V evropských pohárech si o základní skupinu zahraje šest českých krajánků, nejvíce zazářil Novák

Z českých legionářů ve službách zahraničních klubů zazářil v evropských pohárech nejvíce Filip Novák, který dvěma góly pomohl k postupu svého Midtjyllandu.
Do play off o Ligu mistrů postoupil švýcarský Young Boys, za který během dvou zápasů proti Šachtaru Doněck odehrál všechny minuty na pozici levého obránce Jan Lecjaks. Pětadvacetiletý krajní bek nejprve musel skousnout porážku 2:0 na hřišti soupeře, ale na domácím hřišti v Bernu zařídil dvěma góly Japonec Kubo prodloužení a po následných pokutových kopech se z postupu radovali Švýcaři i s Janem Lecjaksem.
Také mladík z Amsterdamu Václav Černý postoupil z Ajaxem přes řecký PAOK Soluň do závěrečného předkola o Ligu mistrů. Jenže osmnáctiletý ofenzivní fotbalista se mihnul pouze v domácím zápase, když přišel na hřiště v 88. minutě. V odvetě, kterou museli Nizozemci vyhrát nebo alespoň remizovat 2:2, Černý nebyl ani na lavičce. Bylo to dáno i tím, že Ajax odcestoval do Řecka s vědomím nedobře rozehraného dvojzápasu a tím i změněného rozestavení. Místo pro Ajax klasického 4-3-3 nastoupili svěřenci Petera Bosze v 3-4-1-2, kde krajní záložníci suplovali i pozici krajních obránců. A změněná taktika Nizozemcům pomohla, po výhře 2:1 se radují z postupu.
Také polská Legia Varšava si zahraje poslední předkolo Ligy mistrů. Přešla přes slovenského mistra z Trenčína a nechyběl u toho univerzál Adam Hloušek. V prvním pro Legiu vítězném zápase ve slovenské Žilině, kde Trenčín hraje své pohárové zápasy, Hloušek nenastoupil, ale odvetný duel odehrál celý a zažil postupové ovace přímo na hřišti.
O Ligu mistrů bojují stále tři krajánci, o méně prestižní Evropskou ligu dosud bojovalo šest českých legionářů, ale po 3. předkole se česká enkláva zmenšila přesně na polovinu a do závěrečných bojů o Evropskou ligu tak zasáhnou jen tři.
V rozhodujícím dvojzápase o účast v základní skupině Evropské ligy by neměl chybět stoper tureckého Osmanlisporu Václav Procházka. Dvaatřicetiletý bývalý obránce Plzně nechyběl na hřišti ve dvojzápase proti estonskému Kalju ani minutu. A byl tak u domácí výhry 1:0 i venkovního vítězství 2:0. Postup jistil jedním gólem i Procházkův spoluhráč a bývalý fotbalista Liberce Dzon Delarge.
Foto: ČTK
David Janeczek David Janeczek
5. 8. 2016 10:03
Podívejte se na přehled českých fotbalistů v zahraničních klubech, kteří zabojovali nebo se ještě poperou o základní skupinu Ligy mistrů nebo Evropské ligy.
 

Právě se děje

před 3 hodinami

Požár na Říčansku mohl kontaminovat vodu v Lítožském rybníce, platí v něm zákaz koupání

V Lítožnickém rybníce v pražské Dubči a v Říčanském potoce byl v úterý vyhlášen zákaz koupání a rybolovu. Voda může být kontaminovaná po požáru skladovací haly v Uhříněvsi. Na Ttwitteru o tom dnes vpodvečer informovali pražští hasiči. Požár uhasili v úterý odpoledne.

V Lítožnickém rybníce v Praze 10 a v Říčanském potoce, který rybníkem protéká, by mohla být závadná voda z čističky odpadních vod. Byl proto vydán zákaz koupání, odebírání vody a lovu ryb v této oblasti. Na místě jsou chemici, uvedli pražští hasiči.

Hala s drogistickým zbožím v Uhříněvsi začala hořet v neděli odpoledne. Plameny se hasičům podařilo dostat pod kontrolu zhruba po dvou hodinách. Dnes dopoledne byla na místě ještě jedna jednotka, která vyhledávala a dohašovala skrytá ohniska.

Vodu použitou při hašení, která měla zvýšené pH, hasiči nejprve nechávali odtéct kanalizací do nedaleké čističky odpadních vod. Ta ale nedokázala zpracovat všechnu kontaminovanou vodu, a i když hasiči s přečerpáváním přestali, část přetekla do Říčanského potoka. Na problém podle mluvčího pražských hasičů Martina Kavky upozornil úhyn několika ryb.

Zdroj: ČTK
Další zprávy