Byla to demolice, píší noviny o Chelsea a Žilině

16. 9. 2010 9:42
I Petr Čech je jen člověk, zastal se brankáře Ancelloti

Žilina - Chelsea chtěla hladce vstoupit do Ligy mistrů, ale nakonec z toho byla stejná demolice, jakou předváděla v úvodních kolech Premier League. Odnesla to Žilina, tým, jehož předzápasové úvahy o možné útočné partii proti anglickému šampionovi označuje dnešní britský tisk jako naivní.

A o naivitě upřímně mluvili po výprasku (1:4), kteří s Chelsea utrpěli, i sami hráči Žiliny.

„Pro nás to byla vysoká škola fotbalu, na kterou se teprve musíme učit. Prohra mrzí, občas jsem měl pocit, že nám míč půjčili, jen když si chtěli odpočinout," prohlásil po zápase kapitán domácích Róbert Jež.

V řeči čísel to nebylo tak hrozné, Žilina držela míč 47 procent zápasu, Chelsea zbývajících 53. Jenže to, co se během minut rozdělených statistikou na zhruba stejné díly odehrávalo na hřišti, už vůbec stejné nebylo. Jeden fotbal hrála Chelsea, a úplně jiný Žilina.

Chelsea projížděla v první půli obranou domácích jako rychlík, který staví až na konečné - v bráně domácího gólmana.

"Bylo fakt naivní myslet si, že s nimi můžeme hrát vyrovnanou partii," ucedil Tomáš Oravec, střelec jediného úspěchu Žiliny, k němuž ale pomohla hrubá chyba Petra Čecha.

Čech v ostrém světle reflektorů ztratil z očí vysoký centrovaný míč a dezorientovaný ho srazil na vlastního obránce, od kterého se balón dostal na brankovou čáru. Pro Oravce to byl nejsnazší gól v životě, stačilo dorazit míč do branky.

"Petr Čech je nejlepší gólman, ale také jenom člověk. Má právo na chybu," zastal se trenér Chelsea českého brankáře.

Hned několik hráčů Žiliny se přiznalo, že v 28. minutě jim bylo všelijak. To Anelka zvýšil na 3:0 a na stadionu vládlo hrobové ticho, zčásti zaviněné tím, že dorazili jen movitější fanoušci (lístek od 300 eur), ale především z hrůzy, která jímala domácí. Můžeme dostat pět i víc gólů, napadlo je v tu chvíli a nebyli daleko od pravdy.

Velký respekt, až příliš velká úcta, s níž Žilina nastoupila (takového Anelky se snad obránci i báli dotknout), však v druhé půli šla pryč. Dopomohla k tomu u milosrdnost Chelsea.

Londýnský klub se rozhodl odehrát druhý poločas na půl plynu, ale i to stačilo, aby zápas dohrál do konce, jak potřeboval.