Baník doháněl celý zápas ztrátu. Teplice se ubránily a slaví první výhru

Aktualizováno 26. 7. 2019 22:11
Fotbalisté Teplic ukončili čtyřměsíční čekání na vítězství v nejvyšší soutěži v Ostravě, kde dnes vyhráli 1:0. Jediný gól vstřelil už ve třetí minutě Patrik Žitný. Severočeši se i díky němu rehabilitovali za debakl 1:5 se Slavií v minulém kole. Ostrava naopak nenavázala na pondělní výhru z Karviné a na domácím hřišti z posledních pěti zápasů počtvrté prohrála. Alespoň remízu mohl Baníku zachránit Baroš, ale v 66. minutě neproměnil penaltu.
Fortuna:Liga: Radost fotbalistů Teplic.
Fortuna:Liga: Radost fotbalistů Teplic. | Foto: ČTK

Teplice se snažily dát rychle zapomenout na pětigólovou blamáž se Slavií. Na vedoucí gól jim stačilo 133 sekund. Moulis na zadní tyči vrátil přetažený centr zpátky na malé vápno a Žitný po zemi prostřelil Budinského. "Dlouho jsme se po té brance zvedali, ale pak jsme tam šance měli, i závary. Zaspali jsme ale začátek, byli jsme všude druzí. Z toho vznikl ten gól. Nevybavuji si, kolik oni pak měli šancí, ale myslím, že si už skoro nic nevypracovali," řekl ostravský záložník Adam Jánoš.

Baník na nepříznivý vývoj reagoval ofenzivou. Útočný tandem Baroš - Diop, který navzdory vítězství v Karviné v základní sestavě nahradil Kuzmanoviče se Smolou, poprvé zaúřadoval ve 12. minutě. Barošově teči po Diopově průniku chyběly decimetry.

Ostrava pak získala trvalou převahu a obléhala svou útočnou polovinu. Především zásluhou Reitera na pravé straně pronikala do teplického vápna, ale domácí záložník nejprve trefil jen boční síť, pak úspěšně hledal ve vápně Baroše, jeho pohotové zakončení však Grigar zlikvidoval.

Další nebezpečnou akci Ostravy založil kolmicí za obranu opět Baroš, ovšem Diop vypálil bez přípravy asi metr vedle teplické tyče.

Baník v tlaku pokračoval i po změně stran. Postupným útokem si v 53. minutě domácí otevřeli obranu hostů a Jánošovu štiplavou dělovku z dvaceti metrů Grigar s námahou odvrátil.

Největší možnost k vyrovnání měli Ostravané v 66. minutě. Poté, co jeden z teplických hráčů zahrál rukou ve vápně, se pískala penalta, ale Barošovu střelu Grigar chytil. Domácí zahodili pokutový kop ve druhém domácím utkání po sobě. "V prvním momentu jsem si říkal, že zůstanu stát, že to narve, ale blesklo mi hlavou, že to je důležitý moment, že to bude spíš kopat na jistotu. Tak jsem skočil doleva a vyšlo to," prohlásil Grigar.

Stále se hrálo jen na teplické straně. Třináct minut před koncem se ve vápně uvolnil střídající Kuzmanovič, avšak ani jeho projektil Grigar za záda nepustil. "Takové zápasy se musí zvládat, i kdyby z toho měla být třeba dneska jenom remíza. Padl nám tam blbý gól, zaspali jsme a pak jsme to honili celý zápas. Šance i střely na to byly, ale nespadlo to tam," uvedl Jánoš.

Ostrava byla přes snahu v závěru stále křečovitější. I když hosté v podstatě za celý druhý poločas Budinského neohrozili, defenziva jim stačila, aby po osmi utkáních venku naplno zabodovali. "Viděli jsme, že už to musíme nějak ubránit a věřili, že se podaří nějaký brejk. Ten se sice nepovedl, ale vzadu jsme to udrželi, takže spokojenost tam je," dodal Grigar.

Baník Ostrava - FK Teplice 0:1 (0:1)

Branka: 3. Žitný. Rozhodčí: Franěk - Koval, Dresler - Orel (video). ŽK: Procházka, Jirásek - Shejbal, Žitný. Diváci: 7083.

Ostrava: Budinský - Celba, Procházka, Stronati, Fleišman - Reiter, Jánoš, Jirásek, Granečný (46. De Azevedo) - Baroš (74. Kuzmanovič), Diop (63. Smola). Trenér: Páník.

Teplice: Grigar - Vondrášek, Jeřábek, Shejbal, Mareš - Žitný, Ljevakovič (76. Kodeš), Kučera, Moulis (55. Nazarov) - Vyhnal (78. Jindráček), Hora. Trenér: Hejkal.