Baník po čtvrthodině přišel o Baroše. Díky famóznímu Laštůvkovi ale Slavii porazil

30. 9. 2018 16:34
Ostravský Baník musel od 15, minuty hrát od deseti, i tak ale na vlastním hřišti přehrál Slavii 2:1. Oba góly domácích vstřelil Martin Fillo.
Martin Fillo vstřelil oba góly Baníku.
Martin Fillo vstřelil oba góly Baníku. | Foto: Dalibor Sosna

Ostrava - Fotbalisté Ostravy porazili v 10. kole první ligy vedoucí Slavii Praha 2:1. Baník uspěl navzdory tomu, že od 15. minuty dohrával utkání bez vyloučeného kapitána Milana Baroše, který viděl červenou kartu po intervenci videorozhodčího. Na první gól Martina Filla ještě odpověděl Miroslav Stoch, druhá Fillova trefa v nastavení první půle už ale byla vítězná.

Slavistický kouč Jindřich Trpišovský postavil základní sestavu poněkud nečekaně bez klasického útočníka, ale o hlavní vzruch se v první čtvrthodině postaral domácí forvard a kapitán Baroš. Po presinku a akci Holzera s Hrubým se objevil v šesté minutě v první vyložené šanci, ale jeho technickou střelou k tyči Kolář s problémy vyrazil.

Pak do zápasu vstoupil videorozhodčí. Sudí Berka nejprve Barošův zákrok loktem na Součka ve výskoku ocenil žlutou kartou, ale po přezkoumání situace na videu změnil verdikt na červenou kartu a domácí v 15. minutě poslal do deseti.

Záhy však naprosto nečekaně jako první udeřili Ostravané - ze standardní situace se po centru Holzera hlavou z malého vápna trefil Fillo.

Slavia si v početní převaze ovšem vytvořila velkou územní převahu. Po Šindelářově podskočení balonu měl nejprve šanci Traoré, ale Laštůvka jeho umístěný pokus k tyči dokázal vytáhnout. O čtyři minuty později ale neměl nárok - Baluta hlavou sklepl míč do druhé vlny na Stocha, který volejem propálil vše před sebou.

Sešívání měli nadále v poli navrch, domácí však držel výborný Laštůvka, který zhatil hlavičku Součka. Už v nastavení přišel navíc druhý nečekaný úder Baníku - Holzer zachytil na polovině hrací plochy přihrávku Součka, rozběhl na pravém křídle Filla, který křížnou přízemní střelou znehybnil Koláře.

Slavia do druhé půle do boje poslala Mešanoviče, který měl zanedlouho vyrovnání na kopačce. Avšak Laštůvku zblízka neprostřelil. Hostující tlak byl stále výraznější, ovšem Laštůvka k nepřekonání. V 58. minutě zázračně zlikvidoval tutovku Baluty.

Převaha Pražanů v závěru sklouzla do stereotypu. Domácí sice zatlačili před Laštůvku, ale ve finální fázi chyběl nápad a se všemi centry si ostravský gólman poradil. Ze zcela ojedinělé akce provětral hostující defenzívu Hrubý, ale jeho ránu Kolář kryl.

V nervózním závěru byl šest minut před koncem vykázán na tribunu ostravský kouč Páník, ale Slavia už s porážkou nic nesvedla. Na poslední okamžiky šel do vápna i gólman Kolář, ale obětavě hrající Ostrava vítězství ubránila.

Teplicím k bodům nepomohla ani změna trenéra. S novým koučem Stanislavem Hejkalem sice s Jabloncem doma vedli gólem Jakuba Hory, ale hosté skóre otočili a zvítězili 2:1. Nejprve srovnal Tomáš Holeš a v nastaveném čase rozhodl Lukáš Masopust. Jablonec se udržel na šesté příčce v tabulce, Teplice ztratily body posedmé z posledních osmi duelů a jsou třinácté.

10. kolo první fotbalové ligy:

Baník Ostrava - Slavia Praha 2:1 (2:1)

Branky: 20. a 45. Fillo - 27. Stoch. Rozhodčí: Berka - Kříž, Vlček. ŽK: Fillo, Granečný, Fleišman - Bořil, Traoré, Hušbauer, Stoch, Olayinka, Mešanovič. ČK: 15. Baroš (Ostrava). Diváci: 14.294.

Ostrava: Laštůvka - Pazdera, Šindelář, Stronati, Fleišman - Fillo, Mešaninov (86. Procházka), Hrubý, Holzer (79. Granečný) - Diop (88. O. Šašinka) - Baroš. Trenér: Páník.

Slavia: Kolář - Coufal, Kúdela, Ngadeu, Bořil (74. Frydrych) - Souček, Traoré (46. Mešanovič) - Stoch, Hušbauer, Zmrhal - Baluta (58. Olayinka). Trenér: Trpišovský.

FK Teplice - FK Jablonec 1:2 (1:1)

Branky: 16. Hora - 26. Holeš, 90.+1 Masopust. Rozhodčí: Zelinka - Pelikán, Caletka. ŽK: Ljevakovič - Trávník. Diváci: 2531.

Teplice: Diviš - Jeřábek, Král, Shejbal - Vondrášek, Ljevakovič, Žitný (90.+2 Čmovš), Kučera, Krob - Vaněček (58. Jindráček), Hora (82. Hyčka). Trenér: Hejkal.

Jablonec: Hrubý - Holeš, Hovorka, Lischka, Hanousek - Hübschman - Masopust, Trávník, Považanec (85. V. Kubista), Jovovič (90.+2 Acosta) - Chramosta (65. Ikaunieks). Trenér: Rada.

Závěť britského prince Philipa bude tajná dalších 90 let, rozhodl soud

Závěť zesnulého prince Philipa, manžela britské panovnice Alžběty II., bude zapečetěná a tajná ještě nejméně 90 let, rozhodl dnes nejvyšší soud. Důvodem je ochrana "důstojnosti a postavení" královny, píše BBC News. Již více než století je v Británii zvykem, že po smrti vysoce postaveného člena královské rodiny jsou soudy požádány, aby zapečetily jejich závěti.

Philip, známý též jako vévoda z Edinburghu, byl s královnou ženatý více než 70 let. Brali se ještě předtím, než usedla na trůn. Vévoda zemřel ve věku 99 let letos v dubnu.

"Míra publicity, kterou by zveřejnění pravděpodobně přilákalo, by byla velmi rozsáhlá a zcela v rozporu s cílem zachovat důstojnost panovníka," uvedl v dnes zveřejněném verdiktu soudce Andrew McFarlane.

Stejným způsobem zapečetěných posledních vůlí členů britské monarchie existuje zhruba 30. Ve správě je má nejdéle sloužící soudce nejvyššího soudu se specializací na rodinné právo, jímž je právě teď Andrew McFarlane, vysvětluje BBC. Nejstarší ze závětí pochází od prince Františka z Tecku, mladšího bratra královny Mary, rozené Marie z Tecku. Nejnovější je závěť královny matky z roku 2002.

před 2 hodinami

Futsalisté na MS podlehli Brazílii 0:4, s favoritem drželi krok jen poločas

Čeští futsaloví reprezentanti ve druhém utkání na mistrovství světa v Litvě podlehli favorizované Brazílii 0:4. Rekordní pětinásobní šampioni vstřelili všechny branky ve druhém poločase.

Svěřenci trenéra Tomáše Neumanna nenavázali na úvodní vítězství 5:1 nad Panamou, třetí utkání ve skupině D sehrají v neděli proti Vietnamu, který má na kontě také tři body. "Kanárci" jsou po dvou kolech stoprocentní a mají jistý postup.

Čeští hráči v Klajpedě první půli drželi s Brazilci krok, i když gólmana Gerčáka dvakrát zachránila branková konstrukce. Šance si ale vytvořil i Neumannův tým, ty největší zahodili Seidler se Slováčkem.

Jihoameričané už po přestávce potvrdili roli jasného favorita. Mezi 23. a 24. minutou se dvakrát trefil Ferrao, nejlepší futsalista světa za poslední dva roky. Gerčáka poté překonali ještě kapitán Rodrigo a těsně před koncem Marlon. Češi tak s Brazílií prohráli i poosmé v historii.

Do osmifinále turnaje projdou dvě nejlepší mužstva z šesti skupin a čtyři nejlepší celky na třetích místech. Čeští futsalisté na světovém šampionátu startují počtvrté, nejlepším výsledkem Neumannova výběru je osmé místo z roku 2004.

Mistrovství světa ve futsalu v Litvě:

Skupina D:

Brazílie - Česko 4:0 (0:0)

Branky: 23. a 34. Ferrao, 26. Rodrigo, 20. Marlon.

Sestava Česka: Gerčák (Němec) - Záruba, Slováček, Koudelka, D. Drozd - Homola, Vokoun, P. Drozd, Křivánek, Rešetár, Seidler, Holý, Vnuk. Trenér: Neumann.

Panama - Vietnam 2:3 (2:2)

1. Brazílie 2 2 0 0 13:1 6
2. Česko 2 1 0 1 5:5 3
3. Vietnam 2 1 0 1 4:11 3
4. Panama 2 0 0 2 3:8 0

Skupina C:

Šalamounovy ostrovy - Portugalsko 0:7 (0:3), Thajsko - Maroko 1:1 (0:1).

1. Portugalsko 2 2 0 0 11:1 6
2. Maroko 2 1 1 0 7:1 4
3. Thajsko 2 0 1 1 2:5 1
4. Šalamounovy ostrovy 2 0 0 2 0:13 0

Ozonová díra je letos větší než Antarktida, výrazně se zvětšila v posledním týdnu

Ozonová díra nad jižní polokoulí je letos větší než obvykle a rozměry už přesahuje velikost Antarktidy. Uvedla to dnes evropská agentura pro sledování atmosféry Copernicus, podle níž se díra v ochranné vrstvě atmosféry výrazně zvětšila v posledním týdnu.

"Sledujeme poměrně velkou a potenciálně i hlubokou ozonovou díru," sdělil ředitel agentury Vincent-Henri Peuch. Zvětšování ozonové díry podle něj letos začalo běžně, podobně jako loni, kdy se však změnila v jednu z nejdéle trvajících za dobu měření.

Ozonová vrstva chrání Zemi před rakovinotvorným ultrafialovým zářením ze Slunce. Nad Antarktidou se vytváří každoročně. Vědci nicméně doufají, že by mohla díky omezení škodlivých látek v nadcházejících desetiletích zcela zmizet. Situace se zlepšila díky Montrealskému protokolu z roku 1987, jenž prakticky zastavil výrobu látek, které ozonu škodí.

Odborníci tvrdí, že se ozonová vrstva začíná obnovovat, ale zároveň dodávají, že bude zřejmě trvat do 60. let tohoto století, než z atmosféry zmizí škodlivé látky, podotkla agentura AP.