Boleslav vyhrála v Příbrami, je druhá

ČTK
16. 4. 2006 19:40
Praha - Dokonalý obrat se povedl Mladé Boleslavi v nedělním utkání v Příbrami. Po první půli prohrávala, ale díky dvěma Peckovým zásahům otočila na 2:1.

Boleslav se tak posunula už na druhé místo v lize, kde má dvoubodový náskok před Teplicemi. Je to historicky její nejlepší umístění v lize. Navíc je to pozice zajišťující šanci poprat se o účast v Lize mistrů.

Přitom zpočátku to na výhru hostů nevypadalo. Domácí diktovali tempo utkání a mladoboleslavský gólman Kučera měl o práci postaráno. Poprvé se vyznamenal v deváté minutě, kdy vytěsnil Riegelovu hlavičku, pak zasáhl na poslední chvíli před Frejlachem a po čtvrthodině vytáhl i ostrou Otepkovu střelu.

Hosté byli dlouho neškodní, přestože kouč Uhrin při neúčasti distancovaného špílmachra Matějovského poslal na hřiště tři útočníky. Nebezpečné duo Pecka-Kulič podporované z druhé vlny urostlým Ordošem ale domácí zadáci dokázali v první půli pokrýt.

Domácí vystupňovali svoji převahu v závěru první půle. Ve 37. minutě sice ještě ránu Frejlacha zblokoval stoper Brezinský, ale za dvě minuty vyslal Otepka dlouhý pas na Buryána, obránce Švejdík se nedohodl s gólmanem Kučerou a příbramský hráč lehce nasměroval míč do opuštěné branky. Tím ukončil i 319 minut trvající Kučerovu neprůstřelnost.

Hosté ale u Litavky dokázali rychle zvednout hlavy, možná jim pomohla i přestávková domluva kouč Uhrina, který na druhý poločase poslal do hry Rychlíka místo Vaculíka. Už po dvou minutách klapla spolupráce hrotových útočníků, Kulič vyslal na zteč Pecku, který přesprintoval Navrátila a přízemní střelou překonal Pařízka v příbramské brance.

Vyrovnání Mladou Boleslav povzbudilo, její hráči byli rázem aktivnější než domácí a po hodině hry zahrozil povedenou střelou střídající Krátký. Osm minut poté brankář Pařízek zkrotil i Palátův pokus. Vzápětí se utkání pro Mladou Boleslav výrazně zkomplikovalo: unikajícího Otepku v brejku stáhl jeho někdejší příbramský spoluhráč Kulič, viděl druhou žlutou kartu a utkání pro něj v 69. minutě skončilo.

Ani v oslabení se ale hosté nevzdali a odmítli jen bránit remízu. Odměny za odvahu se dočkali šest minut před koncem. Příbramský stoper Mácha podskočil dlouhý pas a za ním číhající Pecka přesnou trefou k tyči dokonal velký obrat. Boleslav tak zasadila svému soupeři ránu v úplném závěru, podobně jako předminulý zápas v Plzni.

Příbram vsadila na závěrečný zoufalý nápor, v němž měla dvakrát blízko k vyrovnání. Tři minuty před koncem gólman Kučera zlikvidoval ránu Frejlacha, v závěru nastavení se pak blýskl dalším skvělým zákrokem proti dorážce Buryána.

Marila Příbram - FK Mladá Boleslav 1:2 (1:0)
Branky: 39. Buryán - 47. a 84. Pecka. Rozhodčí: Královec - Hojsík, Večeřa. ŽK: Navrátil, Formánek - Kulič, Brezinský. ČK: 69. Kulič (Boleslav). Diváci: 3272.

Příbram: Pařízek - Navrátil, Mácha (86. Vošahlík), Formánek, Penner -Frejlach, Otepka, Riegel, Pleško (83. Klesa) - Buryán, Divecký (87. Pilík). Trenér: Tobiáš.

Boleslav: Kučera - Ševinský, Brezinský, Švejdík, Palát - Kysela (55. Krátký), Šmerda (87. Sviták), Ordoš, Vaculík (46. Rychlík) - Pecka, Kulič. Trenér: Uhrin ml.

Blšany si s Baníkem rozdělily body

Fotbalisté Blšan si zkomplikovali boj o záchranu . V domácím duelu s podobně ohroženým Baníkem Ostrava remizovali 1:1. Pro Blšany to znamená, že se pět kol před koncem ligy stále nemohou vyhrabat ze sestupových vod. Nyní jsou patnácté. Hosté naopak dalším bodem posílili naději na konečnou záchranu.

Hned na první pohled bylo v Blšanech znát, kdo se umí více pohybovat v bojích o záchranu. Před brankou Baníku bylo mnohem rušněji. V devatenácté minutě ještě Devátý selhal, ale o šest minut později už domácí publikum i hráče rozjásal. Dvacet metrů od branky se opřel do míče a Raška si na něj sáhl až v momentu, kdy jej vytahoval ze sítě.

Domácí si vedení zasloužili, hosté se neuměli vyrovnat s neobvyklými podmínkami, k nimž patřil i prudký vítr. Proto vsadil po přestávce kouč hostů Hapal na dva ofenzivní hráče - Žůrek s Lukešem měli za úkol rozbít obranný val domácích. Zvláště Žůrek byl na trávníku hodně cítit, ale při své první slibnější akci v 56. minutě nepropálil domácí obránce.

Blšany ale dál prokazovaly, že jim takovéto zápasy sedí. Po hodině hry byly blízko tomu, aby už vedly o dva góly. Uchránily je pouze výborné zásahy gólmana Rašky po střelách Vorla a Michala v 62. minutě.

V 69. minutě se však dočkali gólu také hosté: brankář Slavík podběhl centr Varadiho, který osamocený Čoupek usměrnil do sítě. Hostům vyrovnání pomohlo, byli živější a snažili se zaskočit domácí obranu rychlými kombinacemi.

Ani domácí se sice nevzdali plánů na vítězství, ale výjimečnou šancí byla Trappova rána ze střední vzdálenosti, kterou musel Raška vytlačit mimo tyče. Domácí v závěru dělali všechno možné, aby vedení zvrátili znovu na svoji stranu, ale vítězný gól se jim vstřelit nepodařilo.

Chmel Blšany - Baník Ostrava 1:1 (1:0)
Branky: 25. Devátý - 69. Čoupek. Rozhodčí: Racek - Chytil, Tulinger. ŽK: Müller, Šindelář, Trapp, Polodna - Hoffman, Střihavka, Varadi, Lukeš. Diváci: 1955.

Blšany: Slavík - Broschinský, Vorel, Müller, Krejčí - Michal, Trapp, Devátý, Šindelář - Volek, Polodna. Trenér: Bílek.

Ostrava: Raška - Lesák, Cigánek, Besta, Hoffmann - Rajtoral (46. Lukeš), Bystroň, Staněk (46. Žůrek), Čoupek - Varadi (90. Magera), Střihavka. Trenér: Hapal.

Jihlava sbírá body, i když nedává góly

Fotbalisté Jihlavy podruhé za sebou bodovali, ale přesto zůstali na posledním místě ligové tabulky. V Jablonci remizovali 0:0, podruhé za sebou hráli bez branek a na gól už čekají 311 minut.

V prvním poločase měli domácí několik slibných šancí. Jako první se v dobré pozici ocitl Kiša, ale brankář Rzeszoto jeho úmysl vystihl. Ve 14. minutě musel odstoupit pro zranění jablonecký stopper Hrotek, na hřiště přišel Kordula a Hušek se stáhl ze zálohy do obrany. Pak po Kišově přihrávce zakončoval Baranek, ale Rzeszoto byl připraven. Jihlavský brankář byl pozorný i ve 28. minutě po Kordulově hlavičce.

Kordula měl šanci také po prvním jabloneckém rohu, po němž se dostal nekrytý ke střele hlavou, ale mířil těsně vedle šibenice. Hosté v první půli zahrozili jen jednou, když ve 40. minutě Vácha vypálil se slibné pozice mimo.

Největší šanci poločasu ale měli ještě Jablonečtí ve 45. minutě. Lafatova hlavička zřejmě směřovala do sítě, avšak jihlavský Vojtíšek míč zasáhl a střela v síti neskončila. Na střely na branku vyhrál Jablonec v první půli 6:0.

Po přestávce se však domácí hráči netrefili mezi tyče ani jednou. Při vší snaze nenacházeli zbraň na zodpovědnou defenzivu Jihlavy. Příležitosti naopak přicházely na straně hostů. V 57. minutě zahrál Hušek malou domů k brankáři Špitovi, který před dobíhajícím protihráčem chytil míč do ruky a Jihlava zahrávala nepřímý kop v pokutovém území. Rozehraný míč však napálil Kadlec do hráče ve zdi.

Pak mohl zahrozit Jablonec, ale po Weberově centru a Barankově hlavičce skončil míč na horní části sítě Rzeszotovy branky. Nejblíže gólu byla Jihlava v 74. minutě. Nejprve Lovětínský z 25 metrů trefil břevno a odražený míč napálil taktéž do břevna Perniš. Další šanci zmařil Špit Pacholíkovi, jenž se dostal blízko od branky k odraženému míči.

Poslední příležitost v zápasu měl Jablonec: Lafata vysunul Baranka, ten však nestačil nabrat potřebnou rychlost a jeho šance skončila jen rohovým kopem.

FK Jablonec 97 - Vysočina Jihlava 0:0
Rozhodčí: Handlíř - Goňa, Drastík. ŽK: Kordula - Lovětínský, Kopic, Malínek, Vladyka, Vojtíšek. Diváci: 3021.

Jablonec: Špit - Pončák, Svojtka, Hrotek (14. Kordula), Glos - Kiša 81. Musil), Hušek, Baranek, Weber - Lafata, Smíšek (89. Nulíček). Trenér: Rada.

Jihlava: Rzeszoto - Šourek, Vojtíšek, Kadlec, Kopic - Veselý (54. Malínek), Pacholík (83. Kaplan), Lovětínský, Vladyka, Svoboda - Vácha (54. Perniš). Trenér: Večeřa.