42 zápasů navíc, baráž o sestup i skupina o titul. Kluby se chystají hlasovat o změnách ligy

ČTK ČTK
6. 12. 2016 14:46
Změní se od sezony 2018–19 systém, kterým se hraje tuzemská nejvyšší fotbalová soutěž? Kluby o tom budou hlasovat v únoru. Ligová fotbalová asociace, která nejvyšší domácí soutěž řídí, navrhuje nadstavbu se třemi skupinami v systému 6-4-6 plus baráž o Evropskou ligu a sestup. Celkem by tak přibylo 42 zápasů.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Milan Kammermayer

Praha – Fotbalové kluby budou v únoru hlasovat o změně systému pro první ligu od sezony 2018/19. Ligová fotbalová asociace, která nejvyšší domácí soutěž řídí, navrhuje nadstavbu se třemi skupinami v systému 6-4-6 plus baráž o Evropskou ligu a sestup. Celkem by tak přibylo 42 zápasů.

"Strávili jsme hodně času debatami nad vhodnou variantou. Nakonec jsme z našeho pohledu vybrali nejlepší variantu 6-4-6. Rozhodnout ale musí všechny kluby. V únoru se k tomu vrátíme, buď to schválíme, nebo zapracujeme navrhované změny," řekl na dnešní tiskové konferenci předseda LFA Dušan Svoboda.

V navrhovaném systému, který poprvé LFA představila v březnu, by po 30. kole spolu hrálo prvních šest týmů každý s každým, přičemž první tři týmy by měly výhodu tří z pěti zápasů v domácím prostředí. Týmy na sedmém až desátém místě by se utkaly o sedmou příčku znamenající účast v baráži o Evropskou ligu s týmem na čtvrtém či pátém místě. Zbylých šest celků by hrálo o udržení, přičemž poslední by sestoupil přímo, týmy na 14. a 15. pozici by hrály baráž s druhým a třetím z druhé ligy. Musela by se tak i o dva týdny zkrátit zimní přestávka a hrálo by se více vložených kol.

"Je to velká změna. Daleko větší než osamostatnění soutěže od FAČR. Má to zásadní dopad na chod klubů z hlediska finančního, tréninkového i v komunikaci s fanoušky. Je třeba to dobře připravit, ale jsem přesvědčený, že bez toho se nikam neposuneme. Je to potřebný krok a hlavně výhodný pro fotbal," dodal Svoboda.

 

Právě se děje

před 55 minutami

Očkování v USA jde rychle, Universal odkládá premiéru filmu Rychle a zběsile 9 už jen o měsíc

Jen o měsíc odkládá filmové studio Universal velkorozpočtový snímek Rychle a zběsile 9, který měl také do českých kin dorazit koncem května. Nově se s premiérou počítá na 25. června, píše agentura Reuters. Podle ní se hollywoodská firma vlastněná nadnárodním konglomerátem Comcast snaží vytipovat dobu, kdy se do biografů bude moci vrátit co nejvíce lidí, aby z prodeje vstupenek zaplatila náklady. Snímek měl rozpočet přes 200 milionů dolarů, v přepočtu 4,4 miliardy korun.

Universal film odložil jen o měsíc. Podle Reuters to dokazuje, že studio vkládá naděje do rychlého průběhu očkování v USA a Kanadě, které společně tvoří největší filmový trh světa. V New Yorku se sítě biografů AMC, Cineworld či Cinemark po roční pauze způsobené pandemií znovu otevřely tento pátek. Provozovatelé doufají, že v lukrativní letní sezóně už na velkorozpočtové filmy jako Rychle a zběsile 9 přitáhnou opět davy nyní již naočkovaných diváků. Jako první má do kin 7. května zamířit Black Widow, ve které stejnojmennou superhrdinku hraje Scarlett Johanssonová.

Zdroj: Reuters
Další zprávy