Bosna cítí křivdu, ale trenér má jasno: Nehráli jsme dobře

ČTK ČTK
22. 6. 2014 8:54
Křivda i zklamání z vlastního výkonu. Takové pocity provázely fotbalisty Bosny a Hercegoviny poté, co prohráli s Nigérií 0:1 a na MS končí už v základní skupině.
Křivna, zklamání, deprese. Bosna se loučí a spílá rozhodčím. Proč neuznal Džekův gól?
Křivna, zklamání, deprese. Bosna se loučí a spílá rozhodčím. Proč neuznal Džekův gól? | Foto: Reuters

Cuiaba - Křivda i zklamání z vlastního výkonu. Takové pocity provázely fotbalisty Bosny a Hercegoviny poté, co při premiéře na mistrovství světa prohráli po Argentině i s Nigérií 0:1 a mají tak už jistotu, že po třetím zápase ve skupině pojedou domů.

Vědí, že dosud na šampionátu nepředvedli výkon, který je v jejich možnostech, zároveň cítí křivdu kvůli tomu, že jim novozélandský sudí Peter O'Leary v duelu s Nigérií neuznal regulérní gól.

Hráči seděli v kabině v depresích

Ve 20. minutě dostal Edin Džeko přihrávku za obranu a chladnokrevně zakončil akci gólem. Jenže jeden z asistentů chybně zamával ofsajd a sudí gól neuznal. Přitom opakované záběry odhalily, že Džeko byl v době přihrávky jasně před vybíhajícím Efem Ambrosem.

"Kdyby ten gól uznali, mohlo to změnit celý zápas. Místo toho teď hráči sedí v kabině zklamaní, v depresích a zcela v tichosti," prohlásil trenér Safet Sušič, kterému se nelíbila ani situace před jediným gólem zápasu, kdy si útočník Nigérie Emmanuel Emenike pomohl při kličce rukama, zbavil se tak obránce Emira Spahiče a připravil branku pro Petera Odemwingieho.

"Hráči říkali, že to byl faul. Já na to mohu říci jen to, že faul by to byl, kdyby rozhodčí zapískal," dodal Sušič.

Džeko ani Pjanič nepřesvědčili

Kriticky však přiznal, že odpovědnost za výsledek nelze svalovat na rozhodčí, ale že Bosna především doplatila na špatnou koncovku. Přestože v obou dosavadních zápasech trefila prostor branky dohromady ve 21 případech, vytěžila z toho jediný gól. "Vypadalo to, že Nigérie chce to vítězství více. My jsme zahazovali jednu šanci za druhou. Nebyli jsme schopni dotlačit míč do branky, zatímco soupeř hned první šanci využil," mrzelo Sušiče.

Celkově podle něj tým s hráči jako kanonýr Manchesteru City Džeko či záložník AS Řím Miralem Pjanič nedokázal předvést svůj optimální výkon. "Je jasné, že když tým nepředvede svůj standardní výkon, tak nemůžete porazit soupeře, který je na stejné úrovni a zároveň opravdu touží po vítězství," dodal bosenský kouč.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Německá armáda má prvního rabína za více než 100 let

V německé armádě bude po více než 100 letech sloužit vojenský rabín. Zsolt Balla, narozený v Maďarsku, byl do funkce uveden v synagoze v Lipsku. Podle agentury DPA v bundeswehru, který má na 180 000 příslušníků, působí zhruba 300 židů.

Německá vláda v roce 2019 schválila návrh Ústřední rady Židů v Německu na obnovení funkce náboženských poradců pro židy sloužící v ozbrojených silách. "Po desítky let to bylo nemyslitelné a stále to nelze brát jako samozřejmost," řekl šéf hlavní židovské organizace Josef Schuster. "Proto dnes máme všechny důvody být šťastní a vděční," dodal Schuster.

Za 1. světové války za Německo bojovalo mnoho židů a v jeho armádě vykonávaly pastorační službu desítky rabínů. Poté, co se v roce 1933 ujal moci Adolf Hitler, nacisté Židy vyloučili ze všech sfér veřejného života a později jich miliony vyvraždili.

Podle Schustera bude Balla zárukou, že židovští vojáci budou moci v armádě sloužit v souladu se svými náboženskými pravidly a že budou učit i nežidovské vojáky o židovských tradicích a svátcích, což má napomoci při odbourávání předsudků.

Dvaačtyřicetiletý rabín Balla, který byl vysvěcen v roce 2009, řekl, že pociťuje "neuvěřitelný vděk za to, že smí žít v zemi, která se vyrovnává se svou minulostí, ale také se rozhodla jít vpřed a aktivně měnit svět k lepšímu".

Židé tvoří v německé armádě malou menšinu. Zhruba polovina vojáků se hlásí ke křesťanství a muslimů je v bundeswehru přibližně 3000. Dosud v bundeswehru sloužili pouze katoličtí a luteránští kaplani a v plánu je zavedení náboženského poradenství i pro muslimy.

před 2 hodinami

Benátky pokutují neuctivé turisty, Češi se ve městě proháněli na kole

Italské Benátky se potýkají s neotesanými turisty, kteří porušují takzvané "urbánní dekorum", tedy pravidla slušného chování v historickém městě. 

Francouzský turista si vysloužil pokutu ve výši 150 eur (zhruba 3835 korun) za to, že na hlavním benátském kanále provozoval takzvaný paddleboarding, tedy jízdu na prkně vestoje s pádlem. Uvedla to dnes místní policie, která se zaměřuje i na dodržování pravidel slušného chování ve městě na laguně a provedla zátah proti "neuctivým" návštěvníkům. Ti se do starobylých Benátek opět vrací ve větším množství po posledním proticovidovém lockdownu.

Policie zmínila i další příklady pokleslého chování turistů, včetně případu dvou Čechů, kteří dostali pokutu ve výši 100 eur každý. Jeden z nich se projížděl po náměstíčku Campiello Selvatico na kole, druhý se proháněl před historickým palácem Palazzo Cavalli na elektrickém skútru.

Dvě Němky podle policie musely zaplatit pokutu v úhrnné výši 250 eur za to, že se slunily v bikinách u kostela San Stae, což policie označila za další příklad "degradace" města. Tři turisté z Bangladéše pak dostali každý pokutu 50 eur za to, že po historickém mostě Ponte della Costituzione hrkali s cestovními kufry na kolečkách.

Další zprávy