Čeká na Vrbu bulharská jazykovka? Povede plejádu Brazilců, znovu narazí na Slavii

Miroslav Harnoch Miroslav Harnoch
17. 12. 2019 13:01
Ve srovnání s Plzní jede trénovat na bulharskou vesnici a do fotbalové ligy, která je v evropském měřítku o dvě patra níž než ta česká, přesto si Pavel Vrba v Ludogorci Razgrad výrazně polepší.
Sestava Ludogorce Razgrad
Sestava Ludogorce Razgrad | Foto: Reuters

Na západě Čech strávil plzeňský trenér dva a půl roku. Nyní podepsal na stejnou dobu smlouvu v 1700 kilometrů vzdáleném Razgradu. Městečko s asi 33 tisíci obyvateli na severovýchodě Bulharska je sice výrazně menší než Plzeň, přesto ji v mnohém připomíná.

První zmínka o fotbalovém Ludogorci sahá až někam do roku 1945, svou nejslavnější kapitolu historie však začal psát až v novém miléniu, kdy se zatím ještě provinční klub znovu zrodil.

V roce 2010 ho pak převzal podnikatel Kiril Domušjev a začaly se dít věci. Tým se okamžitě vykopal z druhé ligy do první a v sezoně 2011/12 vyhrál poprvé bulharskou nejvyšší soutěž. Od té doby si klub hraje takovou vlastní ligu. S osmi tituly v řadě je neohroženým vládcem země. 

Konkurenci má Ludogorec pouze v pohárové Evropě. Navzdory tomu, že bulharská liga je v kontinentálním žebříčku koeficientů až na 27. místě, vede si Razgrad v předkolech pravidelně velmi dobře. Dvakrát už si zahrál Ligu mistrů, jednou i na úkor Plzně. Letos postoupil do jarní fáze Evropské ligy, kde ho čeká bitva s Interem Milán.

Jak roste počet úspěchů na kontě klubu se zelenobílým logem, roste také stadion, na kterém hraje. Sezonu co sezonu vyroste jedna tribuna, nyní je už ze všech stran uzavřený a útulný, podobně jako ten plzeňský. S kapacitou deset a půl tisíce fanoušků by se sem vešla tedy třetina obyvatel Razgradu. 

Vrba si polepší, hlavně co se kádru týče. Podle webu Transfermarkt má hodnotu 48,3 milionu eur, tedy asi 1,224 miliardy korun. V Plzni byl o 20 milionů eur levnější. Přitom oba kluby mají stejně starý tým, v průměru je hráčům 29 let. 

Jenže zatímco v Plzni se Vrba hodně opíral o tuzemské nebo slovenské fotbalisty, v Ludogorci se to cizinci jen hemží. Nejpočetnější enklávou jsou tady Brazilci. Mezi tyčemi chytá Renan, oporou obrany je Cicinho, o góly se stará Wanderson a kapitánskou pásku nosí středopolař Marcelinho.

V poli se to jen hemží hráči ze Súdánu, Konga nebo Izraele. V útoku dokonce alternuje Polák Jakub Swierczok a hlavní kanonýr Rumun Claudiu Keseru. Na první pohled to pro Vrbu vypadá jako jazyková škola. 

 A jednoduché to nebude mít ani se získáním důvěry fanoušků. Angažmá získal v době, kdy má Ludogorec pětibodový náskok v lize a postupem završil úspěšné pohárové jaro. K odvolání hlavního trenéra nebyl důvod.

"Proč měníme kouče jako ponožky? Dejte trenérovi Stanislavu Genčevovi šanci, je to mladý perspektivní muž," spílá klubu fanynka Sevdalina Petrovová v jednom z mnoha negativních komentářů pod zprávou o příchodu Pavla Vrby.

Vedení Ludogorce se rozhodlo pro diplomatické řešení a nechalo Genčeva u týmu jako asistenta. Trenérský štáb pak rozšíří ještě další čeští asistenti Zdeněk Bečka a kouč gólmanů Martin Ticháček.

Čeští trenéři nevyjdou ze cviku, v bulharské soutěži je čekají znovu souboje se Slavií, i když Slavia Sofia momentálně usiluje "až" o třetí místo v tabulce. Mnohem větší výzvou bude pro Vrbu jarní dvojutkání s Interem Milán.

"Inter je velké jméno v evropském fotbale. Takové soupeře vždycky vítáme. Myslím, že proti němu můžeme hrát dobře, už teď se těšíme," nechal se slyšet trenér Grenčev. S novým parťákem Vrbou začnou tým připravovat hned po Novém roce. 

 

Právě se děje

Další zprávy