jednoho trestuhodně nevyužil. Záložníka Bohemians vychytal domácí brankář Berkovec.

Když poté v závěru z dobré pozice mířil nad domácí Fousek, dočkali se Bohemians prvního vítězství po třech kolech. Venku Pražané ve čtyřech zápasech v této ligové sezoně ještě neprohráli.

Pardubice doplatily na červenou kartu

Olomouc zvítězila na hřišti Pardubic v jejich pražském azylu v Ďolíčku 2:0.  Východočeši prohráli i druhý duel pod dočasným trenérem Pavlem Němečkem a po čtvrté ligové porážce za sebou zůstali poslední.

Už v 6. minutě zahrozila Olomouc, po centru Zmrzlého hlavičkoval Chytil, gólman Markovič však skákavý míč vyrazil. Také Pardubice o sobě daly vědět, ale Červenka před brankou nedosáhl na Marešovu přihrávku.

Další šance v úvodním dějství si vytvořili jen hosté. Stoper Pokorný střílel po rohu, avšak domácí obránce Rosa u tyče balon vykopl. Poté si Markovič poradil s Chvátalovou střelou a Chytil hlavičkoval do tyče.

Ve 37. minutě Rosa fauloval Vodháněla a uviděl žlutou kartu. Po zásahu videorozhodčího a zhlédnutí záběrů ale sudí Hocek změnil verdikt a Brazilce k údivu pardubických hráčů i trenéra Němečka vyloučil.

Sigma využila přesilovku ve druhé minutě nastavení úvodního dějství. Růskovu hlavičku Markovič vytáhl pouze k dorážejícímu Pokornému, který se nemýlil. Pětadvacetiletý stoper, který přišel do Olomouce nedávno z Ostravy, zaznamenal první gól v ligové sezoně.

Po přestávce Růsek hlavičkoval do břevna a Chytil do Markovičovy náruče. Domácí brankář následně vytáhl ránu střídajícího Matouška na tyč a Růsek z dorážky přestřelil. Ani další Růskův pokus hlavou nevyšel a Markovič vytěsnil na roh Navrátilovu střelu.

Uklidňující gól pro Hanáky přidal až v 76. minutě Růsek, jenž z vápna prostřelil Markoviče. Skóroval poprvé v ligovém ročníku. Výsledek mohl zkorigovat střídající Lima, který ale dělovkou zpoza šestnáctky přestřelil.

7. kolo první fotbalové ligy:

FC Hradec Králové - Baník Ostrava 0:0

Rozhodčí: Radina - Mokrusch, Volf - Berka (video). ŽK: Harazim, Smrž, Reichl - Lischka, Fleišman, Takács, Šehič. ČK: 55. Novotný (Hradec). Diváci: 2022.

Hradec: Reichl - Jakub Klíma, Čihák, Smrž - Gabriel, Rada (75. Ševčík), Kodeš, Ryneš (46. Novotný) - Kubala, Vašulín (65. Harazim, 84. Rybička), Trusa (65. Kučera). Trenér: Koubek.

Ostrava: Laštůvka - Ndefe (72. Šehič), Frydrych, Lischka, Fleišman - Miškovič (53. Jaroň), Takács - Kuzmanovič, Kaloč, Buchta - Jiří Klíma. Trenér: Vrba.

Zbrojovka Brno - Bohemians Praha 1905 1:2 (0:2)

Branky: 48. Ševčík - 3. Puškáč z pen., 40. Křapka. Rozhodčí: Křepský - Antoníček, Dohnálek - Orel (video). ŽK: Hrabina, Šural, Endl - Puškáč. Diváci: 5526.

Brno: Berkovec - Hrabina (84. Přichystal), Šural, Endl, Granečný (55. Matejov) - Ševčík, Texl, Blecha (46. Alli), Souček (70. Hladík), Falta (46. Fousek) - Řezníček. Trenér: Dostálek.

Bohemians: Valeš - Köstl, Křapka, Hůlka - Dostál, Jindřišek, Květ (63. Hála), Jánoš (77. Krch), Kovařík (88. Nový) - Hronek (88. Bartek), Puškáč (77. Mužík). Trenér: Veselý.

FK Pardubice - Sigma Olomouc 0:2 (0:1)

Branky: 45.+2 Pokorný, 76. Růsek. Rozhodčí: Hocek - Machač, Kotalík - Szikszay (video). ŽK: Svoboda - Poulolo, Chytil, Pokorný. ČK: 39. Rosa (Pardubice). Diváci: 636.

Pardubice: Markovič - Rosa, Vlček, Hranáč, Svoboda - Tischler - Sychra (60. Lima), Janošek (89. Akosah-Bempah), Hlavatý, Mareš (46. Kostka) - Červenka (71. Černý). Trenér: Němeček.

Olomouc: Trefil - Chvátal, Pokorný, Poulolo (46. Beneš), Zmrzlý - Spáčil (63. Ventúra), Breite (89. Greššák) - Navrátil (85. Sláma), Růsek, Vodháněl (46. Matoušek) - Chytil. Trenér: Jílek.