3. 10. 2009 23:25
Češi skončili ve skupině druzí, čeká je Maďarsko
Jan Chramosta utkání svým gólem rozhodl.
Jan Chramosta utkání svým gólem rozhodl. | Foto: Reuters

Alexandrie - Dva dramatické obraty a spoustu šancí měli možnost vidět diváci v napínavém utkání skupiny E fotbalového Mistrovství světa reprezentací do dvaceti let mezi Českem a Kostarikou.

Svěřenci Jakuba Dovalila nakonec zápas vyhráli 3:2, ačkoliv ještě třináct minut před koncem prohrávali o gól, a protože v druhém utkání Brazílie porazila Austrálii, Čechům získané druhé místo ve skupině přisoudilo do osmifinále Maďarsko.

V utkání se zaskvěli z české strany především mladoboleslavský útočník Jan Chramosta a brankář Tomáš Vaclík.

Remíza a postup. Dovalil velebil výkony obránců
Pekhart na MS skončil. Znovu si poranil zánartní kůstku

Hned úvodní minuty nabídly ze strany obou týmů velice atraktivní fotbal, který vyústil do několika gólových příležitostí.

Obrovskou šanci měl po chybě Mazucha už ve třetí minutě Castro, který ale netrefil v podstatě prázdnou branku. Ureňu o několik minut později vychytal skvělý Tomáš Vaclík.

Na druhé straně se zas předvedl Alvarado, který několikrát vychytal české střelce. V jedenácté minutě byl ovšem na dobrou střelu po parádním uvolnění Chramosty krátký.

Po přestávce se nejprve radovala Kostarika

Na druhé straně za chvíli mohl srovnat Gamboa, ale brankář Vaclík opět prokázal, že je svému týmu na šampionátu oporou. Poté se hra na nějakou dobu zklidnila, ale stále se bylo nač dívat.

Střelec jednoho z kostarických gólů, Martinez.
Střelec jednoho z kostarických gólů, Martinez. | Foto: Reuters

Poslední velkou šanci prvního poločasu měl Estrada, který v pětačtyřicáté minutě utěšenou střelou jen o centimetry přestřelil Vaclíkovu branku.

Okamžitě po přestávce ale pro svěřence Jakuba Dovalila přišla pohroma. Estrada se natlačil s míčem u nohy do vápna, kde jej zfauloval nešikovně Čelůstka a pískal se pokutový kop, který sám postížený proměnil.

Český tým se po obdržené brance pustil znovu do větší útočné aktivity, ale v poslední fázi mu vždy chyběla přesnost. Naopak Kostaričané neustále hrozili rychlými protiútoky.

V 60. minutě bylo ještě hůře, když si u postranní čáry pohrál s Mazuchem Mandrigal, který dobře nacentroval a střídající Martinez už měl snadnou práci.

Kostarika pokračovala v dobré hře a vytvářela si další solidní příležitosti, které česká obrana v čele s Vaclíkem s námahou zastavovala.

Poslední slovo ale měli Češi

Když už to vypadalo, že si Kostarika v pohodě dojde pro vítězství, odrazil se z ničehož nic míč k volnému Vošahlíkovi, který se ve vápně nádherně uvolnil a neměl problém ani se zakončením.

Tento okamžik český výběr nesmírně nabudil a hned o minutu později se mohl prosadit znovu Chramosta, avšak jeho tvrdou ránu Alvarado dobrým zákrokem zneškodnil.

Mladoboleslavský talent si vše vynahradil v 86. minutě, kdy dokonal další obrat utkání po velkém zaváhání obrany Kostariky, přičemž Alvaradovi dokonce nasadil populární "housličky."

Kostarika už ve zbývajícím čase utkání srovnat nedokázala a Česko si tak zajistilo druhou příčku ve skupině. V osmifinále se tak utká v úterý s Maďarskem, které skončilo první ve skupině F.

Utkání skupiny E mistrovství světa ve fotbale hráčů do 20 let v Alexandrii:

Kostarika - Česká republika 2:3 (0:1)

Branky: 49. Estrada z pen., 61. Martinez - 11. a 86. Chramosta, 77. Vošahlík. Rozhodčí: Benquerenca - Cardinal, Miranda (všichni Portug.). ŽK: Varela, Madrigal - Řezník, Čelůstka, Fantiš. Diváci: 5000.

Sestavy:

Kostarika: Alvarado - Gamboa, Mena, Hernandez, Gutierrez - Ureňa, Varela, Oviedo - Castro (57. Martinez), Estrada (84. Smith), Madrigal (71. Guevara). Trenér: González.

ČR: Vaclík - Čelůstka, Dreksa, Mazuch, Lecjaks (46. Heidenreich) - Vácha (65. Fantiš), Řezník, Mareček, Zeman (89. Fabián) - Chramosta, Vošahlík. Trenér: Dovalil.

Austrálie - Brazílie 1:3 (1:1)

Branky: 14. Mooy - 34. Ciro, 62. Costa, 81. Henrique.