Bývalý sudí: Damková si nechá moc radit. Králem je Královec

Aleš Vávra Aleš Vávra
2. 12. 2014 13:01
Někdejší prvoligový arbitr Ivan Grégr hodnotí podzimní část Synot ligy z hlediska rozhodčích.
Pavel Královec je podle Ivana Grégra jasně nejlepším českým rozhodčím současnosti.
Pavel Královec je podle Ivana Grégra jasně nejlepším českým rozhodčím současnosti. | Foto: CPA Eduard Erben

Praha - Dagmar Damková dělá svou práci podle nejlepšího svědomí, ale někdy si do řízení rozhodcovské komise nechá moc mluvit. A suverénně nejlepším českým sudím je Pavel Královec. Tak hodnotí podzimní část Synot ligy z hlediska rozhodčích někdejší prvoligový arbitr Ivan Grégr.

"Rozhodčí na podzim rozhodně nebyli špatní, musím je hodnotit spíše kladně. Podávali vyrovnané výkony, nestal se žádný opravdu velký výbuch. Sestava sudích se stabilizuje, je vyvážená z hlediska zkušenosti a mládí," řekl Grégr v rozhovoru pro server Aktuálně.cz.

Jasnou jedničkou je Královec

Pokud má jmenovat nejlepší české rozhodčí, příliš neváhá. "Jedničkou je jasně Královec. Nedávno to potvrdil na poli Ligy mistrů, zápas mezi Manchesterem City a Bayernem zvládl parádně," pochválil Grégr sedmatřicetiletého rozhodčího.

"V domácí soutěži i on občas chyboval a byl kritizován, ale tak to prostě chodí. Jak se říká, doma není nikdo prorokem," dodal.

V závěsu za Královcem je podle Grégra Miroslav Zelinka. "Příliš nechybuje, vyniká postavou i chováním. Dokáže si zjednat respekt, je neoblomný," řekl někdejší sudí o muži, který o víkendu rozhodoval šlágr 16. kola mezi Jabloncem a Plzní.

"Ten zápas zvládl dobře, byť jednu chybu podle mě udělal. Měl vyloučit Hübschmana za ostrý zákrok. Možná v podvědomí si uvědomil, že píská tým předsedy svazu. Někdy nejde se od toho úplně oprostit, ale i v tom je síla rozhodčího," vysvětlil Grégr.

Posouzení ofsajdu je těžší než dřív

Na třetí místo v pořadí českých sudích pak dává Radka Příhodu. "Možná tolik nezáří, ale delší dobu působí spolehlivě a vyrovnaně." Z mladší generace sudích pak Grégr ocenil Jiřího Houdka.

Podle bývalého mezinárodního rozhodčího a autora Černé svině se v posledních letech daří vychovávat větší množství mladých rozhodčích. "Oni dnes začínají s pískáním třeba i v patnácti letech. Je s tím spojen i jeden problém. Ti kluci nemají za sebou žádné fotbalové zkušenosti, a tak v některých případech nemohou mít takový cit pro hru," poznamenal Grégr.

Co se týče největšího problému českých rozhodčích, nemůže nezmínit ofsajdové situace. Jedním dechem však dodává, že posouzení postavení mimo hru je dnes o poznání složitější než v minulosti.

"Ofsajdová pozice, zapojení do hry, mrtvý ofsajd, to jsou všechno věci, které musí asistenti ve zlomku vteřiny zvažovat. Pro ně se to hodně ztížilo. Pokud svou úlohu ale zvládnou, hodně tím pomáhají hlavnímu rozhodčímu."

Sudí jsou někdy příliš tolerantní

Sudí jsou podle legendárního arbitra často příliš tolerantní k vulgárním útokům na svou osobu. "Někdy raději neslyší. Netvrdím, že by měli hned vylučovat, ale aspoň dát důrazně najevo, že by se hráč měl krotit, jinak bude zle," konstatoval Grégr.

Dalším nešvarem je kompenzování svých vlastních chyb. "Každý udělá chybu a většinou si ji okamžitě uvědomí, Někteří pak mají tendenci poškozenému týmu něco vracet, tím se ale jen dostávají do spirály dalších chyb," všiml si.

A jak si vede rozhodcovská vláda? Šéfka komise Dagmar Damková podle Grégra dělá, co může. "Věřím tomu, že skutečně pracuje podle svého nejlepšího vědomí a svědomí. Ale bohužel mám takový dojem, že si do toho nechá trochu mluvit. A je jasné od koho. Nedělá to dobrý dojem," připomněl spekulace o vlivu partnera Damkové Romana Berbra.

 

Právě se děje

Další zprávy