Kde se berou brazilské fotbalové hvězdy? Na slumy zapomeňte

Reuters Zahraničí Reuters, Zahraničí
4. 7. 2014 15:15
Už jako děti dostávají v přepočtu 2000 eur měsíčně, jejich tátové si do kolonky "zaměstnání" vpisují "otec fotbalového talentu". To jsou budoucí brazilské fotbalové hvězdy.
Neymar a David Luiz, dvě velké hvězdy Brazílie, jejichž tržní cena se nyní pohybuje v desítkách milionů eur.
Neymar a David Luiz, dvě velké hvězdy Brazílie, jejichž tržní cena se nyní pohybuje v desítkách milionů eur. | Foto: Reuters

Recife (Brazílie)Brazílie má plán: mladé fotbalisty chce v budoucnu vychovávat v atmosféře velkého byznysu. Zcela zmizet má romantický obraz bosých kluků, co si čutají v uličkách slumů nebo na pláži u moře. 

Mladí hráči jsou pro brazilské velkokluby životadárnou mízou. Zajišťují jim mimo jiné přísun financí.

Produkce hvězd, které jsou zdrojem těchto příjmů, tu začíná už v tom nejútlejším věku. "Je to celé pojaté jako fabrika," tvrdí manažer brazilského Sport Club Do Recife Henrique Schlithler.

"U všech velkých klubů na jihu se kluci stávají profesionály už ve třinácti."

Fotbal na ulici? Dávno ne

S nadšením Schlithler popisuje nová zařízení, která Brazilci postavili speciálně pro mladé fotbalisty. I on je přesvědčen, že vyprodukují davy talentovaných hráčů, kteří jednou přinesou velké peníze.

V místnosti s vystavenými poháry, které klub v minulosti vyhrál a z nichž má každý svou osobitou historii, Schlithler maluje obraz světlé budoucnosti.

Vše je tu pečlivě propočítáno. A vůbec to nezapadá do zažitých představ o bezprizorních dětech, které se fotbalovému umění učí na ulici.

"Dostávají v přepočtu dva tisíce eur (54 000 Kč) měsíčně, jejich otcové získají od klubu práci a jejich rodiny byt. Posloucháte příběhy o lidech, kteří do kolonky 'zaměstnání' vpisují 'otec fotbalového talentu'," vysvětluje brazilský manažer. "V našem klubu mladí chlapci pobírají stipendium, jen prodej velmi mladých hráčů dosud nebyl součástí naší oficiální politiky."

Minulou sezonu se Recife dostalo mezi nejlepší brazilské kluby, což s sebou přinese i zásadní změny. "Fabrika", o níž Schlithler hovoří, začne novou kapitolu v dějinách klubu. "Pokud někdo nabídne za někoho pár milionů eur, prodáme ho," tvrdí.

Souboj o to, do koho bude klub investovat, probíhá na ostří nože. Mladé talenty mění dresy neuvěřitelně rychle a jejich "lovci" se mají bedlivě na pozoru, aby jim neunikl nikdo, kdo by mohl přinést velké peníze.

Jako diamant

„Když se takový diamant objeví, hned se kolem něj začnou rojit fotbaloví agenti," přibližuje Schlithler, jak to v brazilském fotbalu funguje. "Takový hráč je zpravidla prodán do dvou týdnů."

V loňské sezoně se v pěti nejvyšších fotbalových soutěžích v Evropě objevilo podle Mezinárodního střediska pro sportovní studie (CIES) celkem 138 brazilských hráčů - mnohem více než z kterékoli jiné země. Podle některých odhadů hraje ve světě profesionálně fotbal až 10 000 Brazilců.

Čím dřív vstoupí mladá naděje do profesionálního fotbalu, tím je to podle Schlithlera a většiny ostatních brazilských manažerů lepší.

"Dokonce ve třinácti je pro některé už pozdě," zdůrazňuje. "Na jihu se tohle praktikuje i se sedmiletými. Kdyby za mnou někdo přišel a řekl mi, 'narazil jsem na úžasný talent, je mu patnáct,' odpověděl bych mu: 'Zapomeň na něj, tenhle už je příliš starý'."

Meta nejvyšší: Real Madrid

Ve stínu obrovského betonového stadionu v Recife, natřeného klubovými barvami rudou a černou, předvádí skupinka mladíků své fotbalové umění. Žongluje míčem z hlavy na nohu přes volejbalovou síť.

Je mezi nimi i Juri Silva, kapitán klubové dvacítky, vysoký stoper, který má v hlavě jediný velký sen, avšak žádný konkrétní plán, jak ho uskutečnit.

Narodil se v pralesní oblasti Balsas Maranhao, která je od přístavu Recife vzdálená téměř 1500 kilometrů. Otevřeně přiznává, že chce být "slavným hráčem známým po celém světě“. Aby se mohl postarat o svou rodinu.

"Devadesát procent hráčů, kteří se tu objeví, pochází z prostředí chudiny," říká. "To je jeden z důvodů, proč máme tenhle sen."

Jméno si chce Juri Silva udělat v Brazílii, jeho cílem je ale Evropa. A klubem snů pak Real Madrid.

"Hrajeme zcela jiným způsobem," odpoví na otázku, proč jsou brazilští fotbalisté v Evropě tak žádaným "zbožím". "Rodíme se jako fotbalisté, umíme improvizovat."

 

Právě se děje

Další zprávy