Zlostné reakce na Součka. Čech je pod tlakem, analýzy ale hovoří pro něj

Aleš Vávra Aleš Vávra
26. 10. 2022 13:59
Ambiciózní West Ham se po tristním úvodu do sezony zvedá. V důležitém duelu, který jej v případě nezdaru mohl ukotvit k sestupovém pásmu, dokázal v anglické fotbalové Premier League přetlačit v pondělí večer nebezpečný Bournemouth 2:0. Tomáš Souček a Vladimír Coufal odehráli v kladivářském orchestru důležité party.
Tomáš Souček v šanci během duelu s Bournemouthem.
Tomáš Souček v šanci během duelu s Bournemouthem. | Foto: Reuters

Čerstvě dvojnásobný otec Souček proti nováčkovi odehrál celý zápas a připsal si první asistenci v sezoně. Po standardní situaci těsně před přestávkou vrátil pohotově míč hlavou před branku, kde otevřel skóre stoper Kurt Zouma.

"Podal potěšující výkon. Mohl skórovat a bránil excelentně, v posledních zápasech vyhrál strašně moc soubojů. Nahrál na gól. Neudělal skoro nic špatně, vyjma jedné chyby v komunikaci s Declanem Ricem," chválil Součka magazín Football.London.

Právě poslední zmíněný incident, při kterém středopolař s číslem 28 na zádech nepřesnou zpětnou přihrávkou vyslal do brejku střelce Cherries Dominica Solankeho, rozezlil fanoušky na London Stadium.

Nebyla to jediná situace, kdy se Čechovi spílalo.

Jednou si zlostné reakce vyslechl při zbrklém odkopu a ještě jednou, když místo hry dopředu zvolil přihrávku zpět na stopery ve chvíli, kdy byla obrana hostů otevřenější.

Jinak byl hodně vidět. Nejen v defenzivě, ale i směrem dopředu.

V 11. minutě předvedl typický náběh z hloubi pole až do pokutového území. Centr Aarona Cresswella lehce přeběhl a v záklonu hlavičkoval. Velkou šanci měl po přihrávce Gianluky Scamaccy, po střele levou nohou z několika metrů ho výtečně vychytal brankář Neto a vzápětí se stejně mával ofsajd.

Jednou těsně před ním zachraňoval hosty skluzem Chris Mepham, v další situaci zase skluzoval sám Souček na zadní tyči, na prudký míč ale o kousek nedosáhl.

V bodováních analytických serverů z toho exslávista vyšel dobře. Na WhoScored.com obdržel hodnocení 7,5, stejné jako kapitán Rice. Lepší byli jen Benrahma, Cresswell a Zouma.

Na SofaScore.com dostal Souček podobnou známku - 7,4.

V pojišťujícím gólu, který zařídil nejlepší Hammer zápasu Said Benrahma, měl prsty zase Vladimír Coufal. Krajní bek nastoupil v závěru jen na pár minut, po jeho nebojácném náběhu a centru sraženém rukou se kopal pokutový kop.

West Ham se díky tříbodovému zisku posunul do klidnějších vod, se čtrnácti body uzavírá první polovinu tabulky.

David Moyes stále věří v nepostradatelnost Tomáše Součka.

V Premier League český záložník ve dvanácti zápasech stále nechyběl ani jedinou minutu, čímž se může pochlubit pouze šestnáct hráčů v nejvyšší anglické soutěži.

Souček prvním gratulantem penaltového střelce Benrahmy.
Souček prvním gratulantem penaltového střelce Benrahmy. | Foto: Reuters

Skotský manažer bezmeznou důvěrou provokuje část fanoušků, kteří Součka v aktuální sezoně vytrvale kritizují.

V negativních ohlasech v poslední době vyniká zejména server Hammers News. I po utkání proti Bournemouthu vydal článek s titulkem 'Posedlost Tomášem Součkem může stát Davida Moyese místo'.

"Čech je úplně z formy a Moyes je jako slepý. Stejně ho pokaždé zařadí do sestavy. Souček týmu škodí, ztratil gólový instinkt a je špatný v držení míče i přihrávkách, jeho hra je upracovaná. Zpomaluje nás, není dost kvalitní pro Premier League," stálo v textu.

Hammers News dlouhé týdny vyzývají Moyese, aby dal místo Součka přednost nadějnému Flynnu Downesovi.

Třiadvacetiletý Angličan, který přišel v létě ze Swansea, dostal v Premier League šanci a po premiéře na hřišti Liverpoolu hrál nyní znovu. Součka však o místo nepřipravil.

Kouč zatím Downese staví do vyšší pozice před osvědčené duo Rice - Souček. Co se stane, až se uzdraví brazilský playmaker Lucas Paquetá, těžko předvídat. Čechova pozice se ale v očích Moyese zdá stále neotřesitelná.

Statistiky přitom Součkův přínos potvrzují, očividnému poklesu gólové potence navzdory.

V důmyslně analytickém hodnocení na WhoScored.com patří Souček mezi padesátku nejlepších hráčů v Premier League s průměrnou známkou 6,98. Lepší z týmu West Hamu je pouze Rice.