Bystroňovi našli metamfetamin. Z pervitinu či extáze

Luděk Mádl Luděk Mádl
31. 1. 2012 9:50
Dopingoví komisaři odhalili, že Bystroň bral drogy.
Martin Fillo a David Bystroň opouštějí zklamaně stadion.
Martin Fillo a David Bystroň opouštějí zklamaně stadion. | Foto: Reuters

Plzeń - Metamfetamin, to by měla být ona zakázaná látka, kterou dopingoví komisaři našli v organismu fotbalisty Davida Bystroně.

Je tedy velmi pravděpodobné, že Bystroň skutečně užil "sociální" drogu. Podle všeho pervitin. Případně extázi, která funguje v na bázi odvozeného chemického složení.

O tom, že Bystroň užil látku takového typu, se v zákulisí spekulovalo několik týdnů. Z toho, že chce trenér Plzně Pavel Vrba provádět vlastní testy uvnitř týmu, aby takovýmto excesům předešel, odvozoval užití "sociální drogy" i deník Insider.

Právě tento typ látek lze totiž odhalit i jednoduchým a levným testem, dostupným v každé lékárně. Kompletní antidopingový test je nesrovnatelně nákladnější záležitost.

Čtěte také:

Bystroňův doping posoudí disciplinárka UEFA až v únoru
Bystroň má pozitivní i B vzorek. Čeká se na postoj UEFA
Horváth prodloužil smlouvu v Plzni do léta 2013

Natvrdo dnes přinesl zprávu o tom, že byl v Bystroňově moči metamfetamin, potažmo pervitin, deník Sport. Aniž by ovšem uvedl zdroj této informace.

Bystroňova kariéra může být u konce

Reakce Tomáše Paclíka, vlastníka plzeňského klubu? "Nebudu se k tomu jakkoli vyjadřovat." Navzdory tomu, že Plzeň od konce prosince tvrdila, že neví, co dopingoví komisaři Bystroňovi našli, tentokrát vyšel s pravdou ven: "Věděli jsme to od samého začátku."

Foto: Aktuálně.cz

Lidé, kteří například na techno-parties užívají pervitin, necítí únavu, zalévají je pocity euforie. Látka zvyšuje fyzickou výkonnost, která jim může být nápomocná při sportovním výkonu. Proto je možné, že Bystroňovi hrozí nejvyšší možný trest: zákaz činnosti na čtyři roky.

To by pro 29letého fotbalistu znamenalo prakticky konec kariéry.

Pozitivní dopingový test měl Bystroň po listopadovém utkání Ligy mistrů na hřišti běloruského BATE Borisov. Výskyt zakázané látky potvrdil i kontrolní test B-vzorku.

Disciplinární komise UEFA by Bystroňův případ měla řešit na konci února.

Bystroň má s Plzní smlouvu do léta 2013. Podle informací Aktuálně.cz se věc má tak, že pokud Bystroň dostane trest vyšší než půl roku, což je velmi pravděpodobné, Viktoria s ním smlouvu rozváže.

David  Bystroň se v lednu připravuje mimo tým. Zrušil svá telefonní čísla, se světem komunikuje minimálně. S médii už vůbec ne.

Metamfetamin našli i cyklistu Sosenkovi

Užití metamfetaminu mezi sportovci je poměrně vzácný jev. Podobným případem byl světový rekordman v cyklistické časovce Ondřej Sosenka.

V červnu 2008 měl pozitivní text na metamfetamin po mistrovství republiky v časovce, která se jela v Třeboni. Ten tehdy dostal zákaz činnosti na dva roky.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Národní galerie Praha prodlouží výstavu maleb a dalších prací slavného malíře Rembrandta van Rijna do 21. března

Národní galerie Praha prodlouží výstavu maleb a dalších prací slavného malíře Rembrandta van Rijna do 21. března. Uvedla to dnes Česká televize. Výstava v paláci Kinských nazvaná Rembrandt: Portrét člověka začala 25. září a měla trvat do konce ledna. Kvůli nejpřísnějším opatřením proti koronaviru je od 27. prosince pro veřejnost uzavřená.

V paláci Kinských je vystaveno deset maleb a přes 50 prací slavného malíře. Výstava měla původně začít na jaře, její otevření bylo kvůli šíření nemoci covid-19 přesunuto na září. V prosinci byla mezi pěti výstavami, které měly výjimku ze zákazu otevření. Výjimku hygieniků s několika podmínkami dostaly výstavy s významnými zahraničními zápůjčkami. Ostatní galerie a muzea musela zavřít od 18. prosince.

Výstavu NGP připravila ve spolupráci s Wallraf-Richartz-Museum & Fondation Corboud v Kolíně nad Rýnem. Díla zapůjčily instituce jako Metropolitní muzeum v New Yorku, Londýnská Národní galerie, madridské Prado, Rijksmuseum v Amsterdamu či vídeňská Albertina. Výstava byla ústředním loňským projektem NGP. Bývalá ředitelka NGP Anne-Marie Nedoma ČTK před otevřením výstavy řekla, že tolik významných uměleckých děl Rembrandta i jeho souputníků lidé v Praze ještě neviděli.

Zdroj: ČTK
Další zprávy