Bývalý člen FIFA Blazer má zákaz působení ve fotbale

ČTK ČTK
9. 7. 2015 12:25
Blazer se přiznal k braní úplatků, byl ale také hlavním informátorem amerických úřadů při vyšetřování korupce v Mezinárodní fotbalové federaci.
Chuck Blazer
Chuck Blazer | Foto: ČTK

Curych - Bývalý člen výkonného výboru FIFA Američan Chuck Blazer dostal od etické komise doživotní zákaz působení ve fotbale. Předloni se přiznal k braní úplatků, byl ale také hlavním informátorem amerických úřadů při vyšetřování korupce v Mezinárodní fotbalové federaci.

"Byl klíčovým hráčem v systému nabízení i přijímání nelegálních plateb a úplatků," uvedla etické komise FIFA v prohlášení.

Sedmdesátiletý Blazer byl dlouhé roky druhým mužem severoamerické fotbalové konfederace CONCACAF a do roku 2013 působil 16 let ve vedení FIFA. Sám se k finančním nepravostem doznal v listopadu 2013. V té době již údajně dva roky spolupracoval s americkými úřady na vyšetřování korupce ve FIFA. Doznal se k šestinásobnému vyhýbání se daňové povinnosti a také k finančním podvodům, jako jsou praní špinavých peněz či platební machinace.

Podle amerických médií Blazer zásoboval agenty Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI) informacemi o korupčních praktikách ve fotbalovém vedení. Na schůzky funkcionářů údajně nosil tajné nahrávací zařízení, které rozhovory zaznamenávalo.

Prokuratura v souvislosti s Blazerovým doznáním uvedla, že mimo jiné přijal 750 000 dolarů (asi 19 milionů korun) z deseti milionů dolarů (přes 251 milionů korun), které bývalý viceprezident FIFA Jack Warner získal od vlády JAR za přidělení pořadatelství světového šampionátu. Jihoafričané uplácení popřeli.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 55 minutami

V keňské rezervaci se narodila sloní dvojčata; zda přežijí, ukážou příští dny

V keňské přírodní rezervaci Samburu se tento týden narodila sloní dvojčata. Oznámila to místní charitativní organizace Save the Elephants, již citovala agentura Reuters. Podle ní budou pro slůňata příští dny kritické, protože dvojčata slonů se rodí velmi vzácně a stejně vzácně přežívají.

Zatím slůňata bedlivě střeží jejich matka Bora a starší bratr narozený v roce 2017.

Ochránci přírody skupinku sledují a doufají, že pomohou mláďatům přežít. Jde o samičku a samce. Dvojčata se při porodech slonů rodí jenom v poměru jedna ku stu a samice často nemívají dost mléka na uživení obou mláďat.

Pracovníci ze Save the Elephants byli svědkem narození dvojčat v minulosti jen jednou, v roce 2006, a slůňata tehdy brzy po narození uhynula, řekl šéf této organizace Iain Douglas-Hamilton.

Zdroj: ČTK
Další zprávy