Češi prohráli pod Bílkem i potřetí. Skotsko - Česko 1:0

3. 3. 2010 22:55
Skotové doma vyhráli přípravný zápas po 14 letech
Scott Brown oslavuje po vstřelení gólu
Scott Brown oslavuje po vstřelení gólu | Foto: Reuters

Praha - Čtrnáct roků. Přesně tak dlouho čekali fotbalisté Skotska na to, až vyhrají na domácím hřišti přípravný zápas. Povedlo se jim to až v zápase proti Česku, které porazili 1:0.

Naopak trenér českých fotbalistů Michal Bílek dostal po svém nástupu do funkce další facku. Po listopadových prohrách na turnaji ve Spojených arabských emirátech s domácím výběrem a Ázerbájdžánem neuspěl ani ve třetím zápase.

Navíc reprezentace pod jeho vedením stále čeká na to, až se někdo střelecky prosadí.

Bílek začíná novou éru. Ve Skotsku dostane šanci Drobný
Rosický: Hrát jako dříve? Ne. Teď stavíme na bojovnosti

Bílka to může, stejně jako jeho svěřence, mrzet o to více, že právě se Skotskem se Češi střetnou v září v kvalifikaci o postup na Euro 2012.

O jediný gól utkání na Hampden Parku v Glasgově se postaral v 62. minutě záložník Scott Brown.

Češi opět zahazovali šance

Týmu kolem kapitána Tomáše Rosického se první poločas vydařil, herní převaze však chybělo brankové vyústění.

V úvodu byl střelecky aktivní záložník Bordeaux Jaroslav Plašil, jeho tři pokusy však buď netrefily bránu, nebo byly příliš slabé. Záhy jej napodobil další krajánek z francouzské ligy Václav Svěrkoš, který nastřelil z úhlu boční síť.

Ve 23. minutě se znovu chytal za hlavu, když zahodil dosud největší šanci zápasu.

Rosický vystihl před šestnáctkou přihrávku skotského kapitána Darrena Fletchera, předložil míč osamocenému Svěrkošovi, ale útočník Sochaux nechal střelou k tyči jen vyniknout brankáři Craigu Gordonovi.

Za sedm minut zvedal ruce nad hlavu obránce berlínské Herthy Roman Hubník, když po Rosického rohovém kopu dorážel do odkryté brány, míč však z brankové čáry vykopnul u tyče stojící Graham Dorrans.

Čtěte dále:
Slováci před MS zaváhali, doma podlehli Norsku
Lvíčata natáhla vítěznou sérii. Česko - Finsko 1:0

A tak se mohli těsně před poločasem ujmout vedení Skotové. Barry Robson zatočil z přímého kopu míč do šibenice, brankář Jaroslav Drobný se však vymrštil do vzduchu včas a míč vytěsnil mimo bránu.

Brown potrestal české selhávání

Ani ve druhém poločase to nevypadalo, že by měli Češi prohrát. Další spolupráci dua Rosický - Svěrkoš však v 52. minutě znovu zastavil brankář anglického Sunderlandu Gordon.

Přišel tak zákonitě trest. Dorrans potáhl v 62. minutě míč po levé straně, odcentroval napříč pokutovým územím, našel přesně hlavu osamoceného Fletchera, který jej sklepl pro Browna, a ten nedal Drobnému šanci.

Zanedlouho vystřídal Rosický a bez tvůrce hry vyzněla snaha Čechů o vyrovnání do ztracena. Naopak Skotové mohli své vedení ještě zvýšit.

V 81. minutě zblokoval Dorransovu střelu mířící do sítě Hubník, jeho spoluhráč z Herthy Drobný pak v nastavení zneškodnil obrovskou šanci Stevena Whittakera.

Češi tak od říjnové výhry nad Polskem čekají nejen na výhru ale i vstřelení branky.

Reportáž ze zápasu si můžete přečíst ZDE

Výsledek:

Skotsko - Česko 1:0 (0:0)
Branka: 62. Brown. Rozhodčí: Fautrel - Gringoire, Boisdenhgien (Fr.). ŽK: Sivok. Diváci: 32.000.
Skotsko: Gordon - Hutton, Webster (46. Berra), Caldwell, Wallace - Brown, Thompson (46. Hartley), Robson (69. Adam), D. Fletcher (83. Whittaker), Dorrans - Miller (63. Boyd). Trenér: Levein.
Česko: Drobný - Kušnír (86. Pudil), Sivok, Hubník, Kadlec - Plašil (79. Morávek), Holek, Hübschman (79. Rajnoch), Rosický (67. Skácel) - Necid (67. Blažek), Svěrkoš (67. Papadopulos). Trenér: Bílek.