Budoucnost je v hráčích jako Robben, říká exkluzivně Nedvěd

Michal Šenk
22. 6. 2014 13:35
Ani tiki-taka styl mrtvý není. Je na něj ale třeba vysoký presink a Španělé neměli v Brazílii sílu ho praktikovat.
Tiki-taka není mrtvá. Je ale třeba vysoký presink a Španělé neměli sílu ho praktikovat, říká v exkluzivním rozhovoru pro Hospodářské noviny Pavel Nedvěd.
Tiki-taka není mrtvá. Je ale třeba vysoký presink a Španělé neměli sílu ho praktikovat, říká v exkluzivním rozhovoru pro Hospodářské noviny Pavel Nedvěd. | Foto: CPA Eduard Erben

Praha/Turín - Sleduje každý zápas mistrovství světa, možná brzy vyrazí i do Brazílie. Pavel Nedvěd má teď ve vrcholícím přestupovém období napilno. „Hledáme hráče na tři posty, obránce, pravé křídlo a jednoho záložníka,“ říká v exkluzivním rozhovoru pro Hospodářské noviny Nedvěd, dnes jeden z členů vedení Juventusu Turín, v němž strávil nejlepší roky svojí kariéry. Vytipovat vhodné posily Juventusu je teď jeho práce.

Na turnaj kouká i z dalšího důvodu. Aby sledoval budoucí soupeře českého národního týmu v jeho kvalifikaci na Euro 2016. Nedvěd v ní má figurovat jako takzvaný Patron reprezentace.

Co vás zatím na turnaji nejvíc zaujalo?
To, že padá spousta gólů. To je dobře pro lidi, pro fotbal.

Co k tomu vede?
Všichni chtějí hrát aktivně. Nikdo až na výjimky se nesoustředí vyloženě jen na obranu, týmy se chtějí tlačit dopředu.

Líbí se vám projev některého týmu?
Ještě je brzy soudit, ale většinou, tak z devadesáti procent se hrála kvalitní utkání. Představení Němců, Holanďanů, to byla oslava fotbalu. Ale soudím, že tohle mistrovství nevyhraje evropský celek.

Zmínil jste Nizozemce. Všichni je chválí. Budou soupeři českého výběru v kvalifikaci Eura, kouč Pavel Vrba i šéf asociace Pelta se nechali slyšet, že se jejich síly skoro až bojí.
Nebál bych se. Historicky jsme sehráli s Holanďany dobré zápasy. Samozřejmě sílu mají. Třeba v zápase s Australany na tom nebyli dobře. Dokázali ale vyhrát, což svědčí o jejich sebevědomí, kvalitě. Australané ovšem hráli skvěle a odhalili spoustu věcí, na které trenér Vrba jistě koukal a použije je v našem utkání.

Od další kvalifikace se chystáte konzultovat, působit u reprezentace v roli jejího patrona. Co si pod tím představit?
Myšlenka vzešla od vedení národního týmu, od trenéra Vrby a Dušana Fitzela. Myšlenka je to rozhodně dobrá. Marek Jankulovski, Zdeněk Grygera a já v roli poradců na jednotlivé zápasy nebo bloky zápasů, to může pomoct. Pavel Vrba je ale výborný trenér a má navíc k ruce i  nejlepšího českého poradce, jímž je Karel Brückner. O nároďák se nebojím.

Vidíte na turnaji nějaké nové trendy ve hře?
Prosazují se hráči, kteří jsou na tom dobře rychlostně ve spojení s technikou, jako třeba Robben. To je moderní fotbal. Některé týmy přijely na turnaj unavené. Jako třeba Španělé...

Má se za to, že jejich hra není tolik účinná jako dřív.
Styl není mrtvý. Když se ten styl takto hraje, je třeba vysoký presink. To Španělům chybělo. Neměli síly na to, aby ho důsledně praktikovali a snažili se získávat míč. Předtím se takhle vždycky dostávali rychle k míči, to se jim teď nedařilo. A to byl důvod jejich neúspěchu a toho, proč si každý říká, že tiki-taka je mrtvá, ale nejsem toho názoru.

Celý rozhovor s Pavlem Nedvědem o fotbalovém mistrovství světa v Brazílii čtěte v pondělním vydání Hospodářských novin.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Erdogan navštívil strategické město, které získal Ázerbájdžán v bojích s Arménií

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan dnes navštívil strategické město Šuša, které obsadil Ázerbájdžán v loňských bojích o Náhorní Karabach s Arménií. Erdogana přijal s vojenskými poctami ázerbájdžánský prezident Ilham Alijev. Turecko a Ázerbájdžán jsou blízkými spojenci, a to také ve vojenské oblasti. Arménie označila návštěvu za provokaci, uvedla agentura AP.

Oba prezidenti podepsali ve městě společnou deklaraci, ve které se jejich země zavazují k širší spolupráci. "V tomto dokumentu je mimořádně významná naše spolupráce v oblasti obranného průmyslu a vojenské podpory," uvedl Alijev.

Erdogan je prvním zahraničním prezidentem, který navštívil město Šuša poté, co se dostalo pod kontrolou Ázerbájdžánu. Uvedl, že zde chce otevřít turecký konzulát. "Tím zajistíme, že naše aktivity budou rychlejší a efektivnější," prohlásil. Zároveň vyzval Arménii, aby se zapojila do spolupráce a budování společné budoucnosti v regionu, uvedl turecký tisk.

Arménie však návštěvu odsoudila. Její ministerstvo zahraničí ji označilo za provokaci, jež "výrazně poškozuje mezinárodní snahy o stabilitu v regionu".

před 2 hodinami

Macron: Evropa by měla mít 10 obřích technologických firem, aby konkurovala USA

Francouzský prezident Emmanuel Macron by v Evropě do roku 2030 rád viděl deset technologických gigantů s tržní hodnotou každého z nich přesahující sto miliard eur (přes 2,5 bilionu Kč). Macron dnes v Elysejském paláci hostil stovku evropských investorů a podnikatelů v oblasti nových technologií. Iniciativa Scale Up Europe, po níž akce převzala jméno, si klade za cíl narušit dominanci Spojených států v odvětví.

Podnikatelé musí vlády dotlačit k větší efektivitě, myslí si Macron, který přitom zdůraznil zejména americkou a čínskou konkurenci. Cílem zmíněné evropské iniciativy, kterou se Francie pokouší vést, je zlepšení financování start-upů, hlavně v pozdější fázi růstu, aby se dostaly do vyšší ligy, přitáhly další investice a špičkové zaměstnance.

Macron s ohledem na francouzské předsednictví Evropské unie od počátku roku 2022 apeloval na zavedení takzvaného evropského technologické ho víza, aby bylo možné do EU přilákat zahraniční talenty, a na zaměření velkých investorů na inovaci.

Francouzský prezident připomněl, že cílem Francie je mít 25 jednorožců, tedy firem s hodnotou přes jednu miliardu dolarů (zhruba 25 miliard Kč). Dnes jich má patnáct.

Další zprávy