V evropských pohárech si o základní skupinu zahraje šest českých krajánků, nejvíce zazářil Novák

Z českých legionářů ve službách zahraničních klubů zazářil v evropských pohárech nejvíce Filip Novák, který dvěma góly pomohl k postupu svého Midtjyllandu.
Do play off o Ligu mistrů postoupil švýcarský Young Boys, za který během dvou zápasů proti Šachtaru Doněck odehrál všechny minuty na pozici levého obránce Jan Lecjaks. Pětadvacetiletý krajní bek nejprve musel skousnout porážku 2:0 na hřišti soupeře, ale na domácím hřišti v Bernu zařídil dvěma góly Japonec Kubo prodloužení a po následných pokutových kopech se z postupu radovali Švýcaři i s Janem Lecjaksem.
Také mladík z Amsterdamu Václav Černý postoupil z Ajaxem přes řecký PAOK Soluň do závěrečného předkola o Ligu mistrů. Jenže osmnáctiletý ofenzivní fotbalista se mihnul pouze v domácím zápase, když přišel na hřiště v 88. minutě. V odvetě, kterou museli Nizozemci vyhrát nebo alespoň remizovat 2:2, Černý nebyl ani na lavičce. Bylo to dáno i tím, že Ajax odcestoval do Řecka s vědomím nedobře rozehraného dvojzápasu a tím i změněného rozestavení. Místo pro Ajax klasického 4-3-3 nastoupili svěřenci Petera Bosze v 3-4-1-2, kde krajní záložníci suplovali i pozici krajních obránců. A změněná taktika Nizozemcům pomohla, po výhře 2:1 se radují z postupu.
Také polská Legia Varšava si zahraje poslední předkolo Ligy mistrů. Přešla přes slovenského mistra z Trenčína a nechyběl u toho univerzál Adam Hloušek. V prvním pro Legiu vítězném zápase ve slovenské Žilině, kde Trenčín hraje své pohárové zápasy, Hloušek nenastoupil, ale odvetný duel odehrál celý a zažil postupové ovace přímo na hřišti.
O Ligu mistrů bojují stále tři krajánci, o méně prestižní Evropskou ligu dosud bojovalo šest českých legionářů, ale po 3. předkole se česká enkláva zmenšila přesně na polovinu a do závěrečných bojů o Evropskou ligu tak zasáhnou jen tři.
V rozhodujícím dvojzápase o účast v základní skupině Evropské ligy by neměl chybět stoper tureckého Osmanlisporu Václav Procházka. Dvaatřicetiletý bývalý obránce Plzně nechyběl na hřišti ve dvojzápase proti estonskému Kalju ani minutu. A byl tak u domácí výhry 1:0 i venkovního vítězství 2:0. Postup jistil jedním gólem i Procházkův spoluhráč a bývalý fotbalista Liberce Dzon Delarge.
David Janeczek David Janeczek
5. 8. 2016 10:03
Podívejte se na přehled českých fotbalistů v zahraničních klubech, kteří zabojovali nebo se ještě poperou o základní skupinu Ligy mistrů nebo Evropské ligy.