Baník nedokázal dát doma gól Hradci Králové, ten se po remíze drží v elitní šestce

10. 4. 2022 18:36
Fotbalisté Ostravy ve 28. kole Fortuna:Ligy jen remizovali 0:0 doma s Hradcem Králové. Ten tak stále drží šestou příčku, která ještě zajišťuje pro nadstavbu účast ve skupině o titul. Baník je o jedno místo výš, na Východočechy dotírá Mladá Boleslav, jež zdolala 2:0 České Budějovice. Jablonec se dál musí bát o záchranu, na svém stadionu nedokázal porazit Zlín, se kterým remizoval 1:1.
Ostravský brankář Jan Laštůvka sice udržel proti Hradci Králové čisté konto, jeho spoluhráči ale na druhou stranu také žádný gól vstřelit nedokázali | Foto: Dalibor Sosna

Ostrava marně hledá formu a v prvním poločase utkání s "votroky" to bylo vidět. Hlavně v první půlhodině zápas nabídl minimum vzruchu. Východočeši si počínali dokonce aktivněji než soupeř, ale i jejich úsilí obvykle skončilo na hranici velkého vápna.

Baníku to směrem dopředu nešlo vůbec. První ohrožení Vízkovy branky zaznamenal až ve 33. minutě jeden ze tří nejlepších střelců ligy Almási, který hlavičkoval těsně vedle tyče. Nepohodu Ostravy pak dokumentoval i Buchta, jenž nadějnou situace špatně řešil přihrávkou.

Velké trápení Slezanů pokračovalo i po změně stran. Jenže ani Hradec jejich statický výkon nedokázal využít. Když se už Vlkanova probil do zajímavého zakončení, vysoko přestřelil. A tak nejvíce divákům zatrnulo v 71. minutě, když se střídající Vašulín dostal do vápna a jeho rána se zavlnila na vnější síti.

Slezany neprobudila ani střídání. Nezáživný duel s naprostým minimem zajímavých okamžiků mohla rozhodnout ještě poslední minuta nastavení, ale Kuzmanovičovu střelu před brankou zablokoval hostující bek.

Boleslav trestala bezzubé Jihočechy

Mladá Boleslav zvítězila doma nad Českými Budějovicemi 2:0. Domácí začali aktivněji a v 10. minutě požadovali odpískání penalty po zákroku Čoliče na Ladru, rozhodčí Krejsa jim však po konzultaci s videem nevyhověl. O devět minut později prověřil střelou z hranice pokutového území pozornost brankáře Šípoše pro změnu Ewerton.

Budějovice zahrozily v první půli ojediněle. Ve 24. minutě si naběhl na Van Burenův centr Mihálik, ale z malého vápna minul.

Po půl hodině hry Boleslav udeřila. Po zákroku na Douděru nechal rozhodčí výhodu, míče se ujal Ewerton a pronikl přes tři hráče až do pokutového území, kde poslal balon pod padajícím Šípošem do sítě. Brazilský ofenzivní hráč si desátým gólem v tomto ligovém ročníku upevnil pozici nejlepšího střelce týmu.

Na druhé straně mohl ještě do přestávky vyrovnat Van Buren, ovšem při svém úniku gólmana Šedu nepřekonal, a navíc mu rozhodčí zpětně odpískali ofsajd.

Budějovický trenér Horejš udělal do druhé půle dvě střídání a Jihočeši svého soupeře opticky zatlačili, k vyložené příležitosti se ale nepropracovali.

Domácí naopak v 77. minutě své vítězství pojistili. Na Matějovského přihrávku za obranu si naběhl Douděra a po pohotovém lobu oslavil šestou branku v této sezoně nejvyšší soutěže. Douděra skóroval ve čtvrtém ligovém utkání po sobě, do něhož nastoupil.

Mladá Boleslav doma v lize nepodlehla Dynamu poosmé za sebou. Jihočeši naopak jako jediní nevyhráli v této ligové sezoně na hřišti soupeře ani ve 14. duelu a se šesti body tam jsou nejhorším týmem.

Jablonci zachránil aspoň bod žolík

Jablonec je se 14 plichtami remízovým králem ligy, zápas se Zlínem to potvrdil. Hosté vedli zásluhou Hlouška, v 72. minutě vyrovnal hned po svém příchodu na hřiště lotyšský útočník Ikaunieks. Ještě předtím domácí Pilař neproměnil penaltu.

Zín nedokázal porazit Jablonec od roku 2008 v 15 ligových zápasech po sobě, ale na Střelnici rázně vykročil k ukončení této série. Už v 5. minutě se o vedení postarali dva hráči, kteří právě v Jablonci před lety vstoupili do ligového kolotoče. Srbský útočník Vukadinovič od zadní čáry odcentroval a volný Hloušek zblízka hlavičkoval do sítě. Bývalý reprezentant vstřelil svůj první gól v české nejvyšší soutěži po lednovém návratu z polské ligy.

Na druhé straně se nejslabší ligový útok jen těžko prosazoval. Nevyužil ani toho, že se soupeři rozpadl střed obrany, když se v minulém kole Vraštil zranil a zkušený Procházka dostal osmou žlutou kartu. Domácí sice měli šance, ale koncovka jim dlouho nevycházela.

Blízko k vyrovnání byli ve 26. minutě, kdy brankáři Rakovanovi vypadl míč po Surzynově střele, ale nikdo ho nedokázal zblízka dorazit a na jablonecké volání po penaltě dalo video zápornou odpověď. Domácí se pokutového kopu dočkali ve 37. minutě, kdy si Hloušek zbytečně vyšlápl v rohu šestnáctky na Surzyna. Ale Pilařův úmysl slovenský gólman vystihl.

Trenér Rada reagoval už o přestávce dvojitým střídáním a domácí zvýšili tlak. Střely na jejich kontě přibývaly, ale dvoumetrový zlínský brankář předváděl excelentní zákroky. Na druhé straně se otvíral prostor pro brejky. Pojistit náskok mohl Hrubý, ale brankáře Hanuše nepřekonal a Vukadinovič v dobré pozici nikým nehlídán minul branku.

Další dvojnásobné střídání v 72. minutě vyšlo domácím dokonale a náhradníci se postarali o vyrovnání. Po rohovém kopu Kubista u bližší tyče míč přizvedl a Ikaunieks hned svůj první dotek proměnil v gól. Zkraje března Lotyš v roli žolíka podobně zachránil bod s Hradcem Králové.

V houstnoucím sněžení se už skóre nezměnilo a Jablonec je tak už osm kol bez vítězství. Tým, který na podzim hrál v pohárové Evropě, má dvě kola před koncem základní části jistotu, že bude bojovat jen o udržení v nejvyšší soutěži.

28. kolo první fotbalové ligy:

Baník Ostrava - FC Hradec Králové 0:0

Rozhodčí: Radina - Podaný, Černoevič - Proske (video). ŽK: Svozil, Lischka (oba Ostrava). Diváci: 5441.

Ostrava: Laštůvka - Ndefe, Svozil (68. Chlumecký), Lischka, Fleišman - Buchta (75. Falta), Tetour, Kaloč, Kuzmanovič, Koncevoj (61. Jaroň) - Almási (75. Jiří Klíma). Trenér: Galásek.

Hradec: Vízek - Jakub Klíma, Král, Leibl - Mejdr, Kučera, Rada (85. Soukeník), Novotný - Rybička (59. Vašulín), Kubala (90. Dvořák), Vlkanova. Trenér: Koubek.

FK Mladá Boleslav - Dynamo České Budějovice 2:0 (1:0)

Branky: 31. Ewerton, 77. Douděra. Rozhodčí: Krejsa - Slavíček, Machač - Berka (video). ŽK: Smrž - Hora. Diváci: 1033.

Ml. Boleslav: Šeda - Pech, Šimek, Suchý, Karafiát - Smrž (90.+1 Stránský) - Douděra (80. Milan Škoda), Matějovský, Dancák (60. Skalák), Ewerton (90.+1 Mašek) - Ladra (60. Mužík). Trenér: Hoftych.

Č. Budějovice: Šípoš - Čolič, Konda (72. Hellebrand), Králik, Skovajsa - Hora (46. Čavoš), Valenta - Van Buren, Michal Škoda (72. Hais), Brandner (46. Penner) - Mihálik. Trenér: Horejš.

FK Jablonec - Fastav Zlín 1:1 (0:1)

Branky: 72. Ikaunieks - 5. Hloušek. Rozhodčí: Szikszay - Hrabovský, Volf - Štěrba (video). ŽK: Rada (trenér), Černák - Hloušek, Rakovan. Diváci: 1630.

Jablonec: Hanuš - Surzyn (72. Kubista), Martinec, Zelený, Krob - Hübschman - Malínský, Kratochvíl, Houska (46. Považanec), Pilař (46. Černák) - Silný (72. Ikaunieks) . Trenér: Rada.

Zlín: Rakovan - Cedidla, Kolář, Simerský, Hloušek (44. Matejov) - Conde, Dramé (70. Hrdlička) - Fillo (70. Reiter) , Hrubý, Janetzký - Vukadinovič (85.Chwaszcz). Trenér: Kalivoda.