Brabec v šoku: Šedesát milionů Žižkovu nezaplatím. To bych Baník musel poslat do insolvence

Luděk Mádl Luděk Mádl
26. 1. 2016 6:00
Václava Brabce, nového majitele Baníku Ostrava, polekalo zjištění, že kromě známé pohledávky ve výši 8,5 milionu korun si Viktoria Žižkov u soudu nárokuje i dalších 61 milionů. Ty Brabec splatit odmítá a upozorňuje, že Baník může poslat do insolvence.
Očekávaná spása ostravského Baníku se komplikuje
Očekávaná spása ostravského Baníku se komplikuje | Foto: Dalibor Sosna

Ostrava - Rozjásaný příběh o spáse ostravského Baníku se začíná komplikovat. Na nového vlastníka klubu Václava Brabce vypadl ze skříně tak velký kostlivec, že pod jeho vahou poněkud zakolísal v kolenou.

Problém souvisí s pohledávkou Viktorie Žižkov. "To je věc, kterou musíme řešit přednostně, protože kvůli ní máme zablokované přestupy," byl si Brabec vědom nejviditelnější části tohoto problému už v prvních dnech svého působení v klubu. Počítal ovšem s tím, že jde zhruba o 8,5 milionu korun.

"Jenže teď se objevily zvěsti, že Žižkov by mohl chtít i dalších asi 61 milionů. A to tedy nezaplatím, to říkám rovnou. Pokud by měl Baník platit i tuhle sumu, musel bych ho poslat do insolvence," podotýká havířovský podnikatel. A jen tak na půl úst ještě doplní: "A on to není jen Žižkov."

Václav Brabec zjišťuje, že spleť závazků, jež převzal od předchozího majitele klubu Petra Šafarčíka, bude patrně ještě divočejšího rázu, než počítal. Kromě Žižkova vymáhají po Baníku soudně své pohledávky kupříkladu i jeho bývalí hráči Martin Lukeš a Václav Svěrkoš. A nejde o drobné.

Bernard: Neplaťte, jsou těžké časy

Ale koncentrujme se na pohledávku Viktorie Žižkov. Ta se odvíjí od přestupu hráčů Josefa Hušbauera a Zdeňka Koukala právě ze Žižkova na Bazaly, a to v létě 2010.

Pro případ, že by Baník nezaplatil za hráče v určených lhůtách, obsahovala smlouva o jejich přestupu sankční klauzuli. A protože k prodlevě v platbách opravdu došlo, začala si Viktoria na základě toho nárokovat pokutu přesahující 8 milionů korun.

S tímto nárokem šla na fotbalovou asociaci, konkrétně k arbitrážní komisi, jejíž tehdejší předseda Stanislav Bernard následně vyhotovil nejbizarnější rozhodnutí v dějinách zdejšího profesionálního fotbalu. Napsal do něj totiž, že Baník tuto pokutu platit nemusí, se zdůvodněním, že nastaly těžké časy a ve fotbale nejsou peníze.

Když takto narazil u fotbalových orgánů, začal Žižkov vymáhat svou pohledávku u soudů, kauza se dostala dokonce až k Nejvyššímu soudu. A na konci této části příběhu se v březnu 2015 zjevilo nové rozhodnutí Arbitrážní komise FAČR, které pravilo, že Baník má Žižkovu zaplatit 8 404 600 korun.

Následovaly další baníkovské obstrukce a složité peripetie, nicméně když příběh trochu zjednodušíme a zkrátíme, můžeme říct, že právě kvůli této částce má nyní Baník zastavené přestupy směrem do klubu. A nemůže proto na soupisku kupříkladu dopsat  juniorského reprezentanta Roberta Hrubého, zapůjčeného Slavií, který už s týmem Vlastimila Petržely normálně trénuje.

U soudu je další pohledávka. A pořádná!

Jenže to není všechno, celý příběh nyní pootevírá i další, dosud víceméně skrytou kapitolu. Protože se spor o zmiňovaných 8 milionů korun táhnul prakticky pět let, začaly naskakovat k této základní částce, alespoň tedy podle výkladu Viktorie Žižkov, další penále a úroky.

"Pan Šafarčík, předchozí majitel Baníku, se k té věci nestavěl právě vstřícně, tak jsme se zachovali podle toho. A přihlásili jsme k soudu i tuto pohledávku, ve které se nastřádaly další pokuty, penále a úroky vypočítávané z té první sumy, kterou Baník Ostrava odmítal zaplatit," říká Jiří Rýva, současný šéf Viktorie Žižkov.

Ten potvrdil informaci, že se nyní jedná o zhruba 60 milionů korun. Jestli je i tento nárok Viktorie Žižkov oprávněný, případně do jaké výše, to ještě bude posuzovat soud.

Rýva připustil, že v té souvislosti zaznamenal čilý zájem. "Ozvali se mi dva tři lidé, že by tu pohledávku chtěli od Viktorie Žižkov koupit. Za kolik, to jsme zatím neřešili," dodává Rýva.

Ať už ale bude případnou šedesátimilionovou pohledávku, pokud ji soud uzná, vymáhat po Baníku kdokoli, s takovou dírou v rozpočtu nový majitel Baníku Václav Brabec podle svých slov nepočítal. Navíc se zmiňovaná suma den ode dne průběžně zvyšuje, podle informací Aktuálně.cz až o statisíce korun.

"Já jsem připraven s panem Brabcem jednat. Prvně se mi ozval někdy minulý týden, tak snad se nám podaří si nějakou schůzku sjednat a ty věci probrat," říká Jiří Rýva, šéf Viktorie Žižkov. I jeho klub se v minulých měsících ocitl na hraně insolvence a miliony z Baníku potřebuje.

Na to, aby se Baníku odblokovaly přestupy, by každopádně postačovalo zaplatit "základních" 8,5 milionu korun.

Platit možná bude i Peltova FAČR

Jenže Brabec chce celou věc řešit jako celek, protože ji vnímá jako zcela fatální. "Pořád se hraje o budoucnost Baníku. Teď nemá smysl, abych sháněl někoho do managementu nebo na pozici sportovního ředitele, když jsou pořád nedořešené tyhle záležitosti."

Mimochodem, už Šafarčíkovo vedení Baníku vzneslo v souvislosti s celou právě popsanou kauzou další nárok. Podle informací Aktuálně.cz chce Baník Ostrava po Fotbalové asociaci ČR celkem 2 miliony korun jako odškodné za už zmiňovaný výrok Arbitrážní komise a jejího tehdejšího předsedy Stanislava Bernarda z března 2013.

Je to částečně paradoxní, ten výrok totiž tehdy Baník od povinnosti platit Žižkovu osvobodil. Jenže jak ukázal další vývoj, stal se vlastně ve své pitoresknosti základem obrovského průšvihu, se kterým se nyní Baník Ostrava musí vyrovnat.

Facebooková stránka autora: Luděk Mádl - Aktuálně.cz

Grafika: Tabulky, program, profily. Vše o Synot lize 2015/16

Synot liga 2015/2016

Podívejte se na program, výsledky i tabulky Synot ligy

 

Právě se děje

před 3 minutami

Turecko pohrozilo týdeníku Charlie Hebdo za karikaturu Erdogana

Turecko pohrozilo, že podnikne právní a diplomatické kroky kvůli karikatuře, jež zobrazuje tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana. Karikaturu dnes zveřejnil na své první stránce francouzský satirický týdeník Charlie Hebdo. Erdogan v projevu k poslancům vládní Strany spravedlnosti a rozvoje označil redaktory listu za "darebáky". Redakce týdeníku na zprávu zatím nereagovala.

"Podnikneme nezbytné právní a diplomatické kroky proti této karikatuře," uvedla kancelář tureckého prezidenta, aniž by sdělila konkrétnější podobu opatření. Podle kanceláře karikatura prozrazuje "nepřátelství (francouzského magazínu) vůči Turkům a islámu". Prokuratura v Ankaře oznámila, že zahájí proti satirickému týdeníku vyšetřování.

Karikatura zobrazuje Erdogana sedícího v křesle s plechovkou nápoje v ruce a nadzvedávajícího islámský oděv vedle stojící ženy. Karikaturu doprovází nápis "s Erdoganem je v soukromí velká legrace".

Francouzský vládní zmocněnec pro boj proti rasismu Frédéric Potier dnes uvedl, že podá žalobu na náměstka tureckého ministra kultury Serdara Çama, který na twitteru označil týdeník Charlie Hebdo za "podvraťáky".

Francouzský týdeník v roce 2006 zveřejnil několik karikatur proroka Mohameda. Satirické kresby část muslimů považovala za rouhání. Kvůli karikaturám v roce 2015 na redakci týdeníku zaútočili islámští teroristé, kteří zabili 12 lidí, a to včetně novinářů a kreslířů časopisu.

V úterý turecký prezident zažaloval kvůli kresbě, která ho zobrazuje s turbanem v podobě bomby, nizozemského poslance Geerta Wilderse. Ten karikaturu sdílel na twitteru a Erdogana označil za teroristu.

Turecký prezident také kritizoval francouzského prezidenta Emmanuela Macrona za obhajobu karikatur zobrazujících proroka Mohameda. Erdogan dokonce kvůli těmto karikaturám vyzval Turky k bojkotu francouzského zboží.

před 5 minutami

V Polsku stávkují ženy kvůli omezení interupcí

Polsko dnes po čtyřech letech znovu zažívá stávku žen kvůli omezení možnosti podstoupit interrupci. Potratová politika v zemi, kde má silný vliv katolická církev, už nyní patří k nejpřísnějším v Evropě. K dnešní stávce se připojili studenti vysokých škol a akci podporují opoziční politici. Na různých místech je stejně jako v minulých dnech naplánováno mnoho protestů, které se konají v době, kdy v zemi nebývalým tempem přibývá nakažených koronavirem.

Ústavní soud, složený převážně ze soudců nominovaných vládnoucí stranou Právo a spraveldnost (PiS), minulý čtvrtek dospěl k závěru, že přerušení těhotenství z důvodu poškození plodu odporuje ústavě. Na tyto případy podle statistik připadalo 98 procent legálních potratů v minulých letech. Povoleny zůstávají interrupce v případě ohrožení života či zdraví matky, anebo pokud je těhotenství důsledkem znásilnění či incestu.

Před fakultní nemocnicí v Krakově se ráno na minutu sešli lékaři a lékařky gynekologicko-porodnického oddělení. Ujistili, že nechtějí opouštět své pacientky, a proto protest uspořádali před začátkem služby.

Gdaňská univerzita na dnešek vyhlásila rektorské volno, výuku zrušily také například některé fakulty Varšavské univerzity. Ve Varšavě jako výraz podpory stávkujícím ženám vozidla městské hromadné dopravy vyjela s vyvěšenými vlajkami Polska a polské metropole.

Starostka Lodži Hanna Zdanowská na svém twitterovém účtu zveřejnila fotku s prázdnou židlí za pracovním stolem s komentářem "Mimo kancelář". Liberální internetový portál gazeta.pl místo několika článků umístil upozornění, že "Tady měl být text, ale stávkujeme".

Polský premiér Mateusz Morawiecki v rozhovoru pro dnešní pravicový list Gazeta Polska řekl, "otázka přípustnosti přerušení těhotenství vzbuzuje emoce všude na světě, ale rozsah agrese a projevů nenávisti z posledních dnů se nedá ničím ospravedlnit". Šéf PiS a vicepremiér Jaroslaw Kaczyński v úterý varoval, že protesty vzhledem k pandemii covidu-19 budou mnoho lidí stát život, a jejich organizátory obvinil z veřejného ohrožení.

Podle průzkumu veřejného mínění, který dnes zveřejnil portál wyborcza.pl, nález ústavního soudu z minulého týdne nepodporuje 73 procent lidí, 13 procent respondentů s ním souhlasí a 14 procent na něj nemá názor.

Před čtyřmi lety při jednodenní výstražné stávce kvůli potratové politice a přístupu vládnoucích konzervativců k ženským právům vyšly do ulic desetitisíce demonstrantek a demonstrantů.

před 27 minutami

Rogličův elitní pomocník Dumoulin odstoupil z Vuelty

Obhájce loňského prvenství na Vueltě Primož Roglič přišel před dnešní 8. etapou o důležitého pomocníka v týmu Jumbo-Visma Toma Dumoulina. Nizozemský cyklista se rozhodl v závodě nepokračovat kvůli únavě.

"Cítil jsem se unavený už před startem Vuelty a tenhle pocit přetrvává. Nemělo smysl jet dál, jen bych se tím vyčerpal před příští sezonou," uvedl Dumoulin. Bývalý vítěz Gira d'Italia a mistr světa v časovce ztrácel od prvních dnů a odstoupit se rozhodl po úterní 7. etapě, v níž dojel 11 minut za nejlepšími. Celkově mu patřilo 53. místo.

Devětadvacetiletý Dumoulin se po loňském zranění kolena a letošní nemoci představil v dobré formě na zářijové Tour de France, kde v roli Rogličova pomocníka skončil celkově sedmý. Na Vueltě už slovinskému favoritovi příliš nepomohl a obhájce prvenství v nedělní první pyrenejské etapě ztratil červený trikot lídra. V průběžném pořadí ztrácí Roglič na čtvrtém místě půl minuty na vedoucího Richarda Carapaze z Ekvádoru.

Zdroj: ČTK
před 39 minutami

Vláda opatřeními porušuje občanské svobody, prohlásil exprezident Klaus

Vláda podle bývalého prezidenta Václava Klause svými opatřeními kvůli koronavirové epidemii porušuje občanské svobody. Někdejší prezident to prohlásil v projevu u pamětní desky na Obecním domě v Praze, kam u příležitosti výročí vzniku samostatného státu položil květiny. Klaus vyzval občany, aby nepodlehli strachu a nenechali si vzít nezávislost.

"Pod pláštíkem protiepidemických opatření jsou omezovány ústavou dané občanské svobody, je likvidována ekonomika a s ní důstojné životy statisíců lidí, jsou rozvraceny finance státu, jsou vytvářeny dluhy, které budou zatěžovat nás a naše potomky dlouhá desetiletí," řekl bývalý politik.

Kvůli vládním omezením se dnes konají na různých místech Prahy také demonstrace. Na náměstí Republiky se odpůrci opatření sejdou na protestu nazvaném Manifestace za svobodu a pravdu odsuzující teror a manipulaci. Podle pořadatelů opatření proti epidemii nefungují, ale devastují stát a likvidují životy lidí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy