Plzeň vystřídala Slavii v čele ligy. Hradci oplatila prohru i bez nejlepšího střelce

Aktualizováno 6. 2. 2022 20:12
Fotbalová Plzeň na rozdíl od Sparty a Slavie začala jarní část první ligy výhrou. Hradec Králové porazila díky gólu Tomáše Chorého 1:0 a vyšvihla se do čela tabulky.
Radost hráčů Plzně z gólu.
Radost hráčů Plzně z gólu. | Foto: ČTK

Svěřenci trenéra Michala Bílka mají náskok dvou bodů na mistrovskou Slavii, která v sobotu senzačně podlehla poslední Karviné 0:1.

Viktoria díky brance Chorého z 28. minuty oplatila východočeskému nováčkovi srpnovou porážku 0:1 a v nejvyšší soutěži zvítězila popáté za sebou. Hradec protáhl ligovou sérii bez výhry na čtyři utkání a je na osmém místě.

Plzeňskému týmu chyběl zraněný nejlepší ligový střelec Beauguel. Francouzského autora 10 gólů v tomto ročníku nejvyšší soutěže na hrotu útoku zastoupil Chorý.

Ve třetí minutě jako první zahrozili hosté, po Mejdrově centru Prekop v šestnáctce hlavičkoval vedle. Na druhé straně Hradec podržel brankář Fendrich, který vychytal Havla i dorážejícího Čermáka. Jejich spoluhráč Pernica po následném rohu zamířil do horní části břevna.

Západočeši převzali iniciativu a ve 28. minutě otevřeli skóre. Po standardní situaci Sýkora našel v pokutovém území Chorého a ten se prosadil umístěnou hlavičkou. Sedmadvacetiletý útočník vstřelil druhou branku v ligové sezoně.

Chorý se hned za tři minuty trefil hlavou znovu, ale rozhodčí Machálek po kontrole u videa gól odvolal kvůli faulu plzeňského střelce na bránícího Čecha. V závěru první půle ještě Kopic z dálky těsně minul branku Hradce.

"Votroci" po přestávce začali lépe a matnou Viktorii čím dál více přehrávali. Po standardních situacích Kubala nejprve trefil Kopice a poté z těžké pozice přestřelil. Prekopovu střelu z přímého kopu si pohlídal gólman Staněk.

Plzeňští si první šanci ve druhém poločase vytvořili až v 79. minutě, kdy po přihrávce střídajícího Káčera zakončoval slabě Mosquera. V závěru už domácí nejtěsnější náskok udrželi. Viktoria v nejvyšší soutěži porazila Hradec pojedenácté z posledních 12 zápasů, doma nad východočeským soupeřem zvítězila pošesté za sebou.

Ostrava zvítězila v souboji sousedů v tabulce v Mladé Boleslavi 3:2 a svého soupeře porazila počtvrté za sebou. Dvěma góly se na startu jarní části sezony blýskl bývalý útočník Středočechů Jiří Klíma, jenž si v 50. minutě připsal i vítěznou branku.

Baník v nejvyšší soutěži neprohrál podeváté po sobě a posunul se na čtvrté místo neúplné tabulky. Mladá Boleslav je šestá.

Ostravský trenér Ondřej Smetana, který je kvůli chybějící licenci veden jako asistent, překvapil nasazením středního záložníka Bouly, jenž si ve 22 letech odbyl ligový debut. Na hrotu útoku dostal přednost Klíma před nejlepším střelcem týmu Almásim.

"Zařazení Bouly do základní sestavy nebylo nijak v plánu, vyplynulo to až během týdne. Nasadili jsme ho na Matějovského, kterého jsme chtěli vypnout, vyřadit ze hry," vysvětlil Smetana na tiskové konferenci svůj taktický záměr zaměřený proti čtyřicetiletému domácímu špílmachrovi.

20. kolo první fotbalové ligy:

Viktoria Plzeň - FC Hradec Králové 1:0 (1:0)

Branka: 28. Chorý. Rozhodčí: Machálek - Caletka, Vodrážka - Hrubeš (video). ŽK: Kučera (Hradec). Diváci: 1000 (omezený počet).

Plzeň: Staněk - Havel, Pernica, Hejda, Sýkora - Bucha (88. Kaša), Kalvach - Kopic (78. Šulc), Čermák (79. Káčer), Mosquera - Chorý (72. Potočný). Trenér: Bílek.

Hradec: Fendrich - Klíma, Král, Čech (80. Rybička) - Mejdr, Soukeník, Kučera (75. Rada), Novotný - Prekop, Kubala, Vlkanova. Trenér: Koubek.

FK Mladá Boleslav - Baník Ostrava 2:3 (1:2)

Branky: 42. Hlavatý, 72. Ewerton z pen. - 25. z pen. a 50. Klíma, 4. Kuzmanovič. Rozhodčí: Orel - Kříž, Kubr - Štěrba (video). ŽK: Douděra - Kuzmanovič, Fleišman. Diváci: omezený počet.

M. Boleslav: Šeda - Douděra, Suchý, Karafiát (62. Pech), Preisler - Matějovský, Smrž (37. Fila) - Ladra (62. Mužík), Hlavatý (78. Dancák), Ewerton - Škoda. Trenér: Jarolím.

Ostrava: Budinský - Ndefe, Chlumecký, Svozil, Fleišman - Boula, Kaloč - Ekpai (90.+3 Buchta), Kuzmanovič (78. Budínský), Falta (62. Koncevoj) - Klíma (63. Almási). Trenér: Galásek.