Blanc čistí a přichází omluvy. Lloris: Byli jsme hloupí

Ivo Pospíšil
24. 7. 2010 14:10
Musíme respektovat francouzský dres, říká brankář
Francouzské vystoupení na MS se rovnalo blamáži
Francouzské vystoupení na MS se rovnalo blamáži | Foto: Reuters

Paříž - Umístění fotbalistů francouzské reprezentace bylo na mistrovství světa zklamáním, jejich prezentace se však rovnala skandálu. A provinilí hráči začínají pomalu sklízet, co zaseli, přičemž padají i první omluvy a sebekritická hodnocení.

Od jejich posledního zápasu v Jižní Africe utekl už více jak měsíc, nicméně veřejnost stále nezapomněla. Stejně tak, jako nový kouč Laurent Blanc, který si dobře pamatoval všechny incidenty i stávku proti svému předchůdci Raymondu Domenechovi a prezentoval v pátek svůj odvážný krok.

Čtěte také:
Francie povstane, neumírá, hlesl Domenech. On odchází
Nová hesla francouzské revoluce: rebélie, bída, ostuda
Kapitán Francie Evra nebude hrát, vypadá to na stávku

K přátelskému utkání proti Norsku, které se uskuteční v srpnu, nepovolal ani jednoho hráče, který byl na mistrovství světa.. Takové rozhodnutí překonalo všechny předpoklady, experti a bývalí aktivní hráči původně radili, aby suspendoval jen kapitána Patrice Evru a Nicholase Anelku, jenž bouři v kabině začal.

"Ta stávka byla rozhodnutím hráčů, kteří se cítili izolovaní, nechránění a chtěli o tom dát vědět. Zašli jsme ale až moc daleko, byla to velká chyba a absolutní hloupost," kál se na stránkách Skysports brankář Hugo Lloris.

Ten ještě při analýze francouzského týmu snesl přísnější měřítka, odchytal všechny tři zápasy a to i přesto, že byl jedním z hráčů, kteří se proti tehdejšímu kouči Domenechovi postavili. Ten po zápase s Mexikem vyřadil z kádru útočníka Anelku, neboť mu vulgárně nadával.

Hráči se ale zastali spíše střelce Chelsea a hromadně bojkotovali trénink. Tento rozklad pak stál i za předčasným koncem Francie na MS (získala jen jeden bod a ze skupiny A nepostoupila).

"Jako tým jsme se více chovali spíše v autobuse, než na hřišti. Musíme teď všichni obnovit reputaci Francie. Nežádám, abychom vyhráli všechno, jen se musíme pokusit udělat pro to vše. Musíme začít od nuly, začít respektovat národní dres, sami sebe, naše spoluhráče a vůbec celý francouzský národní tým," dodal Lloris.

Zda vezme kouč Laurent Blanc tyto omluvy vážně, se ukáže až na podzim, kdy začíná kvalifikace na nadcházející evropský šampionát.

 

Právě se děje

před 42 minutami

Hanzlíčkovou dělila od olympiády jediná výhra

Jediné vítězství dělilo zápasnici Adélu Hanzlíčkovou od postupu na olympijské hry do Tokia. Bronzová medailistka z dubnového mistrovství Evropy prohrála na světové kvalifikaci v Sofii v semifinále váhové kategorie do 68 kilogramů s domácí Bulharkou Mimi Christovovou.

Sedmadvacetiletá česká reprezentantka v prvním kole položila na lopatky Mexičanku Ambar Garnicaovou, stejným způsobem si pak poradila také s Irinou Ringaciovou z Moldavska. Ve čtvrtfinále na ni nestačila ani Litevka Danute Domikaityteová.

V rozhodujícím utkání ale Hanzlíčková, jediná zástupkyně českého zápasu na minulých OH v Riu de Janeiro, nestačila na loňskou mistryni Evropy z nižší kategorie do 65 kg. Christovová ji porazila desetibodovým rozdílem a postup do finále jí zároveň vynesl olympijskou účast.

před 1 hodinou

Skotská národní strana je blízko vítězství ve volbách do parlamentu, většinu nemá jistou

Skotská národní strana (SNP), která usiluje o nezávislost na Británii, je na cestě k jasnému vítězství ve volbách do parlamentu v Edinburghu. Podle analytiků ale zřejmě nezíská většinu křesel, která by jí umožnila prosadit plán na uspořádání nového referenda o samostatnosti v roce 2023. Sčítání hlasů ze čtvrtečních voleb zatím postupuje pomalu a konečné výsledky se čekají nejdříve v sobotu.

Volební komise zatím určily obsazení 42 z celkem 129 poslaneckých míst ve skotském parlamentu, 35 z nich připadne SNP. K získání většiny je potřeba 65 křesel. Svůj mandát pohodlně obhájila šéfka SNP a skotská první ministryně Nicola Sturgeonová, která v Glasgow porazila labouristu Anase Sarwara.

Předpovídat konečné výsledky je zatím velice složité, protože ve Skotsku se volí velmi komplikovaným způsobem. Větší část poslanců určí vítězství v některém ze 73 volebních obvodů, zbylých 56 zákonodárců je voleno poměrným volebním systémem v osmi regionech. Každý volič má dva hlasy - prvním volí poslance ve svém volebním obvodu a druhým volí sedmičlennou kandidátku politické strany ve svém regionu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy