Slávisté proti Slovácku nezaváhali, Karviná stále čeká na domácí vítězství

13. 2. 2022 17:00
Slavia uspěla na hřišti Slovácka, v lize zvítězila po dvou kolech a poprvé na jaře. Karviná dál čeká na první domácí výhru. Olomouc vyhrála nad Mladou Boleslaví, i když Růsek nedal penaltu.
Daniel Holzer ze Slovácka a Alexander Bah ze Slavie v zápase 21. kola první fotbalové ligy | Foto: ČTK

Slávisté uspěli na půdě Slovácka 1:0. Jedinou branku dal na konci úvodního dějství Ondřej Lingr. Obhájce titulu po dvou soutěžních porážkách ve třetím duelu jarní části sezony poprvé vyhrál, v lize naplno bodoval po dvou kolech.

Tým z Edenu zvítězil posedmé z posledních osmi zápasů nejvyšší soutěže v Uherském Hradišti. Slovácko doma v lize prohrálo teprve podruhé z posledních 12 utkání a v tabulce je páté.

Hráči Karviné nenavázali na překvapivé vítězství na Slavii a remizovali s Jabloncem 1:1. Domácí Lukáš Čmelík si v 51. minutě došel pro penaltu a sám ji proměnil, ale pět minut před koncem vyrovnal Václav Pilař.

Slezané jako jediní doma v ligové sezoně ještě nevyhráli a zůstávají v tabulce poslední. Na Pardubice ztrácejí osm bodů a to ještě mají Východočeši dva odložené zápasy k dobru. Jablonec má o 11 bodů více než jeho nedělní soupeř a je dvanáctý.

Olomouce sice prohrávala, když Mladou Boleslav na začátku druhého poločasu dostal do vedení Marek Matějovský, ale domácí dokázali zápas otočit. Za Hanáky však otočili stav Mojmír Chytil s Ondřejem Zmrzlým. Poté ještě neproměnil domácí Antonín Růsek penaltu.

Sigma zvítězila po čtyřech kolech a poskočila na deváté místo tabulky. Na sedmou Mladou Boleslav, která prohrála počtvrté z posledních pěti ligových duelů, ztrácí Olomouc už jen bod.

Tři body Slavii zajistil Lingr

Slovácko nastoupilo k prvnímu ligovému zápasu jarní části, neboť před týdnem s Pardubicemi venku nehrálo z důvodu karantény Východočechů.

Ve středu celek z Uherského Hradiště postoupil po penaltách v Olomouci do semifinále domácího poháru, naopak Slavia prohrála se Spartou 0:2 a navázala na senzační porážku s Karvinou z úvodního jarního kola.

Oba týmy hrály s nečekanými jmény v sestavě. Na hrotu domácího útoku se objevil osmnáctiletý Vecheta místo nejlepšího ligového střelce Jurečky. Pozici levého obránce Slavie zaujal Jurásek a pár dní po přestupu z Mladé Boleslavi si odbyl premiéru v dresu mistra.

Do prvního náznaku šance se ve 13. minutě dostala zimní posila Slovácka Ljovin, gól z toho ale nebyl, protože v poslední chvíli před zakončením na malém vápně zasáhl hostující Lingr. Utkání nepostrádalo z obou stran tempo i nasazení, chyběla mu ovšem přesnost finálních přihrávek.

Po půlhodině hry Slavia dobře zakombinovala a po pasu Schranze střílel Olayinka pouze do obránce. Pražané zvýšili aktivitu směrem dopředu a ve 44. minutě byli odměněni premiérovým jarním gólem.

Schranz uvolnil Baha, na jehož bleskový centr naběhl na malém vápně Lingr a první přímá střela mezi tyče skončila v síti. Lingr dal osmou branku v ligovém ročníku a po odchodu Kuchty je aktuálně nejlepším týmovým střelcem v sezoně.

Po přestávce Slovácko přidalo na ofenzivě, kterou řídil neúnavný Petržela a posílil hrotový útočník Jurečka. Obrana Slavie ale pracovala téměř bezchybně a nepouštěla domácí k velkým šancím. Jedinou možnost na vyrovnání měl v páté minutě nastavení Havlík, jehož ránu vytáhl na roh brankář

21. kolo první fotbalové ligy:

1. FC Slovácko - Slavia Praha 0:1 (0:1)

Branka: 44. Lingr. Rozhodčí: Černý - Nádvorník, Horák - Ondráš (video). ŽK: Petržela, Šimko, Šašinka - Jurásek, Hromada, Schranz. Diváci: 1000 (omezený počet).

Slovácko: Nguyen - Tomič, Kadlec, Daníček, Šimko (72. Reinberk) - Havlík, Ljovin (55. Jurečka) - Petržela (72. Kohút) , Sadílek, Holzer (79. Juroška) - Vecheta (79. Šašinka). Trenér: Svědík.

Slavia: Mandous - Bah, Ousou, Holeš, Jurásek - Ševčík (90.+4 Talovjerov), Hromada - Schranz, Lingr (79. Traoré), Olayinka - Tecl. Trenér: Trpišovský.

MFK Karviná - FK Jablonec 1:1 (0:0)

Branky: 51. Čmelík z pen.- 85. Pilař. Rozhodčí: Klíma - Dobrovolný, Pochylý - Kocourek (video). ŽK: Bartošák, Jánoš - Zelený, Kratochvíl. Diváci: omezený počet.

Karviná: Bajza - Látal, Buchta, Dramé, Šehič - Jánoš, Qose (89. Papadopulos) - Čmelík (69. Lukáš Holík), Zorvan (89. Svoboda), Bartošák (80. Sinjavskij) - Durosinmi. Trenér: Páník.

Jablonec: Hanuš - Libor Holík (76. Kadlec), Martinec, Kubista, Zelený - Hübschman - Malínský (76. Černák), Kratochvíl, Houska (64. Považanec), Pilař - Silný (87. Surzyn). Trenér: Vágner.

SK Sigma Olomouc - FK Mladá Boleslav 2:1 (0:0)

Branky: 65. Chytil, 79. Zmrzlý - 47. Matějovský. Rozhodčí: Machálek - Váňa, Volf - Hrubeš (video). ŽK: Greššák, González - Suchý, Stránský. Diváci: 1000 (omezený počet).

Olomouc: Stejskal - Chvátal, Beneš, Jemelka, Zmrzlý - González, Breite, Greššák (55. Růsek), Spáčil (55. Zifčák), Daněk (90.+3 Vepřek) - Chytil (90.+1 Poulolo). Trenér: Jílek.

Mladá Boleslav: Šeda - Douděra, Suchý, Šimek (84. Smrž), Preisler - Ladra, Matějovský, Dancák, Pech, Ewerton - Mužík (74. Stránský). Trenér: Jarolím.