Bronz patří opět Němcům. Dva góly Uruguaji nestačily

10. 7. 2010 22:27
Německo - Uruguay 3:2 (1:1)
Thomas Müller dává vedoucí gól Němců
Thomas Müller dává vedoucí gól Němců | Foto: Sport

Port Elizabeth - Boj o třetí místo je rozhodnut. Bronzové medaile z mistrovství světa získavají stejně jako před čtyřmi lety fotbalisté Německa, kteří v porazili oboustranně atraktivním sobotním střetnutí Uruguay 3:2.

Rozhodující branku si připsal záložník Khedira, jenž osm minut před koncem potrestal zmatky v soupeřově obraně. Vedle série úspěchů německé fotbalové reprezentace tak pokračuje i úspěšná řáda oberhausenské chobotnice Paula. Ta totiž v pátek vítězství Němců předvídala.

Utkání jsme sledovali ON-LINE ZDE:
Boj o bronz je tu: Naplní se vůle Uruguaje nebo věštba?
Duel útěchy? Ne. Uruguay chce boj do posledního dechu
Mistrem světa bude Španělsko. Tak zní tip chobotnice

Naopak Jihoameričanům se nezdařila plánovaná odveta, neboť stejnému soupeři podlehli v bitvě o třetí místo taktéž v roce 1970. A to mohli v základní sestavě počítat už s navrátivším Luisem Suárezem. Jeho přítomnost byla na hřišti cítit, a sám kanonýr Ajaxu se, po jednozápasové pauze způsobené vyloučením proti Ghaně, dostal během zápasu do řady nadějných příležitostí, gólově ho však museli zastoupit jiní.

Nicméně zpět na začátek. Zatímco kouč Tábarez si mohl ze svých hráčů vybírat, jeho protějšek Löw měl možnosti velmi omezené. Na vině byla chřipka, která skolila hned řadu hráčů, v základní sestavě proto chyběl třeba brankář Neuer, obránce Lahm nebo dvojice forvardů Podolski - Klose. Zvláště Miroslav Klose musel na lavičce smutnit, stačil mu jen jeden gól, aby dotáhl v historické tabulce střelců na MS Brazilce Ronalda. Nakonec tu možnost ani nedostal.

Účet zápasu otevřel Müller

Útočnou fázi ale podporoval jiný střelec, Thomas Müller. A že má mladý útočník před sebou zářivou budoucnost, dokázal už v devatenácté minutě, kdy si doběhl Schweinsteigerovu vyraženou ránu a poslal Němce do vedení. Svým pátým gólem se navíc dotáhl na čelo aktuální tabulky střelců.

Tak jak se ale Schweinsteiger blýskl při úvodní brance, tak si musel o chvíli později si na sebe vnitřně zanadávat. Ještě neutekla ani úvodní půlhodina a po jeho chybě našel Suárez rozeběhnutého Cavaniho a pro něj nebyl problém prostřelit Butta - 1:1.

A Jihoameričané měli na mokrém trávníku i vynikající úvod druhé půle. Suárez sice svou střelou z úhlu zkušeného německého brankáře nezaskočil, prakticky vzápětí se ale prosadil jeho útočný kolega Diego Forlán, jenž se svým pohotovým zakončením také přihlásil do boje o nejlepšího střelce turnaje.

Sny Forlána a Uruguaje zhatilo v závěru břevno

Ani tentokrát ale vedoucí celek svůj náskok dlouho neudržel. Němci se uklidnili vyrovnáním už v šestapadesáté minutě. Boatengův centr gólman Muslera trestuhodně podběhl a obránce Marcell Jansen dopravil se štěstím míč do jeho sítě. Ofenzivní fotbal navíc neupadal, oba týmy dostály svým slovům, a sice, že mají o motivaci postaráno.

Nakonec se ale misky vah přiklonily přeci jen na stranu obhájce bronzových medailí. V tu dobu dvanáctý rozhový kop Němců si vzal na starost Özil, jeho centr způsobil v pokutovém území soupeře velké zmatky, na jejichž konci stál Sami Khedira, jenž přesně mířeným obloučkem rozhodl.

Uruguajci dělali vše, co mohli, aby tomu zabránili. Stejným rozdílem prohráli i proti Nizozemcům a i tentokrát měli v závěru velkou šanci na srovnání. Ve druhé minutě nastaveného času ještě fauloval před pokutovým územím Friedrich. K exekuci se postavil Forlán a napálil břevno. Jen centimetry ho dělily od prodloužení a šestého gólu na turnaji, který by ho v čele tabulky střelců osamostatnil.

Jenže jeho sen se nesplnil, namísto toho se okamžitě ozval hvizd rozhodčího a Němci mohli po čtyřech letech znovu slavit bronzové medaile.