Sparta v přestřelce se Zlínem jen remizovala, Čermák zařídil Plzni výhru v Jablonci

Sparťanům zbyly oči pro pláč. Místo vítězství přišla od Zlína studená sprcha
...a ani ve třetím jarním utkání nevyhráli.
Sparta už v 28. minutě přišla o vyloučeného Georgese Mandjecka.
Přesto se svěřenci Václava Kotala dvakrát dokázali dostat do vedení.
Na první gól Davida Moberga Karlssona...
29. 2. 2020 16:38
Fotbalisté Plzně zvítězili ve 23. kole první ligy v Jablonci 2:1. Západočeši rozhodli už v úvodním dějství, kdy se trefili Aleš Čermák a Jean-David Beauguel, hned po změně stran snížil Dominik Pleštil. Sparta ještě pár minut před koncem domácího duelu se Zlínem remizovala, ale nakonec bere bod.

Sparta už v 28. minutě přišla o vyloučeného Georgese Mandjecka, ale přesto se dvakrát dokázala dostat do vedení. Na první gól Davida Moberga Karlssona však odpověděl Tomáš Poznar a když už to vypadalo, že Libor Kozák dvě minuty před koncem zařídil domácím vytoužené vítězství, srovnal jen o pár okamžiků později Róbert Matejov.

Sparta nezvítězila ani ve druhém utkání pod vedením nového trenéra Václava Kotala a v součtu s podzimní části sezony čekají Letenští na vítězství už čtyři kola. Pražané jsou v tabulce šestí, Zlínu, který na stadionu Sparty bodoval teprve potřetí, patří třináctá příčka.

Kotal při debutu na Letné nechal na lavičce Dočkala. Zlín začal aktivněji, ale Čanturišvili vystřelil jen do Hečy a Fantiš sparťanského brankáře nepřehodil. Další Čanturišviliho střelu ve vápně zastavil stoper Hancko a domácí fanoušci už ve 20. minutě dali najevo nespokojenost s průběhem hry pokřikem "Bojujte za Spartu".

Ve 28. minutě zastavil Mandjeck unikajícího Poznara a rozhodčí Orel k nelibosti hostů udělil kamerunskému obránci žlutou kartu. Po přezkoumání u videa však původní verdikt zrušil a Mandjecka rovnou vyloučil.

První šanci v přesilovce si připsal Jawo, který z otočky páli těsně vedleí. Pak ale měli obrovskou šanci jít do vedení. Tetteh šel sám na branku, jenže v rozhodující chvíli udělal zbytečnou kličku navíc a k zakončení se vůbec nedostal. Další příležitost měl Zlín, ale na jaře poprvé startující Poznar hlavičkoval do břevna.

Po přestávce se jako první prosadila Sparta. V 53. minutě Tetteh našel ve vápně zcela osamoceného Karlssona a ten se nemýlil. Pražané v nejvyšší soutěži skórovali po 333 minutách.

Zlín, který se v početní převaze dlouho trápil, srovnal v 67. minutě. Jiráček vyslal za obranu Poznara, ten obehrál Heču a z úhlu zamířil mezi tři tyče. Sparta se ujala vedení znovu v 88. minutě po Kozákově hlavičce, ale ani to domácím k výhře nestačilo. O dvě minuty později srovnal Matejov, ke kterému se odrazil míč po závaru ve vápně.

Plzeň rozhodla v prvním poločase

Jablonec nastoupil oslaben o potrestaného Kroba, na levý kraj obrany se tak zatáhl Sýkora a do základní sestavy se dostal Pleštil. Za Plzeň poprvé na jaře hrál uzdravený Čermák, na pravé straně defenzivy pak místo Řezníka naskočil Havel.

Na těžkém a měkkém terénu se hrál dobrý fotbal. Jako první zahrozil Beauguel, který v páté minutě trefil boční síť. Na opačné straně vystřelil Kubista a radost z třetího jarního gólu mu pokazil brankář Hruška.

V polovině úvodního dějství hosté otevřeli skóre. Čermák si navedl míč a z hranice vápna technickou střelou k tyči překonal Hrubého. Při návratu do sestavy si připsal druhý gól v ligové sezoně.

V 28. minutě Limberský špatnou malou domů zaskočil Hrušku, který v poslední chvíli ve skluzu odvrátil před Doležal. Poté hostující gólman s problémy vyrazil přízemní pokus Pilíka z přímého kopu.

Čtyři minuty před pauzou si Viktoria pojistila vedení. Čermák chytrou patičkou vysunul Beauguela, kterého domácí nedokázali vystavit do ofsajdu a francouzský útočník sám před Hrubým nezaváhal.

Do druhé půle vstoupili domácí aktivně a hned po 25 sekundách snížili. Po Kubistově centru z levé strany se zblízka prosadil Pleštil a dal svůj druhý gól v ligové kariéře.

Jablonec ožil a Doležalovu střelu v poslední chvíli zblokovala obrana. Na opačné straně po centru hlavičkoval nad v dobré pozici Hejda. Na poslední půlhodinu naskočil za Jablonec poprvé na jaře uzdravený Matoušek.

V 67. minutě si Kovařík obhodil Holíka, ale vypálil nad. Pak domácí podržel Hrubý, který vyrazil Havlův pokus, a Beauguelův gól neplatil kvůli ofsajdu. Západočechy nakonec zahozené šance málem stály vítězství, Doležal ale ve velké šanci zblízka hlavičkoval jen do brankáře. V nastavení pak další možnost na poslední chvíli odvrátila hostující defenziva.

Předposlední Opava doma porazila Olomouc 2:1, uspěli po čtyřech porážkách za sebou a v tabulce si vytvořili tříbodový náskok na šestnáctou Příbram. Naopak desátá Sigma nenavázala na úvodní dvě jarní výhry. Slezany v závěru první půle poslal do vedení René Dedič, který ještě před pauzou připravil druhý gól pro kapitána Jana Žídka. Po změně stran už pouze snížil Lukáš Juliš.

Poslední Příbram pouze remizovala 0:0 s Mladou Boleslaví. Hosté měli k vítězství blíž, ale Lukáš Budínský v 77. minutě neproměnil penaltu. Domácí, které po odvolání trenéra Romana Nádvorníka vedl asistent Petr Čuhel, v nejvyšší soutěži protáhli sérii bez výhry na 16 utkání, ale po šesti porážkách za sebou získali alespoň bod. Boleslavští stejně jako Příbram ani ve třetím jarním kole nedali gól.

Sparta Praha - Fastav Zlín 2:2 (0:0)

Branky: 53. Karlsson, 88. Kozák - 67. Poznar, 90. Matejov. Rozhodčí: Orel - Hájek, Pečenka - Ardeleanu (video). ŽK: Štetina - Bartošák, Matejov, Janetzký. ČK: 28. Mandjeck (Sparta). Diváci: 9007.

Sparta: Heča - Vindheim, Mandjeck, Hancko, Hanousek (31. Štetina) - Karlsson (75. Graiciar), Sáček, Kanga, Hložek, Frýdek - Tetteh (84. Kozák). Trenér: Kotal.

Zlín: Rakovan - Simerský, Buchta, Cedidla - Čanturišvili, Fantiš, Hlinka, Bartošák (68. Matejov) - Jawo (90.+2 Janetzký), Poznar (81. Džafič), Jiráček. Trenér: Kameník.

FK Jablonec - Viktoria Plzeň 1:2 (0:2)

Branky: 46. Pleštil - 23. Čermák, 41. Beauguel. Rozhodčí: Rejžek - Kříž, Myška - Královec (video). ŽK: Kubista, Pleštil - Kopic, Beauguel, Havel. Diváci: 2817.

Jablonec: Hrubý - Holík (84. Hämäläinen), Jugas, Plechatý, Sýkora - Hübschman - Pleštil (77. Chramosta), Kubista, Považanec, Pilík (61. Matoušek) - Doležal. Trenér: Rada.

Plzeň: Hruška - Havel, Hejda, Brabec, Limberský - Bucha, Kalvach, Čermák (88. Hubník) - Kopic (54. Mihálik), Beauguel, Kovařík (90.+5 Kayamba). Trenér: Guľa.

SFC Opava - Sigma Olomouc 2:1 (2:0)

Branky: 38. Dedič, 42. Žídek - 73. Juliš. Rozhodčí: Denev - Blažej, Hock. ŽK: Dedič - Juliš, Štěrba, Chytil. Diváci: 2901.

Opava: Fendrich - Hrabina, Rychlý, Hošek, Žídek - Řezníček (90.+2 Jursa), Zavadil - Dordič (84. Mondek), Železník (70. Schaffartzik), Zapalač - Dedič. Trenér: Balcárek.

Olomouc: Mandous - Sladký, Štěrba, Jemelka, Vepřek (88. Yunis) - Hála, Breite (70. González), Houska, Chytil, Falta (70. Zahradníček) - Juliš. Trenér: Radoslav Látal.

1. FK Příbram - FK Mladá Boleslav 0:0

Rozhodčí: Ginzel - Kubr, Flimmel. ŽK: Soldát, Pazdera, Kříž - Hubínek, Tatajev, Wágner.

Příbram: Kočí - Dramé, Pazdera, Cmiljanovič, Soldát (90. Kvída) - Polidar, Tregler, Zorvan (80. Kříž), Rezek - Voltr (71. Šašinka), Škoda. Trenér: Čuhel.

M. Boleslav: Šeda - Jakub Klíma (9. Křapka), Tatajev, Pudil, Zelený - Douděra, Hubínek, Budínský, Janošek, Ladra (90. Fulnek) - Jiří Klíma (64. Wágner). Trenér: Weber.