Čech byl pro Mourinha Pan Nedotknutelný. Ale platí to pořád?

Luděk Mádl Luděk Mádl
2. 7. 2013 5:00
Hlavní Čechův konkurent Courtois zůstává v Atlétiku. Ale José Mourinho přesto hledá pro Chelsea ambiciózního gólmana číslo 2.
John Terry a Petr Čech, superhvězdy první Mourinhovy éry v Chelsea. Co je čeká v té druhé?
John Terry a Petr Čech, superhvězdy první Mourinhovy éry v Chelsea. Co je čeká v té druhé? | Foto:

Praha - Svého času nazval Petra Čecha nedotknutelným. Kdepak, na nepřízeň Josého Mourinha si česká brankářská jednička v první Portugalcově éře na Stamford Bridge rozhodně stěžovat nemohla.

Teď se planety těch dvou protnou podruhé. Kdysi toužili vyhrát spolu Ligu mistrů. Oba pak nejblyštivější pohár opravdu potěžkali, ale společně ještě ne. Jistě to teď zkusí napravit...

"Mourinha si pro jeho osobnost v Chelsea všichni zamilovali. Pod jeho vedením jsme byli velmi úspěšní," vzpomíná Čech. A Mourinho mu brzy ze vzpomínek vstoupí opět do skutečného života.

Portugalec se totiž do Chelsea vrací, po šesti letech. Ne všechny své hvězdy už v Londýně najde, z jeho seznamu nepostradatelných už se "vypařili" třeba Carvalho, Makelele či Ballack s Drogbou. Ale několik borců ze "staré gardy" znovu najde na místě činu.

Ruddy ne, Courtois jakbysmet

Včetně Čecha. To ale neznamená, že má český gólman, kterému je letos 31 let, cokoli jistého. Není tajemstvím, že Mourinho hledá gólmana, co by mu šlapal na paty o dost víc než jeho dosavadní konkurenti.

"Pojď k nám," dostal od něj vzkaz John Ruddy (26 let), který už se jednou objevil i v brance Albionu. Druhou půlku minulé sezony v Norwichi mu sice škrtlo zranění stehna, přesto na něj Chelsea ukázala prstem. Jenže 5 milionů liber bylo Norwichi v první rundě jednání málo. Klub si řekl o dvojnásobek.

Chelsea přitom už teď disponuje dvěma gólmany světových kvalit, ale ví, že podržet je oba v jednom kádru by asi nedělalo dobrotu.

Ambiciózní Belgičan Thibaut Courtois (21) už se totiž usídlil na hostování v Atlétiku Madrid natolik, že ohledně návratu k Temži ani netlačí na pilu. A taky nejspíš trochu zmoudřel.

Před dvěma lety si totiž příliš pustil pusu na špacír, když v rozhovoru pro jedno španělské rádio pravil, že "Čech má problémy se zády a koleny a kdo ví, jak dlouho bude schopen ještě chytat na nejvyšší úrovni".

Sice to nepřipustí, ale na proradnost jeho jedovatých větiček ten, jehož se týkaly, jistě ještě nezapomněl...

Přišel, viděl, vytlačil Cudiciniho

Roli holobrádka, co zrovna přišel na Stamford Bridge, zvládnul sám Čech (na rozdíl od Courtoise) excelentně. Psal se rok 2004, Chelsea si ho stáhla z Rennes - a to zrovna v době, kdy se v Londýně začal rozhlížet nový manažer Blues. Jistý José Mourinho.

Carla Cudiciniho, krajana a chráněnce svého předchůdce Ranieriho posadil Portugalec na lavici náhradnků a vsadil všechno na tehdy 22letého Čecha. A nepochybil. Přišly rekordní série neprůstřelnosti, výhry, tituly, poháry...

Krize nastala v říjnu 2006, kdy protihráč Stephen Hunt prorazil Čechovi lebku. Brzy se zranil i Cudicini a Mourinho tehdy do branky musel přivést jako volného hráče svého krajana Henrique Hilária (35).

Ten je v klubu dodnes, na rozdíl od Cudiciniho (39), jehož už nebavilo dělat věčně Čechovi dvojku, a tak odešel do Tottenhamu a později do Los Angeles Galaxy, kde působí stále.

Nahradil ho v roce 2009 Ross Turnbull (28). Do brány se dostával jen výjimečně, třeba v ligovém poháru. V neděli mu ovšem vypršela smlouva a z Chelsea odchází.

Turnbull: odchodem do reprezentace?

"Za tu dobu, co pobýval v Chelsea, na sobě ohromně tvrdě pracoval, zlepšil se za tu dobu určitě o tři sta procent," míní Petr Čech. "Zvolil tuhle cestu, odchod do jiného klubu, kde by chytal víc. Kdo ví, možná se může propracovat i do anglické reprezentace," přeje mu hodně štěstí. A věří, že druhý z dlouholetých parťáků, tedy Hilário, v klubu ještě zůstane.

Čech má rád jistotu svého zázemí. S francouzským expertem na přípravu gólmanů Christophem Lollichonem spolupracuje už od časů svého angažmá ve francouzském Rennes.

"Chris určitě zůstane v realizačním týmu i po návratu Josého Mourinha. Pravda, ten si s sebou přivede asistenta na gólmany Silvinha i kondičního trenéra Ruie Fariu, oba s ním absolvují všechny štace, ale to by neměl být nejmenší problém," míní Čech. Však už všechny dobře zná a jejich spolupráce po léta klapala na jedničku.

V sobotu se Čech přemístí do Londýna a začne mu kolotoč. "Ve městě pobudeme jen tři dny a už letíme do Asie. Bangkok, Kuala Lumpur, Jakarta. A po dvou dnech v Londýně zase do Ameriky. Vrátíme se pak jen týden před startem Premier League," nosí Čech celý kalendář v hlavě.

Po letech ho zase čeká sezona s Mourinhem. Oslní opět Chelsea svět?

Facebooková stránka autora: Luděk Mádl - Aktuálně.cz

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy