Boleslavský šéf Dufek: Barošův čas se blíží. A na Skalákovi vyděláme my i Sparta

Luděk Mádl Luděk Mádl
17. 9. 2015 6:00
Šéf mladoboleslavského fotbalového klubu Josef Dufek si nezoufá z toho, že hvězdný Milan Baroš zatím příliš nehraje. Podle Dufka už bude brzy v plné kondici a zcela fit. Velké naděje vkládá Boleslav do Jiřího Skaláka, kterého šikovně získala ze Sparty. Dufek slibuje, že jednou na Skalákovi vydělá nejen Boleslav, ale i Sparta. Naznačuje tak, že letenský klub bude mít podíl na hráčově dalším transferu.
Jiřího Skaláka získala Mladá Boleslav tak, že k překvapení Sparty uplatnila opci zaplacením 10 milionů korun.
Jiřího Skaláka získala Mladá Boleslav tak, že k překvapení Sparty uplatnila opci zaplacením 10 milionů korun. | Foto: Tomáš Liška

Mladá Boleslav - Jeden kousek se mu povedl na tisíc procent, nad tím druhým mnozí zdvihají zatím nechápavě obočí. Šéf boleslavského klubu Josef Dufek si je ale jistý, že se vedle mladé hvězdy, tedy vedle Jiřího Skaláka, rozzáří brzy naplno i chlapík, který se v Evropě nemusí nikomu představovat: Milan Baroš.

"Hráče, který vyhrál Ligu mistrů, jsme v Boleslavi ještě neměli," jásal Dufek v červenci, kdy Milana Baroše přivedl z Baníku Ostrava, kde se slavný útočník rozhádal s vedením klubu.

Dufka tehdy asi nenapadlo, že v půlce září bude mít Baroš v boleslavském dresu odehráno všehovšudy 109 minut, bez vstřeleného gólu. Jeho měsíční gáže přitom určitě nebude nižší než 300 000 korun. Někdo mluví i o půl milionu.

Boleslavský boss však každopádně nepropadá panice. "My jsme Milana Baroše nepřivedli kvůli dvěma nebo třem měsícům. Naše plány s ním jsou samozřejmě dlouhodobější. A věděli jsme dopředu, že bude mít zkraje deficit v kondici, daný jeho zdravotními problémy," vysvětluje Josef Dufek.

Na Jarolíma boss netlačí

"Minulý týden už všechno směřovalo k tomu, že Milan nastoupí na Slavii, ale objevil se  tam další drobný zdravotní problém. Teď budeme hrát proti Teplicím, jeho start je tak padesát na padesát. Ale nemá smysl cokoli zbytečně uspěchávat a riskovat tím případně další zdravotní problém. Je v zásadě jedno, jestli nastoupí teď, nebo pak za týden," přemýšlí Dufek nahlas.

Trenéra Karla Jarolíma prý v uplynulých týdnech nijak netlačil do toho, aby Barošovi dával na hřišti víc herních minut. "Bavíme se samozřejmě o různých věcech, ale tohle je pochopitelně trenérova kompetence, do toho mu nemluvím."

Jinak si prý Barošův přístup nemůžou v Boleslavi vynachválit. "Staví se k věcem pozitivně, pro naše mladé hráče je skvělé, že mají vedle sebe vzor. Když byli malí kluci, tak Baroš zářil na Euru v Portugalsku - a teď od něj můžou mnohé fotbalové věci odkoukat. Milan Baroš má perfektní přístup, je to profík a já jsem si jistý, že Boleslavi ještě hodně pomůže."

Góly očekávané od Baroše klubu nijak akutně nechybí, to proto, že se v boleslavském dresu fantasticky rozehrál Jiří Skalák. V šesti kolech už si zvládl zapsat 4 góly a 3 asistence, pomyslné "kanadské bodování" ligy tedy vede spolu se slávistou Milanem Škodou, oba si připsali za aktivitu už 7 bodů.

Spokojena bude i Sparta, věští Dufek

Dres Mladé Boleslavi oblékal Jiří Skalák už v minulé sezoně, kdy v něm hostoval ze Sparty. A v průběhu jara udělal Josef Dufek riskantní rozhodnutí, které mu vyšlo na tisíc procent. Šlo o to, že měl na Skaláka smluvně podchycenou opci, ale s vysokou mírou finančního plnění. Sparta asi nepočítala s tím, že by Boleslav položila na stůl 10 milionů korun. Právě tolik totiž činila částka nasmlouvaná jako podmínka pro realizaci opce. Ale Dufek ty peníze na stůl vysázel.

"No, měl jsem z toho tenkrát nervy, pro nás to byla přece jen velká investice, navíc do tak mladého hráče," vrací se ještě Dufek k jarnímu příběhu.

Mnozí fanoušci letenského klubu mají těžkou hlavu z toho, že Sparta o Skaláka přišla. "Jednou to ale, doufám, dopadne tak, že budou spokojení úplně všichni: Jirka Skalák, Mladá Boleslav i Sparta," říká Dufek.

Víc tu větu rozšifrovat nechce, s tím, že jde o smluvní vztahy, které není radno prozrazovat. Nicméně podle informací Aktuálně.cz se má věc takto: Spekulace, že si Sparta na Skaláka smluvně zajistila nějaké předkupní právo, jsou podle všeho liché. Měla by však mít zajištěné vysoké procento podílu na Skalákově dalším transferu.

To samozřejmě neznamená, že to jednoho dne nemůže být zrovna Sparta, kdo si Skaláka zase zpátky vykoupí. Nicméně dá se očekávat, že až se bude právě Jiří Skalák prodávat příště, bude už ve hře mnohem vyšší částka než 10 milionů korun.

"Na kolik milionů si teď Jirku cením? Ne, já takhle neuvažuju. Chceme, aby toho ještě hodně předvedl v Mladé Boleslavi. I když víme, že až do smrti u nás asi nevydrží," směje se Josef Dufek.

Skaláka motivuje příběh vrstevníků

"Škoda že se nám nepovedlo postoupit do Evropské ligy, v ní by měl větší šanci na sebe zahraniční kluby upozornit. Uvidíme, jak se mu dál bude dařit v reprezentaci. Vždyť za rok se hraje Euro," naznačuje spiklenecky Dufek, kam se jeho myšlenky ubírají. Případným startem na takovém turnaji by pochopitelně transferní hodnota hráče poskočila směrem nahoru.

Víc než průběžně jen osmá příčka v ligové tabulce mrzí Dufka neúspěch už ve 2. předkole Evropské ligy, v soubojích proti norskému Strömsgodsetu. Doma s ním Boleslav prohrála 1:2, venku pak už ani výhra 1:0 nestačila.

"Chyběl nám jen gól. Bohužel to možná byla trochu oběť za to, že právě Jirka Skalák hrál už poměrně brzo po své jarní operaci na mistrovství hráčů do 21 let. A tak se na start klubové sezony nemohl v dané situaci připravit úplně optimálně, takže pak v tom Norsku mohl odehrát jen pár minut. Ale to se nedá nic dělat, pro nás je skvělé, že střílí góly i teď," říká Dufek.

"Určitě je pro něj velkou motivací, že se chce dostat na stejnou úroveň jako jeho vrstevníci z toho sparťanského ročníku 1992, třeba Pavel Kadeřábek nebo Láďa Krejčí, kteří už v reprezentaci působí nějaký čas," dodává boleslavský šéf.

V závěru českého přestupního období prý sice ještě nějaké kosmetické změny v kádru chystá. "Směrem tam i ven, ale konkrétní ještě nebudu. Hotová je jen jedna věc, na hostování do Karviné do konce sezony zamířil od nás Honza Šisler," prozradil Dufek.

Grafika: Tabulky, program, profily. Vše o Synot lize 2015/16

Synot liga 2015/2016

Podívejte se na program, výsledky i tabulky Synot ligy

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy