12. 10. 2010 22:25
Lichtenštejnsko - Česko 0:2
Čeští fotbalisté se radují z branky Václava Kadlece
Čeští fotbalisté se radují z branky Václava Kadlece | Foto: Reuters

Praha - Čeští fotbalisté splnili svou povinnost a ze třetího kvalifikačního utkání o ME 2012 vezou tři body, když ve Vaduzu porazili Lichtenštejnsko 2:0.

O branky se postarali už v prvním poločase Tomáš Necid a Václav Kadlec. Sparťanský hrot tak překonal hned dva rekordy. Stal se nejmladším hráčem základní sestavy a zároveň i střelcem v historii národního týmu.

Trenéra Michala Bílka tak může těšit také skutečnost, že se konečně rozstřílela rovněž ofenzivní část mužstva.

Utkání Lichtenštejnsko - Česko jsme sledovali ŽIVĚ
Lichtenštejnsko. Fotbalový trpaslík, nebo Bílkův kat?
Zkázu odvrátil Hubník, Češi porazili bezzubé Skotsko

Od Lichtenštejnců se očekávala tuhá obrana, ovšem reprezentační výběr malého knížectví se nechtěl nechat silnějším soupeřem zastrašit, a tak tradiční počáteční oťukávání tentokrát odpadlo.

Domácí byli dokonce vedoucí brance blíž, když se ve dvou velkých šancích ocitnul Stocklasa. Nejprve hlavičkoval po rohovém kopu těsně nad a o chvíli později dokonce tečoval přímý kop na tyč Čechovy brány.

To jako varování stačilo. Ve 12. minutě se po Rosického přihrávce obtočil před pokutovým územím kolem svého strážce Necid a z několika kroků napálil míč parádně pod břevno.

Útočnou produkci Bílkova souboru neměli na starost pouze forvardi, a tak se často i na hrotu útoku zjevoval především aktivní Pospěch. Jednu z jeho pohledných spoluprací s Necidem ukončil až praporek signalizující ofsajd.

Přehnaně jej to však mrzet nemuselo, protože ve 28. minutě přidal druhý gól debutant Kadlec.

Lichtenštejnci zvolili zajímavou taktiku. Občas vypadalo dobývání jejich branky jako z házené, jindy zase nepříjemně vystrkovali růžky při rychlých protiútocích.

Přidat třetí pojistku přišli po přestávce Štajner s Bednářem, ovšem zvláště útočník West Bromwiche spálil několik tutovek.

Podzimní část kvalifikace tedy český výběr zakončil nadějně, pravá prověrka však přijde až na jaře při dalších venkovních duelech a bitvách se Španělskem.

Utkání skupiny I kvalifikace ME 2012:

Lichtenštejnsko - Česká republika 0:2 (0:2)
12. Necid, 28. V. Kadlec. Rozhodčí: Suchina - Kalugin, Drozdov (všichni Rus.). ŽK: Polverino, Michael Stocklasa - Štajner. Diváci: 2555.

Lichtenštejnsko: Jehle - Oehri, Michael Stocklasa, Martin Stocklasa, Rechsteiner - Wieser (84. Büchel) - Burgmeier, Erne (78. Hanselmann), Frick, Polverino - Beck (67. N. Hasler). Trenér: Zaugg.
Česko: Čech - Pospěch, Hubník, Suchý, M. Kadlec - Rosický, Hübschman, Plašil, Polák (59. Štajner) - Necid (89. Petržela), V. Kadlec (64. Bednář). Trenér: Bílek.