Plzeň jde do trháku, ve Zlíně zářili Jirka a Chorý. Baník bez Vrby šlape

Aktualizováno 29. 10. 2022 19:57
Fotbalisté Plzně zvítězili ve 14. kole první ligy ve Zlíně 3:0. První dvě branky v české lize vsítil Erik Jirka, který se prosadil ve 20. a 68. minutě, mezi ně vměstnal svůj gól Tomáš Chorý. Plzeň tak drží v lize od loňského října neporazitelnost už 35 zápasů, což je klubový rekord.
Tomáš Chorý.
Tomáš Chorý. | Foto: ČTK

Na Slavii má v neúplné tabulce náskok sedmi bodů. "Ševci" zvítězili v jediném z posledních osmi kol, zůstali na patnácté pozici, ale poslední Pardubice už ztrácejí jen tři body.

Plzeň se výsledkově otřepala ze středečního debaklu v Lize mistrů na hřišti Interu Milán (0:4). Zároveň se povzbudila na úterní zápas v této soutěži, kdy bude doma s Barcelonou v posledním duelu skupiny C usilovat o první body.

Zlín vyrukoval na úřadujícího mistra aktivním napadáním a několika nebezpečnými centry, po nichž ale nepřišlo přesné zakončení, což platilo o hlavičkovém pokusu Reitera.

Hosté se dostali do vedení celkem lacino z nenápadné akce. Chorý prodloužil dlouhý centr na Jirku, jehož neubránil Čanturišvili, a plzeňský útočník tak prostřelil Rakovana a zaznamenal svůj první ligový gól v kariéře.

Zlín zareagoval na nepříznivý stav snahou o přímočařejší přechod do útoku, o jednodušší kombinaci, jenže nejlepší ligová obrana si s tím dokázala bez potíží vypořádat a nepustila domácí do šance.

Na začátku druhé půle předvedla Plzeň rychlou učebnicovou akci po pravé straně. Jirkův centr našel přesně kopačky Chorého, který poslal míč do sítě a zaznamenal sedmou trefu v této ligové sezoně.

Až tento gól vyburcoval domácí k velkému náporu, který obrana hostí s námahou odvracela. Stačila však další rychlá spolupráce ofenzivních hráčů Plzně, Chorý našel sprintujícího Jirku a slovenský záložník skóroval podruhé.

Plzeň, která má k dobru odložený duel s Brnem, porazila Zlín v nejvyšší soutěži počtvrté v řadě a venku bodovala v 19. ligovém duelu po sobě. Západočeši mají s osmi inkasovanými góly nejlepší obranu ligy,

Pardubice rázně vykročily za nadějí

Fotbalisté Ostravy porazili ve 14. kole první ligy Mladou Boleslav 3:1. O góly Baníku se postarali Michal Frydrych, Jiří Fleišmana a Ladislav Almási, hosté až v závěru snížili zásluhou střídajícího Lukáše Maška. Baník vyhrál pod Pavlem Hapalem druhé z posledních tří kol, Středočechy zdolal v nejvyšší soutěži popáté za sebou a je osmý. Boleslav nevyhrála čtvrté z posledních pěti kol a je jedenáctá.

Jablonec vyhrál nad Českými Budějovicemi 3:0. Severočechy poslal ve 29. minutě do vedení bývalý hráč Dynama Pavel Šulc, čtvrt hodiny před koncem se prosadil z penalty Jan Chramosta a ve čtvrté minutě nastavení uzavřel skóre střídající Michal Černák.

Jablonečtí v lize zvítězili po třech porážkách a v neúplné tabulce se posunuli na 10. místo. Domácímu kouči Davidu Horejšovi vyšel první zápas proti Dynamu, odkud v létě na sever Čech přišel a kde vedle trenéra působil i jako hráč. Jihočeši podruhé za sebou prohráli, venku v této sezoně nejvyšší soutěže teprve podruhé nebodovali a jsou třináctí.

Poslední Pardubice zvítězily v derby 3:1 nad Hradcem Králové a připsaly si venku premiérové body v sezoně. V mladoboleslavské Lokotrans Areně, kde hrají "Votroci" domácí zápasy, se blýskl dvěma góly v 50. a 76. minutě Dominik Janošek. Vítěznou trefu dal v 71. minutě královéhradecký odchovanec Pavel Černý, za domácí skóroval pouze v 58. minutě Filip Kubala.

Pardubice, které venku v nejvyšší soutěži vyhrály po šesti porážkách, v neúplné tabulce ztrácí už jen tři body na předposlední Zlín. Hradec Králové prohrál v lize po předchozích třech výhrách a nevyužil šanci dostat se na třetí místo. "Votroci" podlehli regionálnímu rivalovi poprvé v nejvyšší soutěži, v minulé sezoně skončily vzájemné duely 2:0 a 0:0.

14. kolo první fotbalové ligy:

Trinity Zlín - Viktoria Plzeň 0:3 (0:1)

Branky: 20. a 68. Jirka, 51. Chorý. Rozhodčí: Zelinka - Caletka, Podaný - Franěk (video). Bez karet. Diváci: 3965.

Zlín: Rakovan - Kolář, Simerský, Procházka - Reiter (60. Bartošák), Hlinka (85. Didiba), Janetzký, Hrubý (38. Silný), Čanturišvili - Jawo (85. Fantiš), Dramé (60. Vukadinovič). Trenér: Jelínek.

PLzeň: Staněk - Havel, Hejda, Pernica, Jemelka - Kalvach (78. Čermák), Bucha - Jirka (86. Kronus), Vlkanova (78. Ndiaye), Pilař (69. Holík) - Chorý (86. Bassey). Trenér: Bílek.

Baník Ostrava - FK Mladá Boleslav 3:1 (1:0)

Branky: 22. Frydrych, 52. Fleišman, 59. Almási - 90. Mašek. Rozhodčí: Černý - Pečenka, Líkař - Kocourek (video). ŽK: Kaloč, Almási - Dancák. Diváci: 6232.

Ostrava: Laštůvka - J. Juroška (87. Sanneh), Frydrych, Pojezný, Fleišman - Cadu (71. P. Jaroň), Kaloč, Kuzmanovič (71. Boula), Tetour (80. Miškovič), Plavšič - Almási (80. Klíma). Trenér: Hapal.

M. Boleslav: Šeda - Šimek, Suchý, Karafiát - Látal (58. Darmovzal), Mareček (84. Stránský), Kubista (67. Dancák), Pech, Fulnek - Ladra (84. Donát), Skalák (67. Mašek). Trenér: Hoftych.

FC Hradec Králové - FK Pardubice 1:3 (0:0)

Branky: 58. Kubala - 50. a 76. Janošek, 71. Černý. Rozhodčí: Berka - Váňa, Machač - Szikszay (video). ŽK: Kodeš, Gabriel - Chlumecký, Vacek, Hlavatý. Diváci: 2019.

Hradec: Reichl - Klíma, Čihák, Smrž - Gabriel, Rada (63. Ševčík), Kodeš (72. Rybička), Kučera, Ryneš - Kubala, Vašulín (63. Matěj Koubek). Trenér: Miroslav Koubek.

Pardubice: Markovič - Icha, Vlček, Hranáč, Chlumecký - Vacek - Kostka, Janošek (89. Koukola), Hlavatý (83. Mareš), Helešic (77. Sychra) - Černý (83. Tischler). Trenér: Kováč.

FK Jablonec - Dynamo České Budějovice 3:0 (1:0)

Branky: 29. Šulc, 76. Chramosta z pen., 90.+4 Černák. Rozhodčí: Batík - Nádvorník, Paták - Klíma (video). ŽK: Houska, Kratochvíl - Sladký, Potočný, Čoudek. Diváci: 1811.

Jablonec: Hanuš - Cools, Heidenreich, Akpudje - Šulc (86. Surzyn), Kratochvíl, Houska (90. Souček), Polidar - Jovovič (80. Černák) - Chramosta, Sejk (86. Patrák). Trenér: Horejš.

Č. Budějovice: Janáček - Čolič (69. Matoušek), Čoudek, Králik, Skovajsa (46. Zajíc) - Sladký - Čmelík (80. Švec), Čavoš, Hellebrand, Sluka (46. Hora) - Potočný (58. Mršič). Trenér: Weber.