Casillas s velrybami a tuleni nadchli mladé fotbalisty. Zastínili i oficiální zahájení MS

Sport Sport
17. 6. 2018 12:11
Jestliže zahajovací ceremoniál fotbalového mistrovství světa byl hodnocen jako střídmý, slavnostní zakončení sociálního projektu pro děti Football for Friendship (Fotbalem k přátelství) v Moskváriu ho trumflo o několik tříd.
Iker Casillas
Iker Casillas | Foto: F4F

Moskva - Mezi děti z 211 zemí, které se 6. ročníku projektu ruského Gazpromu účastnily, zavítal legendární brankář Realu Madrid Iker Casillas, mistr světa z roku 2010.

Jakmile nynější gólman FC Porto vystoupil před Moskváriem ze své limuzíny, obklopily ho desítky dětí. Hrozen malých fanoušků ho doprovázel až do hlediště třítisícového sálu. Cestou rozdával podpisy, ochotně se s dětmi fotil.

"Mám velkou radost, když vidím kolem sebe tolik šťastných tváří. Z 211 zemí! To jasně dokládá, jaký je fotbal fenomén. Kluci a holky, užijte si slavnost i celé mistrovství světa," prohlásil Casillas. Následovala prvotřídní show - vystoupení kosatek, tuleňů, artistů. Spojená s vyhlášením nejlepších celků turnaje, který se v rámci akce konal. Dvaatřicet družstev bylo vytvořeno na základě hlavní myšlenky: tvořili ho 12letí hráči a hráčky různých národností (každá země vyslala dva účastníky).

Česko reprezentovali Jakub Macák a Adam Zelenka, syn bývalého záložníka Sparty. Prvně jmenovaný byl dokonce jedním z vlajkonošů při čtvrtečním slavnostním zahájení MS v Lužnikách. Všechny výpravy si pak v hledišti užily úvodní duel šampionátu Rusko - Saúdská Arábie.

Football for Frienship je sociální program pro děti z celého světa. Na turnaji v Moskvě tak startovaly týmy se zástupci z Galapág nebo Svatého Vincence a Grenadin, nechyběly ani malí fotbalisté a fotbalistky se zdravotním postižením. Včetně trenérů a členů jednotlivých týmů se monstrozní akce zúčastnilo pět tisíc lidí.

Na závěru turnaje si děti zvolily i nejsympatičtější tým, který startuje na mistrovství světa - cenu nazvanou Nine Values Cup obdrželi Brazilci, do nejlepší trojky se pak dostali Rusové a Němci.

 

Právě se děje

před 18 minutami

Slavia si v Lize mistryň zahraje s Fiorentinou, Spartu vyzve Glasgow

Fotbalistky Sparty se v 1. kole Ligy mistryň utkají s Glasgow City, další pražský celek Slavii čeká italská Fiorentina. Rozhodl o tom dnešní los ve švýcarském Nyonu. První zápasy se odehrají 8. a 9. prosince, odvety o týden později.

Sparťanky jsou v Lize mistryň pojedenácté z 12 sezon. V posledních dvou ročnících ale pokaždé vypadly v úvodním kole. "Glasgow se pro nás může jevit jako nejschůdnější los, ale minulý rok byly ve čtvrtfinále. Takže určitě kvalitu mají. Věřím, že se dobře připravíme a přes Glasgow postoupíme," citoval klubový Twitter záložnici Kateřinu Bužkovou.

Slávistky se v soutěži představí posedmé za sebou. V 1. kole vypadly pouze v ročníku 2014/15 s Barcelonou. V minulé sezoně nestačily v osmifinále na Arsenal. Zatímco sparťanky začnou doma, slávistky odehrají první zápas v Itálii.

Hráčky Lyonu, které ovládly Ligu mistryň pětkrát za sebou a celkově sedmkrát v historii, což je v obou případech rekord, čeká Juventus Turín s českou útočnicí Andreou Staškovou.

V aktuální sezoně bude hrát 32 týmů naposledy vyřazovacím způsobem. Od příštího ročníku se formát soutěže změní, 16 mužstev bude hrát ve čtyřech čtyřčlenných skupinách.

před 1 hodinou

Do Bečvy u Valašského Meziříčí opět unikly chemikálie, v řece je pěna

Do řeky Bečvy u Valašského Meziříčí opět unikly nebezpečné látky, na místě se tvoří pěna, uvedl server iDnes.cz. U břehu zasahují hasiči, policie a odborníci na životní prostředí, kteří odebírají vzorky. K úniku došlo v místě zvaném Juřinka.

Zářijový únik kyanidu zničil život v řece mezi Valašským Meziříčím a Přerovem, zabil přes 40 tun ryb. Policie případ stále vyšetřuje.

Další zprávy