Češi prohráli na Islandu, postup na Euro se zkomplikoval

Prokletý ostrov. Island obral Čechy o body
Islanďané tak pokračují ve velké kvalifikační jízdě. Ztratili v probíhající kvalifikaci body jen po prohře na půdě Česka, ostatní zápasy vyhráli a navíc v nich nedostali jediný gól.
Vyprodaný stadion v Reykjavíku sledoval vyrovnanou a taktickou bitvu, v níž nechtěl ani jeden tým udělat chybu.
V 27. minutě měl první šanci také Island, po Sivokově faulu zahrával Gylfi Sigurdsson přímý kop z hranice vápna, ale Čech jeho střelu vyrazil.
První chybu udělali domácí a český výběr se tak v 53. minutě dostal do slibného vedení.
12. 6. 2015 22:39
Čeští fotbalisté prohráli v kvalifikaci s Islandem 1:2 a komplikují si cestu za postupem na Euro 2016.

Reykjavík - Ani parádní rána Bořka Dočkala do šibenice na začátku druhého poločasu nestačila, Češi na Islandu o vedení, které by znamenalo výrazný krok k postupu na Euro 2016, přišli. Důležitý zápas prohráli 1:2 a výrazně si zkomplikovali si situaci v kvalifikační skupině A.

Češi jsou v ní sice stále na druhé pozici, jenže konkurenti za zády nezaváhali a nebezpečně se jim přiblížili. Třetí Nizozemci vyhráli 2:0 v Lotyšsku a už ztrácejí jen tři body, Turecko je po výhře 1:0 v Kazachstánu čtvrté s odstupem pěti bodů, také oni ještě mohou svěřence Pavla Vrby ohrozit.

Na evropský šampionát postupují dva nejlepší týmy skupiny a nejlepší tým kvalifikace ze třetího místa. Čechy na podzim čeká mimo jiné ještě zápas v Nizozemsku.

Po gólu na 1:0 Češi přestali hrát

Utkání jsme sledovali také v podrobné on-line reportáži - čtěte ZDE.

Češi v Reykjavíku nepředvedli vůbec dobrý výkon a za celý zápas si připsali jen jednu pořádnou střelu, ta přitom po nudné první půli, v níž prováhal šanci Necid, znamenala velkou naději. Tentokrát se Necid blýskl: po odvážném průniku Pilaře přiťukl Dočkalovi, který z osmnácti metrů tvrdou bombou vymetl šibenici.

Místo, aby vstřelená brána reprezentanty zvedla, měla spíše opačný efekt. Češi dosud neškodným Islanďanům ustoupili a začali se dostávat pod tlak.  "Po té brance jsme ztratili pole a mezihru, kterou jsme měli předtím. Takový ten klid. Najednou jsme byli všude pozdě, pak toho soupeř využil," řekl po utkání České televizi Vrba.

Češi vedení drželi jen pět minut, když nedokázali čelit nejsilnější zbrani soupeře, standardní situaci. Plašil po rohovém kopu nezastihl náběh kapitána Gunnarsona a tomu se hlavičkou podařilo vyrovnat.

Váchův nepochopitelný kiks

Jen patnáct minut před koncem přišel další tvrdý direkt. Vácha před vlastním vápnem místo toho, aby odvrátil hru do bezpečí, přihrával nepřesně za sebe a Sigthórson šel sám na bránu. Udělal kličku na Petra Čecha a zakončil do prázdné brány.

"Zahodili jsme pět bodů, celá situace se vyrovnala a po tom nadějném začátku kvalifikace jsme zpátky, začínáme od nuly," litoval prohry na Islandu po utkání gólman Čech a připomněl i další bodovou ztrátu, konkrétně remízu 1:1 s Lotyšskem.

Na podzim musí být stoprocentní

"Dnes rozhodly naše chyby, hráči nebyli důslední při standardních situacích, které mají Islanďané nebezpečné a připravovali jsme se na ně," shrnul Vrba, který si je vědom, jak výrazně si Češi zkomplikovali situaci.

"Teď nás může mrzet hlavně domácí ztráta bodů s Lotyšskem, na podzim se rozhodne o všem. Musíme být v září stoprocentní, jinak to budeme mít v zápase s Nizozemskem těžké," řekl Vrba.

Češi v září hostí doma Kazachstán a zajíždějí do Lotyšska, v říjnu pak skupinu uzavřou zápasy s Turky a v Nizozemsku.

Utkání kvalifikace o postup na mistrovství Evropy ve fotbale 2016 v Reykjavíku:

Island - ČR 2:1 (0:0)

Branky: 60. Gunnarson, 76. Sigthórsson - 55. Dočkal. Rozhodčí: Collum - MacGraith, Connor (všichni Skot.). ŽK: Rosický, Krejčí.

Island: Halldórsson - Sävarsson, Árnason, R. Sigurdsson, A. Skúlason - B. Bjarnason, Gunnarsson, G. Sigurdsson, Hallfredsson (63. Bödvarsson) - Gudmundsson - Sigthórsson (90. Gíslason). Trenéři: Hallgrímsson, Lagerbäck.

ČR: Čech - Kadeřábek, Sivok, Procházka, Limberský - Plašil, Vácha (79. Škoda) - Dočkal (84. Darida), Rosický, Pilař (68. Krejčí) - Necid. Trenér: Vrba.

1. Island 6 5 0 1 14:3 15
2. ČR 6 4 1 1 12:8 13
3. Nizozemsko 6 3 1 2 13:6 10
4. Turecko 6 2 2 2 7:8 8
5. Lotyšsko 6 0 3 3 2:13 3
6. Kazachstán 6 0 1 5 4:14 1