Penaltový hrdina Čech rozhodl o výhře Chelsea v Lize mistrů

Jaroslav  Šindelář Jaroslav Šindelář
19. 5. 2012 23:35
Fotbalisté londýnské Chelsea zvítězili ve finále Ligy mistrů, když v mnichovské Allianz Areně porazili místní Bayern 2:1 po penaltovém rozstřelu.
Penaltový mág Petr Čech. Třemi vychytanými kopy zajistil Chelsea triumf v letošním ročníku Ligy mistrů | Foto: Reuters

Mnichov - Fotbalisté londýnské Chelsea zvítězili ve finále Ligy mistrů, když v mnichovské Allianz Areně porazili domácí Bayern 2:1 po penaltovém rozstřelu.

Hrdinou zápasu se stal brankář Chelsea Petr Čech, který v prodloužení zneškodnil penaltu a dva kopy ze značky jedenácti metrů zlikvidoval i v penaltovém rozstřelu.

Čech je čtvrtým českým vítězem

Třicetiletý gólman se tak stal po Vladimíru Šmicerovi, Milanu Barošovi a Marku Jankulovském čtvrtým českým hráčem, který v největší klubové soutěži na světě triumfoval.

Druhým hrdinou utkání byl útočník Chelsea Didier Drogba, který v 88. minutě poslal svým gólem zápas do prodloužení a v penaltovém rozstřelu proměnil rozhodující pokus.

Chelsea tak tímto triumfem nechala zapomenout na nezdar ve finále soutěže v roce 2008, v němž podlehla Manchesteru United právě v penaltovém rozstřelu.

Naopak Bayern, jenž prohrál ve finále soutěže i před dvěma lety proti Interu Milán, se nestal prvním mužstvem, který by vyhrál finále na svém stadionu.

Drogba vynutil v 88. minutě prodloužení

Vše důležité se po nezáživném průběhu zápasu událo až v závěrečných minutách druhého poločasu.

V 82. minutě skóroval koníčkem záložník Bayernu Thomas Müller, do prodloužení však poslal zápas v 88. minutě hlavičkou po rohovém kopu Didier Drogba.

Bayern měl přesto v úvodu prodloužení velkou šanci získat vedení zpět na svou stranu, Arjenu Robbenovi však Petr Čech zneškodnil penaltu.

A jelikož se o vítězi nerozhodlo ani v prodloužení, následoval penaltový rozstřel.

Bayernu nestačilo ani vedení 3:1

Bayern, který v rozstřelu uspěl v odvetě semifinále na hřišti Realu Madrid, po zaváhání Juana Maty a proměněných kopech Philippa Lahma, Maria Gómeze a brankáře Manuela Neuera vedl už 3:1.

Jenže za stavu 2:3 si Čech stejně jako při Robbenově pokusu počíhal u levé tyče na pokus Ivici Oliče a za stavu 3:3 v páté sérii vytlačil střelu Bastiana Schweinsteigera na tyč.

Didier Drogba pak proměněným pokusem nechal propuknout vítěznou euforii hráčů Chelsea.

Výsledek:

Bayern - Chelsea 1:1 po prodloužení (0:0, 1:1), na penalty 3:4

Branky: 83. Müller - 88. Drogba. Penaltu proměnili: Lahm, Gómez, Neuer - Luiz, Lampard, Cole, Drogba. Penaltu nedali: Olič, Schweinsteiger - Mata. Rozhodčí: Proenca - Miranda, Santos (všichni Portug.). ŽK: Schweinsteiger - Cole, Luiz, Drogba, Torres. Diváci: 65.000.

Bayern: Neuer - Lahm, Boateng, Timoščuk, Contento - Robben, Schweinsteiger, Müller (87. Van Buyten), Kroos, Ribéry (96. Olič) - Gómez. Trenér: Heynckes.

Chelsea: Čech - Bosingwa, Cahill, Luiz, Cole - Lampard, Mikel - Kalou (84. Torres), Mata, Bertrand (73. Malouda) - Drogba. Trenér: Di Matteo.