Bosákovo poslední loučení s Drobným: Vašku, bylo mi ctí...

Jaromír Bosák
9. 1. 2013 6:00
Bývalý reprezentant Václav Drobný zahynul krátce před koncem roku. Dnes se koná pohřeb
Poslední rozloučení s Václavem Drobným se koná ve středu ve strašnickém krematoriu
Poslední rozloučení s Václavem Drobným se koná ve středu ve strašnickém krematoriu | Foto: CPA - Eduard Erben

Praha - Veřejnost se dnes ve 14 hodin ve strašnickém krematoriu naposledy rozloučí s bývalým fotbalovým reprezentantem Václavem Drobným.

Ten tragicky zahynul krátce po vánočních svátcích ve Špindlerově Mlýně.

Fotogalerie z pohřbu ZDE

V posledních letech Václav Drobný úzce spolupracoval se sportovní redakcí České televize, kde působil jako spolukomentátor fotbalových přenosů.

Přinášíme krátkou vzpomínku, kterou se s bývalým fotbalistou Sparty naposledy loučí jeho kolega z Kavčích hor Jaromír Bosák.

"Bylo mi ctí…

Tohle je brzo, moc brzo. Odcházet ze světa ve dvaatřiceti letech, to je výsměch osudu, nebo bohů, podle toho, na co věříte. Bohužel, na téhle hranici se uzavřela kniha života Václava Drobného. Vašku, v době obřadu ve Strašnicích budu sedět v letadle někde nad Arabským poloostrovem, tak se s tebou loučím takhle.

Je mi moc líto, že se před nedávnem uskutečnil Tvůj poslední a nenávratný přestup. Budeš chybět všem okolo, mě nevyjímaje. Ať už jde o Tvé nejbližší, kamarády, spoluhráče i kolegy z redakce sportu ČT.

Poprvé jsme se potkali vlastně až v době, kdy si přišel do redakce jako adept na práci spolukomentátora a experta. A přiznávám, že jsem byl nejprve poněkud skeptický. Ty to víš, však jsem Ti to také při jedné dlouhé cestě na zápas přiznal. Ale moje obavy se ukázaly být lichými.

Na nikoho sis nehrál

Hodně rychle si se zapracoval a stal se členem základní sestavy. I za mikrofonem jsi zůstal Vaškem Drobným, nehrál sis na nikoho jiného a tím jsi byl pro diváka důvěryhodným. A jako ve fotbale jsi neztratil chuť na sobě pracovat. 

Přemýšlel jsi o fotbale, přemýšlel jsi o práci za mikrofonem, přemýšlel jsi o životě. Ostatně, ne každý dokáže dát ve třiceti vale velkému fotbalu a věnovat se „civilnímu“ zaměstnání. V tomto punktu jsi se stal vzácnou výjimkou.

Chtěl si dělat fotbal proto, že Tě baví a ne proto, že musíš. Fotbalový romantik. Pro práci komentátora to byla ideální konstelace. Mohl jsi být nad věcí a říkat to, co si myslíš, bez ohledu na všudypřítomné radílky, manažery, podržtašky a bafuňáře vůbec... To je k nezaplacení.

V životě jako na hřišti

Vím, jak Tě vytáčelo, když se ukázala ve světě fotbalu nebo politiky nějaká velká levá. A že jich kolem nás je.  Na myšlení typu – ideální je někoho podrazit, obrat a podusit – jsi neměl buňky. Taková věc Ti dokázala pořádně zvýšit tep. V životě ses choval jako na hřišti. A to v Tvém případě budiž bráno jako velký klad.

Během své aktivní kariéry jsi prošel zajímavou cestu. A jediné, co Ti chybělo, byly opravdu ostré lokty. Mít je, možná bys dodneška kopal někde ve Francii nebo Německu. Ale to zkrátka nebyl Tvůj styl.   

Už si spolu nezakomentujeme, nezakopeme v barvách Realu Top Praha, nedáme pivko po zápase. Hrozně mě to mrzí. Víš, bylo mi ctí s Tebou pracovat i bavit se. Tak ať se Ti daří na věčně zeleném trávníku A pozdravuj tam Příbu…"

 

Právě se děje

Aktualizováno před 58 minutami

Ministři financí EU se shodli na plánu pro oživení ekonomik

Ministři financí zemí Evropské unie se dnes dohodli na tom, že země eurozóny budou moci k oživení ekonomik stižených koronavirovou krizí využívat bez jakýchkoli podmínek záchranný fond ESM. Po dnešní videokonfereci euroskupiny to oznámilo několik ministrů.

Shodu na vydání společných dluhopisů, o které stály zvláště nejpostiženější země jako Itálie a Španělsko, naproti tomu ministři nedosáhli. O dalších možných nástrojích mají podle nich rozhodnout lídři unijních zemí.

Podle francouzského ministra financí Bruna Le Maira dospěli ministři k "excelentní dohodě", která umožní zemím okamžitě využít půl bilionu eur (14 bilionů Kč) z ESM. Obdobná částka by měla být k dispozici později v novém fondu pro zotavení ekonomik. O jeho financování však kvůli vzájemným neshodám ministři nerozhodli.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Exploze kyslíkové nádoby při opravě bojleru poškodila dům nedaleko velvyslanectví ČR v Moskvě

Exploze kyslíkové tlakové nádoby dnes poškodila dům v centru Moskvy, který se nachází v bezprostřední blízkosti českého a slovenského velvyslanectví. Výbuch si vyžádal několik zraněných, uvedla ruská média s odvoláním na záchranáře. Podle mluvčího ambasády ČR jsou všichni pracovníci úřadu v pořádku. Záchranáři zprvu pátrali po desítce pohřešovaných osob, ale všichni o sobě dali brzo vědět, uvedla televize Rossija 24.

Exploze, která podle TASS nastala při opravě bojleru, poškodila desáté patro budovy stojící naproti velvyslanectví Slovenské republiky a vzdálené asi 150 metrů od české ambasády. "S velvyslanectvím je vše v pořádku, všichni pracovníci jsou v pořádku, budova nijak neutrpěla," ujistila slovenská ambasáda podle TASS.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Zdravotní stav Borise Johnsona se zlepšuje, už není na jednotce intenzivní péče

Britský premiér Boris Johnson nakažený koronavirem byl dnes večer v londýnské nemocnici po třech dnech na jednotce intenzivní péče přesunut zpět na běžné lůžkové oddělení. V prohlášení to oznámila kancelář předsedy vlády, která předtím informovala, že zdravotní stav Johnsona se zlepšuje. Lékaři budou jeho boj s nemocí covid-19 nadále bedlivě sledovat. Britská média předtím spekulovala, že k práci se možná lídr Konzervativní strany vrátí až za několik měsíců.

"Premiér byl dnes večer přesunut z jednotky intenzivní péče zpět na lůžkové oddělení. Tam bude během rané fáze rekonvalescence pečlivě monitorován," oznámil mluvčí Johnsonova úřadu. Stručné prohlášení dále uvádí, že ministerský předseda má "nesmírně dobrou náladu".

Johnson je v nemocnici v centru Londýna od nedělního večera. Převezli jej tam poté, co se více než týden potýkal s kašlem a horečkami v důsledku nákazy koronavirem. V pondělí odpoledne se 55letému politikovi přitížilo, načež byl přesunut na JIP. Na plicní ventilátor napojen nebyl, s dýcháním mu ovšem pomáhala kyslíková terapie.

Zdroj: ČTK
Další zprávy