Baník chce dalšího Baroše. Klub resuscitoval mládežnickou akademii a staví tréninkový areál

František Typovský František Typovský
27. 9. 2017 14:03
Ostravský Baník se dlouho mohl pyšnit skvělou prací s mladými hráči. Jména jako Baroš, Svěrkoš, Galásek či Jankulovski ke slezskému klubu neodmyslitelně patří. V posledních letech ovšem začala práce s mládeží stagnovat, což do jisté míry způsobila hrozivá finanční situace klubu pod vedením tehdejšího majitele Petra Šafarčíka. Po příchodu nového vlastníka, podnikatele Václava Brabce, však tradiční klub nastolil cestu k co nejrychlejšímu návratu na výsluní. Proletěl druhou ligou, vylepšil vztah s fanoušky i městem a začal řešit palčivý problém současného Baníku – mládež.
Ostrava vs. Slavia, druhé kolo ligy (Milan Baroš)
Ostrava vs. Slavia, druhé kolo ligy (Milan Baroš) | Foto: Dalibor Sosna

Ostrava - Přes mládežnické týmy Baníku do českého fotbalu vstoupila jména jako Marek Jankulovski, Tomáš Galásek, Václav Svěrkoš či Milan Baroš. V posledních sezonách ovšem přísun mladíků do kádru modrobílých ustal.

Samozřejmě, našly se výjimky - pražské Slavii pomohla k titulu dvojice Pavlenka, Frydrych; v Kodani kope Ján Greguš a pouze vleklé problémy s kolenem brzdí vzletnou kariéru stopera Jana Baránka, který momentálně hraje za plzeňskou Viktorii. Práce s mládeží však šla v klubu viditelně dolů.

Baník totiž doplatil na dlouho neřešené problémy, především na tíživou finanční situaci a nedostatek tréninkových hřišť. Ostravští mladíci totiž za tréninky museli cestovat po celém městě i přilehlých oblastech. Bývalo obvyklé, že dorostenci trénovali i několik kilometrů za městem a museli dojíždět linkovým autobusem. "Nejšílenější to bylo ve Vrbici, to je část Bohumína. Kousek odtamtud je skládka komunálního i těžebního odpadu a při trénincích šel ten zápach z nich značně cítit," vzpomíná bývalý dorostenecký záložník Daniel Janoško.

Brabec velí ke změně

Slezský klub se v roce 2015 nacházel v nejhorší situaci v dosavadní historii. Zoufalou hrou se odsoudil k sestupu, dlužil na všechny strany, majitel Petr Šafarčík si navíc znepřátelil fanoušky i ostravské zastupitele. Když už to vypadalo, že by tým z Bazalů mohl vyhlásit bankrot, zasáhl havířovský rodák, podnikatel Václav Brabec. Klub zachránil před krachem a začal pracovat na oprašování jeho zašlé slávy.

Brabec angažoval zkušeného kouče Vlastimila Petrželu, který v sestavě začal sázet na mladíky, především na Denise Granečného, Arťoma Mešaninova a Matěje Helešice. Po pádu do druhé ligy Petržela slíbil, že Baník vytáhne nahoru, a to se mu povedlo. Na konci sezony se však cesty klubu a kouče rozešly. Zkušený trenér, který momentálně glosuje ligové dění pro Aktuálně.cz, však zůstal jako osobní poradce majitele Brabce.

Na začátku letošního ročníku HET ligy dostál Brabec svému slibu vyřešit aktuální potíž klubu - výchovu mladých hráčů. Baník totiž v polovině září oznámil otevření středoškolské akademie, kde budou dorostenci Slezanů kombinovat studium a trénink. V tom jim navíc budou pomáhat bývalí hráči Baníku, útočník Václav Daněk či obránce René Bolf.

"Dnešní den je pro Baník velmi významný. Od chvíle, kdy jsem vstoupil do klubu, jsem snil o dni, jako je tento," uvedl při otevírání akademie majitel Václav Brabec.

Vyroste tréninkové centrum, město zrekonstruuje Bazaly

Ostravané navíc plánují výstavbu dorosteneckého tréninkového centra, nedaleko již zmíněné akademie. Díky dobrým vztahům majitele Brabce s ostravskými radními se navíc podařilo vyjednat přestavění chátrajícího stadionu na Bazalech na moderní tréninkové centrum pro hráče z celého Moravskoslezského kraje. Baník o rekonstrukci věhlasného stadionu usiloval dlouho, město, kterému Bazaly patří, ovšem dlouho na volání klubu neslyšelo.

"V Ostravě chybí ucelený fotbalový areál, kde by mohli výkonnostní sportovci trénovat. Chybí nám tady fotbalová akademie, ta je v Karviné a jsme vlastně jedním z posledních krajských měst, která ji nemají," vysvětlil důvody přeměny areálu náměstek ostravského primátora Martin Štěpánek (ODS). Rekonstrukce, která vyjde na zhruba 200 milionů korun, by měla začít postupnou demolicí hlavní tribuny na jaře příštího roku.

Samotný klub kromě plánování rekonstrukce Bazalů začal stavět své vlastní tréninkové centrum, kam se budou moci uchýlit především dorostenci a žáci klubu. "Plánujeme výstavbu tréninkového centra v areálu Vista v městské části Ostrava-jih. Je tam prostor zhruba na tři hřiště," uvedl na setkání s fanoušky majitel Baníku Václav Brabec.

Přesto, že se klubu v momentálním ročníku HET ligy zatím příliš nedaří, mohou fanoušci Baníku doufat, že díky zlepšující se práci s mládeží budou brzy na tribunách vyvolávat jména nových Barošů, Svěrkošů či Jankulovských. 

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 27 minutami

Za prodej nápoje šamanů z Peru ostravský soud poslal do vězení dva Poláky

Za nelegální obchody s psychotropním nápojem připraveným podle starého receptu peruánských šamanů udělil v pátek Krajský soud v Ostravě polskému manželskému páru nepodmíněné tresty 5,5 a 8,5 roku.

Podmíněný trest uložil třetímu obžalovanému, jenž se na dovozu nápoje ayahuasca z odvaru z lián, který je v Česku na rozdíl od Peru na seznamu drog, podílel. Všechny navíc ze země vyhostil a zabavil jim domek na Novojičínsku. Domek pořídili, aby tam mohli pořádat šamanské rituály a jejím účastníkům zakázaný nápoj podávali. Celkem tak od svých klientů inkasovali přes deset milionů korun.

Manželský pár a jejich známý podle obžaloby vytvořili organizovanou zločineckou skupinu. Obžalovaní ale veškerou vinu odmítli a obžalobu označili za spekulaci a nesmyslné konstrukce.

Podle státního zástupce je ale prokázáno, že trojice od roku 2015 do předloňského října ve velkém nechávala z Peru posílat koncentrát nápoje ayahuasca, který obsahuje v Česku zakázanou halucinogenní látku DMT. Nápoj využívají údajně už pět tisíc let k rituálním účelům šamani v peruánské džungli. Jako fakultativní výlety tento zážitek nabízejí i tamní hotely. Převážně v Česku pak obžalovaní pořádali pro zahraniční klientelu rituály, při kterých jim nápoj s drogou podávali.

Zdroj: ČTK
Další zprávy