28. 6. 2014 20:57
Domácí tým je prvním čtvrtfinalistou světového šampionátu ve fotbale.
Radost Neymara, který rozhodl penalty
Radost Neymara, který rozhodl penalty | Foto: Reuters

Belo Horizonte - Prvním čtvrtfinalistou světového šampionátu ve fotbale je domácí Brazílie! Kanárci si v úvodním osmifinále poradili s Chile až po nervy drásající penaltové loterii.

V normální hrací době skončilo utkání 1:1, v rozstřelu byli úspěšnější svěřenci trenéra Scolariho poměrem 3:2. Hrdinou se stal brankář Julio Cesar, který chytil dva pokutové kopy.

"Byl to velmi těžký zápas, jak jsem i očekával. Tlak je na nás opravdu velký, ale ustáli jsme ho a zahráli velmi dobře. Jen Bůh a moje rodina vědí, co jsem v posledních čtyřech letech prodělal a teď už nám chybí jen tři kroky, abychom naplnili můj velký sen a sen všech Brazilců," řekl brazilský gólman po zápase.

Brazílie začal před ohromující kulisou o trochu lépe. Neymarův rychlý brejk ještě skončil nezdarem, ale v 18. minutě už z rohového kopu Luiz za nešťastné asistence obránce Jara dopravil míč do sítě.

Chile se ale brzy oklepalo a dočkalo se vyrovnání po velké hrubce domácích. Hulk vracel laxně přihrávku na Marcela u vlastního pokutového území a Sánchez se snadno dostal k míči a ranou na zadní tyč skóroval.

Vedení mohl vrátit kanárkům Alves, ale jeho dalekonosnou pumelici Bravo konečky prstů vyrazil.

Po přestávce už se z gólu radoval Hulk, ale ve vápně si zpracoval míč rukou a místo oslavných gest musel akceptovat žlutou kartu od sudího Howarda Webba.

Neymar si schoval rozhodnutí do rozstřelu

Druhý poločas se navíc odvíjel hlavně v režii Chile. Velkou příležitost měl totiž Aranguíz, který se dostal ke střele z blízka, ale César ho reflexivním zákrokem vychytal. V závěru hrací doby se ovšem musel činit i Bravo, který lapil hlavičku Neymara i ránu Hulka.

Duel tak šel do prodloužení, které se zase neslo v brazilském duchu. Jo hlavičkoval z centru od praporku nad. Hulkův projektil z levačky zase vytlačil mimo chilský gólman.

Úplně největší tutovku si vypracoval Pinilla, který mohl zklamat brazilský národ v poslední minutě prodloužení, ale orazítkoval zpoza vápna břevno.

V penaltách začínali Brazilci jako první a ukázalo se to býti výhodou. Luiz totiž hned získal náskok. Za Chilany neproměnil Pinilla, Sánchez a Jara nedali. Marcelo s Hulkem na Brava nevyzráli také, ale nemuselo je to mrzet, protože rozhodující penaltu proměnil Neymar a Brazilci tak rozstřel vyhráli 3:2.

"Můžeme být hrdí a turnaj opouštět s hlavami nahoře. Hráli jsme tu proti největším favoritům Španělsku, Nizozemsku a Brazílii a ani v jednom zápase jsme nepropadli. Samozřejmě jsme ale smutní, protože jsme byli velmi blízko postupu," uvedl smutný brankář Chilanů Claudio Bravo.

Mistrovství světa ve fotbale - osmifinále:

Brazílie - Chile 1:1 (1:1), na pen. 3:2

Branky: 18. vlastní Jara - 32. Sánchez. Rozhodčí: Webb - Mullarkey, Cann (všichni Angl.). ŽK: Hulk, Luiz Gustavo, Jo, Alves - Mena, F. Silva, Pinilla. Penaltu proměnili: Luiz, Marcelo, Neymar - Aránguiz, Díaz. Penaltu neproměnili: William, Hulk - Pinilla, Sánchez, Jara. Diváci: 57.714.

Brazílie: Júlio César - Daniel Alves, David Luiz, Thiago Silva, Marcelo - Luiz Gustavo, Fernandinho (72. Ramires) - Oscar (106. William), Neymar, Hulk - Fred (64. Jo). Trenér: Scolari.

Chile: Bravo - Medel (108. Rojas), F. Silva, Jara - Isla, Aránguiz, Díaz, Mena - Vidal (87. Pinilla) - Vargas (57. Gutiérrez), Sánchez. Trenér: Sampaoli.