Cenný skalp. Jednadvacítka gólem Petráka zdolala Nizozemce

14. 8. 2013 20:00
Česká lvíčata si v Praze na Žižkově připsala cenné vítězství nad silným protivníkem. Rozhodl jediný gól.
Pavel Kadeřábek a Ondřej Petrák se radují z jediné branky utkání.
Pavel Kadeřábek a Ondřej Petrák se radují z jediné branky utkání. | Foto: CPA Eduard Erben

Praha - Fotbalová reprezentace do 21 let porazila v přípravném utkání na Žižkově Nizozemsko 1:0. O výhře českých mladíků rozhodl v 71. minutě hlavičkou střídající Ondřej Petrák. Svěřenci Jakuba Dovalila si v sedmém přípravném duelu před evropských šampionátem na domácí půdě v roce 2015 připsali třetí vítězství.

"Utkání bylo zajímavé na obě strany a to i přesto, že šlo o přátelský duel. Nizozemci byli individuálně lepší, ale já musím hráče pochválit za nasazení a bojovnost. Porazili jsme evropskou fotbalovou velmoc a toho je třeba si vážit, i když jde o přípravný zápas," hodnotil utkání trenér Dovalil.

Čeští hráči toužili proti Nizozemcům především zlepšit střeleckou produkci. Ani v jednom z předešlých šesti přípravných duelů nedali více než jeden gól a před dnešním zápasem dokonce žádný hráč z nominace ještě za jednadvacítku neskóroval.

Nizozemci působili fotbalověji

Zpočátku se ale domácí jen těžko prosazovali. Třetí tým z nedávného evropského šampionátu dobře kombinoval, byl silný na míči a působil fotbalovějším dojmem.

Nepříliš rušná první půle přinesla jedinou vyloženou šanci. Po narážečce dvou hráčů PSV Eindhoven Locadii s Maherem se protlačil druhý jmenovaný až před brankáře Koubka, ale ten dobře vyběhl a ofenzivního záložníka vychytal.

Domácí se osmělili až v druhé části první půle. Skalák ale hlavičkoval nad a pak rozhodčí neuznal jeho gól kvůli předešlému údajnému faulu Masopusta. Na druhé straně protáhl Koubka Depay.

Skalák spálil obrovskou šanci

Nizozemci po pauze pokračovali v převaze, byť jejich kouč hned na devíti postech prostřídal sestavu. Češi se po deseti minutách vymanili z tlaku a mohli otevřít skóre. Jenže Skalák po Houškově kolmici z několika metrů pouze napálil střídajícího gólmana.

Domácí se radovali až dvacet minut před koncem. Střídající Petrák byl na hřišti jen pár chvil, než si naběhl na Přikrylův centr z přímého kopu a v obtížné pozici poslal hlavou míč o zem do sítě. Nizozemce inkasovaná branka hodně zaskočila a nápor střídajících hráčů byl pryč. Češi tak vedení s přehledem udrželi.

Přípravné utkání fotbalistů do 21 let v Praze na Žižkově:

Česká republika - Nizozemsko 1:0 (0:0)

Branka: 71. Petrák. Rozhodčí: Vinčič - Žunič, Ul (všichni Slovin.). ŽK: Skalák - Brenet. Diváci: 2050.

ČR: Koubek - Kadeřábek, Lüftner, Polom, Hanousek - Přikryl (90. Jugas), Jánoš (69. Petrák), Houska (77. Jirásek), Krejčí (69. Zmrhal) - Masopust (77. Krátký), Skalák (84. Haša). Trenér: Dovalil.

Nizozemsko: Hahn (46. Vanderlei) - Brenet (46. Ligeon), Vandehoorn (66. Letschert), Denswil (46. Kongolo), Willems (46. Dijks) - Hupperts (46. Promes), Jansen (66. Sporuslede), Vilmena (46. De Kamps), Depay (46. Ziyech) - Locadia (46. Slagveer), Maher (46. Castaignos). Trenér: Stuivenberg.