Arsenal ve šlágru Premier League porazil Liverpool

2. 11. 2013 16:02
Fotbalisté Chelsea s brankářem Petrem Čechem prohráli v 10. kole anglické ligy 0:2 na hřišti Newcastlu.
Aaron Ramsey z Arsenalu slaví gól proti Liverpoolu
Aaron Ramsey z Arsenalu slaví gól proti Liverpoolu | Foto: Reuters

Londýn - Fotbalisté Arsenalu se záložníkem Tomášem Rosickým zdolali v souboji o první místo anglické ligy dotírající Liverpool 2:0 a po 10. kole vedou tabulku o pět bodů. Druhá zůstala i přes porážku 0:2 v Newcastlu Chelsea.

Jeden ze soupeřů Plzně v základní skupině Ligy mistrů Manchester City rozdrtil 7:0 Norwich, konkurenční Manchester United zdolal 3:1 Fulham a poprvé v sezoně dosáhl na druhé vítězství za sebou.

Ramsey se trefil už podesáté

Arsenal nakročil za osmým vítězstvím z deseti zápasů už v 19. minutě, kdy si na centr Bacaryho Sagny naskočil Santi Cazorla. Jeho tvrdá hlavička sice skončila na tyči, španělský záložník ale stihl i úspěšnou dorážku.

O pojištění vedení se postaral v 59. minutě pohlednou střelou z větší vzdálenosti Aaron Ramsey a dal už desátý gól v sezoně.

Čech překonal klubový milník

Reprezentační brankář Petr Čech odehrál 446. zápas za Chelsea a osamostatnil se na šestém místě klubových tabulek. Ze současného kádru absolvovali více duelů jen stoper John Terry (588) a záložník Frank Lampard (622), kteří dnes také nastoupili. Rekord drží Ron Harris se 795 starty za "Blues" z let 1961-80.

Chelsea nastřelila v první půli dvakrát břevno, po přestávce to byl ale hlavně český brankář, kdo dobrými zákroky držel bezbrankový stav. Na roh vyrazil pokusy Moussy Sissoka i Yoana Gouffrana, který však duel přesto rozhodl v 68. minutě hlavičkou po přímém kopu. Druhou branku přidal v předposlední minutě o tyč Loic Rémy a Čech poprvé v sezoně v lize inkasoval víckrát než jednou.

Kanonáda Citizens

Trenér City Manuel Pellegrini nahradil chybujícího Joea Harta v brance Costelem Pantilimonem. Rumunský brankář si při debutu v Premier League připsal čisté konto, užil si navíc sedm gólů v síti Norwiche, které zařídilo sedm různých střelců.

Skóre otevřel v 16. minutě vlastním gólem Bradley Johnson, ještě do poločasu se trefili David Silva, Matija Nastasič a Álvaro Negredo. Po přestávce debakl dokonali Yaya Touré, svým osmým gólem v sezoně jeden z lídrů střelecké tabulky Sergio Agüero a Edin Džeko.

Pellegrini, jehož tým se utká s Plzní na svém hřišti 27. listopadu, nasadil sestavu: Pantilimon - Zabaleta, Demichelis, Nastasič, Clichy - Nasri (71. Milner), Fernandinho, Touré, Silva (73. Navas) - Agüero, Negredo (46. Džeko).

Pohodová výhra United

Podobně drtivý nástup do zápasu měl i obhájce titulu Manchester United, který díky trefám Antonia Valencii, Robina van Persieho a Wayna Rooneyho vedl na hřišti Fulhamu ve 22. minutě už 3:0. Gólová produkce "Rudých ďáblů" pak ustala a na konečných 1:3 snížil Alexander Kacaniklic, nový kouč David Moyes se ale konečně může radovat ze dvou po sobě jdoucích výher.

Van Persie se díky své dnešní brance stal nejúspěšnějším nizozemským střelcem v historii Premier League. Z čela pořadí odsunul Jimmyho Floyda Hasselbainka, který dal v anglické soutěži 127 gólů.

Český obránce Ondřej Čelůstka sledoval jen z lavičky náhradníků porážku Sunderlandu na hřišti Hullu 0:1. Útočník Matěj Vydra odehrál poslední čtyři minuty za West Bromwich, který zdolal doma poslední Crystal Palace 2:0.

Manchester City - Norwich 7:0
Branky: 16. vlastní Johnson, 20. Silva, 25. Nastasič, 36. Negredo, 60. Touré, 71. Agüero, 86. Džeko

AstraZeneca prodala svůj podíl ve firmě Moderna. Obě vyrábí vakcíny na covid-19

Britsko-švédská farmaceutická firma AstraZeneca prodala svůj podíl 7,7 procenta v americké biotechnologické společnosti Moderna za více než jednu miliardu USD (21,6 miliardy Kč). Akcie Moderny v poslední době výrazně rostly díky její vakcíně proti covidu-19. AstraZeneca byla druhým největším akcionářem Moderny. Informuje o tom list The Times.

Ze zprávy nebylo okamžitě jasné, za jak dlouhé období AstraZeneca svůj podíl prodala. Cena akcie Moderny se minulý měsíc zvýšila až na 186 USD z 29 USD před rokem. V pátek akcie firmy uzavřely na ceně 154,81 USD, což celou firmu ohodnotilo na 61 miliard USD.

Zisk z prodeje akcií posílí finance firmy AstraZeneca, která stejně jako Moderna vyrábí vlastní vakcínu proti covidu-19, vyvinutou ve spolupráci s Oxfordskou univerzitou. Na rozdíl od Moderny ji však v době pandemie prodává bez zisku.

před 56 minutami

Netanjahu obvinil Írán z výbuchu na izraelské obchodní lodi

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu dnes obvinil Írán z odpovědnosti za páteční výbuch na izraelské obchodní lodi v Ománském zálivu. Vyhnul se ale přímé odpovědi na otázku, zda Izrael chystá nějakou odvetu. Informovala o tom agentura Reuters.

Už v sobotu uvedl izraelský ministr obrany Benny Ganc, že za výbuchem na lodi pravděpodobně stojí Írán. Plavidlo MV Helios Ray pro přepravu vozidel zasáhl výbuch nad hladinou vody, který prorazil otvor v obou stranách kýlu. Nikdo z posádky nebyl zraněn. "Jednalo se nepochybně o íránskou operaci. To je jasné," řekl dnes Netanjahu izraelské rozhlasové stanici Kan.

Na dotaz, zda Izrael bude nějak reagovat, Netanjahu zopakoval svá předchozí prohlášení, že je odhodlaný zabránit Íránu ve vývoji jaderné kapacity a dodal: "Írán je největším nepřítelem Izraele, a my proti němu budeme nadále zasahovat po celé oblasti," uvedla agentura AFP.