Brankář Anderlechtu Zítka nedal penaltu

ČTK
30. 10. 2006 11:42
Brusel - Český fotbalový brankář Daniel Zítka se stal ve svém působišti v belgickém Anderlechtu terčem vtipů od spoluhráčů poté, co neproměnil v sobotním ligovém utkání proti Lierse penaltu.

Za rozhodnutého stavu se k pokutovému kopu postavil na žádost domácích diváků v závěru vítězného duelu, ale branku svého protějšku vysoko přestřelil. Anderlecht i tak vyhrál 2:0, takže neúspěšná penaltová premiéra českému gólmanovi humor nevzala.

"Umím kopat daleko, ale ne do brány," komentoval novinářům po zápase svůj nevydařený pokus. "Ne, šampaňské jsem platit nemusel. Ale vtipů jsem si od spoluhráčů užil dost," přiznal.

Anderlecht měl vůbec v sobotu na penalty smůlu. První se kopala po faulu soupeře v 86. minutě a už tehdy diváci začali vyvolávat Zítkovo jméno. K míči se ale postavil útočník Hassan, avšak šanci zkompletovat hattrick nevyužil. Když pak v poslední minutě hosté zahráli rukou v pokutovém území, kopalo se znovu a bezmála 25.000 diváků na stadionu v Bruselu opět volalo po Zítkovi.

Český brankář se už prý nenechal přemlouvat. "Když 25.000 lidí volá vaše jméno, tak poslechnete," líčil po zápase a přiznal, že penaltu ještě nekopal. "Když jsem viděl, že brankář padá nalevo, kam jsem mířil, řekl jsem si, že se do toho musím opřít ještě víc," popsal svůj nezdar.

V klidu zůstal i trenér Anderlechtu Franky Vercauteren. Na otázku, jestli už viděl takovým způsobem překopnout branku při penaltě, připustil, že se to kdysi povedlo jeho spoluhráči Coeckovi v evropských pohárech. "Strefil slona v zoo vedle stadionu," poznamenal kouč.