Spartě nestačilo v Jablonci dvougólové vedení, domů veze jen bod za remízu

Aktualizováno 9. 11. 2019 18:56
Fotbalisté Jablonce dokázali stáhnout dvougólovou ztrátu a s pražskou Spartou doma v zápase 16. kola první ligy remizovala 2:2.

Pražané vedli v 17. minutě po gólech Libora Kozáka s Martinem Frýdkem, ale po přestávce srovnali střídající hráči Janové Matoušek a Chramosta. Severočeši udrželi na čtvrtém místě tabulky tříbodový náskok na Pražany, Letenští ztratili body po dvou ligových výhrách za sebou a jsou pátí.

Domácí nastoupili nečekaně bez lídra týmu Hübschmana, který měl zdravotní problémy, a na jejich výkonu to bylo v úvodu až příliš znát. Sparta naopak vstoupila do zápasu dobře a už ve čtvrté minutě otevřela skóre.

Kozák po přihrávce od Haška přehodil gólmana Hrubého a připsal si sedmou branku v ligové sezoně. Asistent rozhodčího mylně odmával ofsajd a sudí Královec uznal trefu až po zásahu videorozhodčího.

V 17. minutě přidali Pražané druhý gól. Frýdek prošel v 17. minutě do šestnáctky a překvapil soupeře střelou svou slabší pravou nohou. V lize skóroval poprvé od února.

Při dvoubrankovém vedení hosté trochu ubrali a zatáhli se na svoji polovinu. Jablonec byl najednou aktivnější a měl i dvě šance po hlavičkových pokusech Břečky - jeden zlikvidoval brankáře Heča, druhý šel vedle.

Pro Spartu závěr poločasu nebyl varováním a také do druhého dějství vstoupila pasivně. Domácí trenér Rada poslal na hřiště střídající Chramostu s uzdraveným Matouškem a druhý jmenovaný se velmi brzy prosadil. Ve 47. minutě využil nechtěného přiťuknutí od sparťana Krejčího a tvrdou střelou na zadní tyč překonal Heču.

Hosté se nemohli dostat z defenzivy. V 53. minutě pálil podruhé nebezpečně Matoušek, ale pouze do náruče Heči. Sparta po hodině hry a příchodu střídajícího Hanouska trochu přidala a v 72. minutě promáchl v dobré pozici Kozák.

O dvě minuty později na opačné straně domácí srovnali. Po další chybě ve středu letenské obrany se po Sýkorově centru trefil patičkou i druhý střídající hráč Chramosta.

"Popravdě jsem jen instinktivně nastavil nohu a prodloužil to na zadní tyč," uvedl Chramosta. "Prohrávali jsme o dva góly, tak se trenér snažil něco oživit dvěma střídáními a nám se to na hřišti podařilo zlomit. Rychlý gól strhnul celý tým i fanoušky a najednou jsme hráli zcela jinak," dodal.

"Po přestávce jsme chtěli přidat třetí gól, ale místo toho jsme udělali hrubou chybu a je to nakoplo. Přišla ještě moje chyba a vyrovnání," litoval sparťanský záložník Michal Trávník, který přišel na Letnou z Jablonce.

Hosté s vědomím ztraceného náskoku sevřeli soupeře, ale nic z toho nevytěžili. V závěru dostal pro změnu pod tlak Jablonec Spartu a měl blízko k otočce. V poslední minutě překonal Jugas hlavičkou po rohu Heču, ale sudí Královec odpískal útočný faul Doležalovi a branku neuznal.

"Věděli jsme, že Sparta má nějakou sérii výsledků. Chtěli jsme vyhrát, ale i bodu si ceníme. Mohli jsme i překlopit výsledek na naši stranu, bohužel náš třetí gól nebyl uznaný, na to se musím ještě podívat," podotkl Rada, který v minulosti trénoval Spartu.

"Zápas měl dva rozdílné poločasy. V tom druhém jsme měli špatný vstup a první gól Jablonce byl hodně důležitý pro vývoj. My se najednou začali bát o vítězství, stále jsme v tomto ohledu příliš křehcí," uvedl sparťanský trenér Václav Jílek.

Zlín ukončil čekáni na další vítězství

Zlín zdolal Olomouc 1:0. Moravský souboj rozhodl v 88. minutě Jakub Kolář, který si připsal premiérovou branku v nejvyšší soutěži. Zlín v lize zvítězil po devíti zápasech a posunul se na třinácté místo neúplné tabulky. Olomouc, která byla po většinu utkání lepším týmem, čeká výhru už sedm kol a je desátá.

"Nevstoupili jsme do utkání dobře. Soupeř hodně kombinoval, vlastní pasivitou jsem pustili Olomouc do hry a museli jsme být rádi, že jsme nedostali gól. Dočkali jsme se až na konci, jsou to cenné body, na které jsme dlouho čekali. O Kolářovi jsme nepochybovali. Je s námi přes tři měsíce, padla na něj první volba, dobře se ukázal už v pohárovém zápase v Mladé Boleslavi. Nepanikařil, je klidný na míči, dokáže dobře rozehrát a jeho gól byl výsledkem jeho herního pojetí," uvedl zlínský kouč Jan Kameník.

Hráči Příbrami remizovali 0:0 s poslední Opavou a bezbrankový výsledek doma uhráli potřetí za sebou. Oba týmy prodloužily čekání na vítězství v nejvyšší soutěži - Středočeši na devět a Slezané dokonce na 14 utkání. Opavští navíc už 490 minut nedali ligový gól.

16. kolo první fotbalové ligy:

Fastav Zlín - Sigma Olomouc 1:0 (0:0)

Branka: 88. Kolář. Rozhodčí: Orel - Hájek, Kříž. ŽK: Zmrzlý (Olomouc). Diváci: 3081.

Zlín: Rakovan - Cedidla, Buchta, Kolář - Matejov, Folprecht (72. Džafič), Podio, Čanturišvili (86. Janetzký), Bartošák - Wágner (66. Železník), Poznar. Trenér: Kameník.

Olomouc: Buchta - Zima, Beneš, Jemelka - Zmrzlý - Hála (80. Zahradníček), González (72. Texl), Houska, Falta - Plšek (57. Chytil), Yunis. Trenér: Radoslav Látal.

1. FK Příbram - SFC Opava 0:0

Rozhodčí: Rejžek - Blažej, Koval. Bez karet. Diváci: 1827.

Příbram: Kočí - Tregler, Kodr, Šimek, Nový - Dramé (46. Soldát) - Zeman, Rezek, Alvir (78. Slepička), Polidar - Škoda. Trenér: Nádvorník.

Opava: Fendrich - Hrabina, Simerský, Žídek, Helebrand - Řezníček (71. Juřena), Zavadil - Sus (90.+1 Schaffartzik), Šulc (85. Souček), Mondek - Dedič. Trenér: Grussmann.

FK Jablonec - Sparta Praha 2:2 (0:2)

Branky: 47. Matoušek, 74. Chramosta - 4. Kozák, 17. Frýdek. Rozhodčí: Královec - Nádvorník, Mokrusch - Marek (video). ŽK: Jovovič, Považanec, Krob, Kratochvíl - Windheim, Kozák, Frýdek, Krejčí, Hanousek. Diváci: 4103.

Jablonec: Hrubý - Holík, Jugas, Břečka, Krob - Jovovič (46. Matoušek, 83. Kubista), Kratochvíl, Považanec, Pilík (46. Chramosta), Sýkora - Doležal. Trenér: Rada.

Sparta: Heča - Sáček, Kaya, Lischka, Frýdek - Vindheim (68. Hanousek), Hašek (82. Mandjeck), Krejčí, Trávník, Hložek - Kozák (88. Tetteh). Trenér: Jílek.