Bože můj, co se to děje, ptal se Franz Straka při porážkách

Luděk Mádl Luděk Mádl
7. 10. 2014 6:00
František Straka je z rychlého konce v roli trenéra Slovanu Bratislava smutný. Zdůrazňuje ale, že hlavní cíl, tedy postup do Evropské ligy, splnil
Vysněných zápasů Slovanu proti Spartě se František Straka na bratislavské lavičce nedočkal
Vysněných zápasů Slovanu proti Spartě se František Straka na bratislavské lavičce nedočkal | Foto: CPA

Bratislava - V srpnu byste ve městě na Dunaji nenašli populárnějšího člověka. Český kouč František Straka útočil se Slovanem Bratislava na postup do Ligy mistrů, přes BATE Borisov se do ní sice neprodral, ale i z účasti v Evropské lize panovalo ve městě nadšení.

Jenže teď už kalendář ukazuje říjen - a "Franz" Straka je bez práce. "Ta série porážek byla opravdu velká a já za ně samozřejmě nesu odpovědnost," říká posmutněle. "Nicméně hlavním cílem byl postup do Evropské ligy. A ten jsem splnil!"

Začalo to v Žilině, na hřišti velkého rivala. 0:3. Pak 0:5 v Bernu, 1:1 v Dunajské Stredě, 0:2 s Trenčínem, 0:1 v Podbrezové, 0:2 s Neapolí a 0:4 v dalším mači proti Trenčínu. A to už byla konečná.

"Co se stalo? To jsem se v těch posledních týdnech plných porážek také ptal: Bože můj, co se to děje?" říká Straka.

Útok na poháry tým vyšťavil

Že by týmu po úspěšném vstupu do sezony napršelo do nosu, odmítá. "Já jsem byl první, kdo nabádal k pokoře. Na účinkování v Lize mistrů tenhle tým ještě vyzrálý nebyl, ale útok na Evropskou ligu byl pro nás důležitý. A my jsme při něm uspěli. Evropská liga byla priorita. Na našich mladých hráčích se ovšem podepsal velmi nahuštěný zápasový program, který to s sebou neslo. Přišla únava a zdravotní problémy," rekapituluje Straka.

"Nechci se opravdu vymlouvat, ale občas jsme měli i neskutečnou smůlu. Zápas Evropské ligy v Bernu jsme sice prohráli 0:5, ale nastřelili jsme tam tři tyče, vsítili regulérní, bohužel neuznaný gól... A jak výsledkové neúspěchy přibývaly, stupňovala se nervozita a hráči začali dělat stále víc a víc individuálních chyb," dodává Straka.

Extrémně se těšil na zápasy Evropské ligy proti Spartě. "Z toho losu jsem měl tenkrát obrovskou radost. Já si na federální derby Sparta-Slovan pamatuju ještě jako hráč. Ty zápasy budou mít neuvěřitelně pikantní příchuť a pro mě osobně by to byl velký zážitek, kdybych Slovan mohl vést proti Spartě jako trenér. Ale bohužel mi to asi nebylo přáno," zasmuší se.

Až se 23. října bude hrát Na Pasienkoch a 6. listopadu na Letné, bude Straka podle všeho v hledišti. "Půjdu se podívat, to budou velké a moc zajímavé zápasy."

Téma Kmotrík? Tabu

Když se ho zeptáte, jak se v průběhu výsledkové krize vyvíjel jeho vztah s bossem bratislavského klubu Ivanem Kmotríkem, z otázky rychle uteče. "Ne, to po mně opravdu nechtějte, to jsou interní věci. Můžu vám říct jen to, že tlak na trenéra je ve Slovanu Bratislava opravdu intenzivní. Je to velký klub. I Víťa Lavička už se ve Spartě po některých zakolísáních dočkal úvah, jestli bude pokračovat. A ve Slovanu je to podobné. Navíc my jsme pak těch špatných výsledků měli opravdu moc, to musím uznat. Bohužel, přišly zdravotní problémy, dostávali jsme se do stále složitější situace."

Jestli Františku Strakovi něco opravdu vadí, tak je to jeho zaškatulkování do role trenéra motivátora, co umí tým krátkodobě pozitivně pobláznit, ale pak kouzlo vyprchá. Když slyší, že angažmá ve Slovanu, které začalo v červnu a už je pryč, tuhle charakteristiku jen podtrhlo, reaguje naštvaně. "Ale tohle je podpásovka! My jsme měli jasný prioritní cíl: Postup do Evropské ligy. Tomu cíli se mnohé podřídilo, došlo k extrémnímu zatížení hráčů, které se pak projevilo. Ale ten cíl jsme splnili!"

V samotné Evropské lize utržil Strakův Slovan dvě porážky, ale i tak si český kouč soutěž užil. "Přijela Neapol, měl jsem možnost pohovořit s Rafou Benítezem, potkat se s hráči jako je Gonzalo Higuain... To jsou momenty, kvůli kterým to celé člověk dělá," pohladí mu duši čerstvá vzpomínka.

Teď si hodlá trochu odpočinout. "Člověk pořád hledá způsob, jak co nejlíp motivovat hráče. Ale málokoho napadne: Jak motivovat trenéra?" usměje se. "Teď si trochu odfrknu, s rodinou. Jak jsem zmiňoval, ten tlak byl obrovský... Škoda. Moc jsem se těšil na ty zápasy se Spartou..."

Facebooková stránka autora: Luděk Mádl - Aktuálně.cz

 

Právě se děje

Další zprávy