Brückner: Fotbalista roku? Rosický

ČTK, SportPlus
5. 2. 2007 15:42
Praha - Všech osmnáct nominovaných fotbalistů se sešlo na pondělním odpoledním srazu národního týmu před středečním přípravným zápasem v Belgii.

Na sraz v pražském hotelu Praha se dostavil i absolutní nováček Daniel Pudil, který byl dodatečně povolán v neděli večer. Ještě před úterní ranní cestou do Belgie čeká reprezentanty v pondělí večer společná účast na vyhlášení ankety Fotbalista roku, které se uskuteční v hotelu Hilton.

První zápas v každém roce bývá už tradičně ve stínu vyhlášení této ankety, ale i dalších doprovodných akcí. V minulosti nebylo výjimkou, že právě náročné mimofotbalové povinnosti měly později vliv na výkon v utkání.

Už v neděli kapitán mužstva Tomáš Rosický připustil, že za normálních okolností by nikdy dva dny před zápasem nešel do společnosti, ale tentokrát musí udělat výjimku.

  • VŠE PRO SÁZKAŘE
    Na unikátních stránkách o sportovním sázení BettingCentrum.cz najdete i všechny výsledky české reprezentace za celou sezonu.

Souhlasil s ním i trenér Karel Brückner, který ale současně uvedl, že fotbal podobnou prezentaci potřebuje. "Není to samozřejmě ideální, ale jinou možnost sezvat celý tým do Prahy nemáme. Je to důležitá prezentace fotbalu i sponzorů a my se na ni těšíme," řekl kouč, který prý neměl těžkou volbu, koho určit za vítěze ankety.

"Adepti jsou dva, ale Petr Čech měl smůlu, že nějaký čas nechytal. Jednoznačně by si to proto podle mého zasloužil Tomáš Rosický," odhalil trenér svůj tip.

Dva z deseti nominovaných hráčů na vítězství v anketě však večer budou v sále chybět. Zdeněk Grygera nepřijel do Prahy kvůli zranění a omluvil se také čtyřnásobný laureát Pavel Nedvěd.

Fotbalisté se na sraz národního týmu zjevně těšili, neviděli se totiž tři měsíce od listopadové přípravy s Dánskem.

"Je dobře, že se znovu sejdeme, každá společná minuta na trávníku je dobrá a potřebná," řekl Rosický, který podle všeho bude jedním z těch, které kouč nevytíží v celém utkání. Náročný program posledních týdnů a možnost šestinásobného střídání totiž dovoluje rozložit síly mezi více hráčů.

Brückner uvedl, že vedení Paris Saint-Germain požádalo, aby pouze poločas odehrál David Rozehnal. "Nemáme s tím problémy, určitě přání vyhovíme a budeme brát ohled i na další hráče," řekl kouč, který je prý připraven dát šanci i oběma debutantům Marku Matějovskému a Danielu Pudilovi.

Liberecký záložník sice byl povolán až v neděli, ale Brückner prý dobře ví, proč mu chce dát šanci. "Potřebujeme hráče pro levou stranu, navíc je využitelný i pro obranu, což prokázal jak v Liberci, tak v jednadvacítce," vysvětlil trenér. Ten si přijetí v mužstvu užíval. "Dobře se znám třeba s Honzou Polákem, další kluky znám z ligy," svěřil se Pudil.

Mužstvo odletí do Bruselu v úterý ráno, zápas se hraje ve středu večer. Většina legionářů se už po utkání nevrátí do Prahy, z Belgie pocestují přímo do svých klubů.

Pro Rosického by fotbalová koruna byla tečkou za zlomovým rokem

Reprezentační kapitán Tomáš Rosický je žhavým favoritem na zisk koruny pro českého fotbalového krále, která bude předána necelé dvě hodiny před dnešní půlnocí v pražském hotelu Hilton. Experti favorizují právě záložníka londýnského Arsenalu, který by se na trůn vrátil po čtyřech letech.

Fotbalista sice už několikrát prohlásil, že raději sbírá kolektivní trofeje, ale pokud by v pondělí vyhrál, byla by to prý skvělá tečka za rokem, který pro jeho kariéru znamenal velký zlom.

Ten loňský totiž začal ještě jako klíčový hráč Borussie Dortmund. Až v druhé polovině roku jeho kariéra nabrala vzestupnou tendenci. "Nevím, zda ho za pár let budu označovat za rozhodující rok mého fotbalového života, ale stalo se toho skutečně hodně," uvedl Rosický, když před novináři hodnotil, co všechno se mu v poslední době povedlo. 

Klíčový okamžik nastal 22. května, kdy přestoupil do Arsenalu. Už předtím ale prožil slibné jaro. "Už v Dortmundu mi to docela klapalo, ale ten přestup jsem k dalšímu fotbalovému růstu nutně potřeboval," řekl Rosický. 

Dobře se prezentoval i na mistrovství světa, i když českému týmu postupové plány nevyšly. "Už jen ta účast na šampionátu ale byla výborný zážitek a velká zkušenost. A krátce poté jsem se stal navíc kapitánem reprezentace," připomněl další událost, která ho psychicky povzbudila.

Nejlepší výkony však začal podávat až na podzim v dresu londýnského klubu, přestože zpočátku ho zbrzdily v rozletu opakovaná zranění. "Důležité bylo, že jsem se tam rychle adaptoval a zabydlel v základní sestavě. Hrát pravidelně v takovém klubu je obrovská čest, která psychicky hodně pomůže," svěřil se.

Sám prý ale dobře ví, že v druhé části fotbalové kariéry ještě má co zlepšovat. "Je dobře, že vím, na čem musím pracovat. Ale rozhodně to nebudu říkat veřejně, každý by pak přece znal mé slabiny," žertoval před novináři fotbalista na odpoledním srazu v hotelu Praha.

Od chvíle, kdy poprvé přebíral korunu pro fotbalového krále, uplynulo už pět let. Jak se od té doby změnil? "Hodně, ve všech směrech. O fotbalové stránce asi nemusím mluvit, ale vyspěl jsem určitě i jako člověk, i když já se svou dětskou tváří asi vždy budu vypadat mladší," srovnal dva kalendářní roky, které byly pro jeho kariéru klíčové. Také v roce 2001, kdy poprvé kraloval, totiž přestoupil a také tehdy šel výkonnostně hodně vzhůru. 

V pondělí se může stát nejlepším českým fotbalistou potřetí v kariéře, přestože je mu teprve 26 let. Přiblížil by se tak na dosah čtyřnásobnému vítězi Pavlu Nedvědovi, brankář Ivo Viktor byl nejlepší dokonce pětkrát. Kolikrát vlastně může během své kariéry fotbalista této mety dosáhnout? "Já nevím, kolikrát to možné je, ale takový Petr Čech ještě hodněkrát. Je mladší než já a jako brankář může být na vrcholu klidně do čtyřiceti let," domnívá se Rosický.

Zda právě svého největšího soka na vítězství tipoval ve svém anketním lístku, nechtěl prozradit. "Ani nevím, proč jsem řekl, že to oznámím až po vyhlášení. Ale teď už to musím dodržet, večer se to určitě dozvíte," uzavřel svůj rozhovor s novináři pravděpodobný král českého fotbalu.

 

Právě se děje

Další zprávy