Čech: Hrajeme za nároďák, motivaci máme i proti Kanadě

Adam Sušovský Adam Sušovský
14. 11. 2013 16:55
Kapitán Petr Čech označil zápas s Kanadou za zbytečný, motivaci ale prý hledat nemusel.
Petr Čech jde do brány i proti Kanadě. Trenér Pešice to tak chtěl, a tak do Olomouce rád přijel.
Petr Čech jde do brány i proti Kanadě. Trenér Pešice to tak chtěl, a tak do Olomouce rád přijel. | Foto: CPA Eduard Erben

Praha - Petr Čech na začátku týdne označil přátelský zápas s Kanadou za zbytečný, v Olomouci ale hvězda Chelsea stejně nechybí a do brány nikoho jiného nepustí.

I v utkání proti slaboučkému soupeři, ve kterém mohl kouč Pešice teoreticky zkoušet alternativy za jasnou brankářskou jedničku, nastoupí Čech do brány od první minuty.

Více o plánech dočasného kouče Pešiceho před zítřejším utkáním čtěte ZDE.

"Já si zápasy nevybírám. Trenér chtěl, abych dorazil, já byl k dispozici, a tak jsem přijel," řekl dnes Čech na tiskové konferenci. Zítra od 17:00 bude v Olomouci čelit soupeřově útoku, který už osm zápasu v řadě nevstřelil jediný gól.

Zbytečný zápas, neatraktivní soupeř, navíc vůbec o nic nejde. Jak se vám na zítřejší zápas hledá motivace?
Hrát za národní tým je přece motivace sama o sobě. Je jedno s jakým hrajete soupeřem nebo jak si na tom stojí v žebříčku: Důležité je, abychom zápas zvládli, vyhráli a hráli dobře. Pro náš klid, pohodu i uspokojení. Počítá se každé vítězství.

Kanada už osm zápasů v řadě nedala gól. Co když se to podaří tady v Olomouci, nebudete to brát jako s nadsázkou řečeno potupu?
Záleží na tom, co soupeři dovolíme. S Austrálií Kanada prohrála 0:3, ale v prvním poločase měla tolik šancí, že mohla klidně vést. Navíc můžete bránit sebelíp a pak se vám stane třeba to, co se stalo nám s Arménií. Odrazí se míč a oni z třiceti metrů trefí přesně šibenici. To pak můžete tak akorát zatleskat. A je jedno, jestli je to Kanada nebo Brazílie.

Přemýšlel jste o tom, že byste tenhle zápas vynechal? Sám jste ho přece v pondělí označil za zbytečný...
Já si zápasy nevybírám. Trenér chtěl, abych dorazil a já byl k dispozici, tak jsem tady. Co jsem v nároďáků, tak jsem se omluvil jen kvůli zranění nebo z utkání v Turecku, kde bych tehdy kvůli cestování z turné po Americe byl stejně k ničemu.

Tak jste se vrátil s týmem sem do Olomouce. Chtělo se vám tady po tom, co jste tady v kvalifikaci s Dánskem prohráli 0:3, vůbec?
Kdybychom jezdili na stadiony jen podle toho, jaký jsme uhráli výsledek, tak už ani nevím, kde bychom v Česku mohli hrát (směje se).

Hrajeme tam, kde máme zázemí, kde přijdou fanoušci. Hraje se kvůli nim, proto se hraje v Čechách i na Moravě. Vybrali jsme Olomouc, protože tady zájem o fotbal vždycky byl a já doufám, že i bude. Dánsko je samozřejmě nepříjemná zkušenost, ale roli to určitě nehrálo.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Hongkongský aktivista Jimmy Lai byl obviněn z podvodu

V Hongkongu byl zatčen místní mediální magnát a obhájce demokracie Jimmy Lai. Čelí obvinění z podvodu. Ve čtvrtek se objevil u soudu, kde mu byla odepřena kauce, napsala agentura AP.

Jimmy Lai založil společnost Next Digital, která vydává list Apple Daily. Patřil mezi deset osob zatčených 10. srpna kvůli údajnému porušení zákona o národní bezpečnosti a tajné dohodě s cizí zemí. Později byl třiasedmdesátiletý Lai propuštěn na kauci, ale policie v říjnu provedla razii v jeho kancelářích a odnesla si dokumenty. Ve středu byl Lai a dva manažeři firmy Next Digital obviněni z podvodu, protože prý porušili nájemní podmínky kancelářských prostor Next Digital.

Obvinění z podvodu sice nespadá pod nový zákon o národní bezpečnosti, je však další ukázkou zákroku proti osobám s prodemokratickým smýšlením v bývalé britské kolonii. Ta byla v roce 1997 předána Pekingu s příslibem zachování nezávislého způsobu života ve městě po dobu 50 let.

Zdroj: ČTK
Další zprávy