Češi nestíhali v závěru zápasů. Může za to kondice?

Václav Rojík
19. 6. 2008 6:00
Proč se dostávali čeští hráči pod tlak?
Proč se dostávali čeští hráči pod tlak s blížícími se konci zápasů?
Proč se dostávali čeští hráči pod tlak s blížícími se konci zápasů? | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Praha - Co bylo jedním z hlavních důvodů neúspěchu českých fotbalistů na Euru? Podle mnohých špatná fyzická kondice hráčů, která se projevila v koncovkách utkání.

A to jistě napadlo i nepříliš erudovaného fanouška v oblasti teorie sportovního tréninku. České mužstvo totiž začínalo s blížícím se koncem zápasů ztrácet dech a dostávalo se někdy až pod drtivý tlak. A to jak proti Švýcarům, tak proti Portugalcům i Turkům.

„Upřímně mě to zarazilo hlavně v zápase se Švýcary. Tlak v závěru si nevytvořili tím, že by měli lepší technickou nebo herní kvalitu, ale prostě proto, že abnormálně víc běhali, než čeští hráči. Tam to bylo evidentní," sdělil v rozhovoru pro Aktuálně.cz kondiční specialista a bývalý špičkový desetibojař Jiří Ryba.

Ten dříve působil u týmu Mladé Boleslavi a poté jeho příchod pomohl fotbalistům Příbrami k návratu do první ligy.

Čtěte také:
Krach na Euru: Nikdo nepropadl. Zářil snad jen Sionko
Příčiny českého výbuchu? Chybující Čech a děravá obrana

„Třeba v zápase s Portugalci už to podle mě takové nebylo. Tam hrála spíš roli fotbalová kvalita," pokračoval.

Někteří hráči sice připouštěli, že v koncovkách zápasů jim docházely síly, ale trenér Karel Brückner se odmítal na podobné téma vůbec bavit.

„Já kondičně mužstvo nepřipravuji. Nemůžu za čtyři dny v Bad Kleinkirchheimu tým připravit. Atleti na to mají před mistrovstvím Evropy dva roky," argumentoval kouč.

Brückner o sobě tvrdí, že trénink řídí intuicí a na vědecké závěry ohledně kondiční připravenosti si nikdy nepotrpěl. Sám přiznával že výsledky fyzických testů házel do koše.

Za tří týdny se dá stihnout hodně

Před Eurem měl k dispozici tři týdny na přípravu.  Dá se během téhle doby kondice mužstva výrazně vylepšit?

„Za tři týdny přípravy se z hlediska kondice dá stihnout relativně hodně. Ale samozřejmě je věcí trenéra, na jakou složku chce dát v přípravě důraz. Zda upřednostní třeba kondiční přípravu před taktickou. Všechno stihnout nelze," míní Ryba.

Trenér Brückner odpovědnost za kondiční připravenost odmítl
Trenér Brückner odpovědnost za kondiční připravenost odmítl | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Trenér Brückner využil pro kondici soustředění v Korutanech. Pak už se věnoval herní a taktické stránce a přípravným duelům.

„Itálie je třeba jedním z mála mužstev, které před Eurem neodehrálo jediný přípravný zápas. Dali velký důraz právě na kondiční trénink. A v únavě není vhodné hrát zápas," dává příklad kondiční expert.

„S trenérem Moralesem si v Příbrami co se týče přípravy hodně rozumíme. V Itálii je běžné, že se trénink hodně podobá tomu atletickému," připomněl Ryba spolupráci s někdejším Trapattoniho kolegou.

Na minulém mistrovství světa se Němcům například vyplatilo angažování fitness expertů. U české reprezentace byste doposud hledali podobné specialisty marně.

Laboratoř, nebo hřiště?

Trenér Brückner tyto trendy ignoroval a závěry zahraničních odborníků zlehčoval.

„Trenér Brückner se samozřejmě může opřít o bohaté zkušenosti. Co se týče mě, tak se nespoléhám na nějaké nadpřirozené jevy. Potřebuji znát výsledky fyzických testů u každého hráče a podle nich mu teprve můžu aplikovat trénink," vysvětluje Ryba.

Čtěte také:
Brückner nechápal: Kolaps! Jinak to neumím vysvětlit
Fotbalová tragédie. Nihat dvěma góly poslal Čechy domů

„Ale je to zase něco za něco. Jenom otestovat všechny hráče vás může stát dva dny z přípravy. Laboratoř není nafukovací. Než se tam vystřídá třiadvacet hráčů, nějaký čas to zabere. Navíc podobná zařízení jsou jen ve velkých městech, třeba v Praze. Pokud jste například v Seefeldu, je to problém," dává protiargument bývalý desetibojař.

Nicméně podle něho je trend důrazu na atletický trénink ve fotbale nezvratný: „Ve vrcholovém fotbale už to bez toho v dnešní době nepůjde. Myslím, že neobstojí názor, že fotbalisté jsou nějaký jiný druh sportovců."

Na nástupce trenéra Brücknera tak čeká i zásadní rozhodnutí v této otázce. Zda bude pokračovat v linii jeho předchůdce a bude se spoléhat na svůj „čich", či zda sáhne po moderních trendech z vyspělého fotbalového světa.

 

Právě se děje

Další zprávy