Blafuj jako Robben! Český fotbal vyzkouší nizozemské kouzlo

Luděk Mádl Luděk Mádl
20. 11. 2013 13:00
Na tréninkové metodě coerver vyrostli nizozemští reprezentanti hvězdy Arjen Robben nebo Robin Van Persie. Sáhne teď po ní i Fotbalová asociace ČR
Arjen Robben vyrostl na metodě coerver. A na míčovou techniku si rozhodně nemůže stěžovat
Arjen Robben vyrostl na metodě coerver. A na míčovou techniku si rozhodně nemůže stěžovat | Foto: Reuters

Praha - Ta přihrávka, která k němu letí, není úplně dokonalá... Přesto si balon precizně zpracuje, dostane ho pod kontrolu a zároveň si ho připraví k další bleskurychlé akci. To vše prvním dotykem.

Neuvěřitelnou jistotu Arjena Robbena při ovládání míče už letos čeští diváci viděli dvakrát, jak v pražském Edenu, tak v Plzni. Je prostě neoddiskutovatelná.

A hvězda Bayernu Mnichov tak zároveň funguje i jako chodící reklamní panel na nizozemské kouzlo jménem "coerver". To je fotbalová škola, pojmenovaná podle svého tvůrce. A teď ji zkusí i český fotbal.

Tvůrce belgického zázraku + coerver

"My jsme při rozvoji mládeže poměrně silní třeba v týmové hře. Ale coerver dává klukům přesně to, v čem máme pořád největší nedostatky, v individuální práci s míčem," říká Dušan Fitzel, technický ředitel Fotbalové asociace ČR.

Ten si na čtvrtek a pátek zve do Nymburka mládežnické trenéry z celé země, zástupce všech Sportovních center mládeže.

A na programu je i přednáška a pak praktická ukázka tréninkové jednotky v podání Alfreda Galustiana, jakéhosi ambasadora "coerveru".

"Petr Čech se nedávno nechal slyšet, jak nám ujíždí evropský vlak ohledně fotbalové mládeže. Ale my na tom pracujeme. Pozvali jsme si i Marka Van Geersoma, koordinátora mládeže z belgické asociace. Tam na tom byli před osmi lety taky špatně - a rozjeli tehdy u mládeže skvělý program, díky kterému mají nyní tým, který jim závidí celý kontinent. My jsme jejich metody zařadili už před čtyřmi lety, to se málo ví," zdůrazňuje Fitzel.

Na jedné straně je tu tedy inspirace belgickým programem, ze kterého "vyskočili" Hazard, De Bruyne nebo Lukaku, na straně druhé nizozemský "coerver", tedy škola, na které "promovali" Roben či Van Persie. Obojí zjevně funguje...

Střípky z metody poznal už i Šmicer

"Jednotlivé cviky coervera už tady dělali i kluci před lety, z toho vzešli Šmicer a další, ale ta metodika nebyla komplexní. Originál coerver bazíruje na tom, že trenér nepřejde s kluky do vyššího "levelu", dokud plně neovládli ten předchozí," nechává Fitzel nahlédnout pod nizozemskou pokličku.

Ani ty jednotlivé vývojové stupně nejsou tajné:

1) technika ovládnutí míče

2) důraz na první dotyk s balonem a přesnou přihrávku

3) situace jeden na jednoho, dva na dva

4) rychlost s míčem i bez něj

6) zakončení a střelba

Metoda coerver je specifická v tom, že z ní Galustian s Charlie Cookem, bývalým hráčem Chelsea, udělal obchodní produkt. Jinými slovy, to kouzlo není zadarmo, kdo ho chce znát celé, musí zaplatit za licenci.

"Spolupracují takhle s francouzskou či japonskou asociací, mládežnický fotbal na téže bázi už se dělá v USA a Austrálii," vypočítává Fitzel.

Prvky coervera zařadily do svých výukových programů i mládežnické akademie v Realu Madrid, Manchesteru United a Bayernu Mnichov.

A na začátku toho všeho byl Wiel Coerver a jeho videonahrávky.

Vzorem technika Pelého

Wil Coerver, nizozemský trenér, který v roce 1974 k titulu dovedl Feyenoord Rotterdam, a spolupracoval jako technický poradce i s anglickou či švédskou asociací, sledoval svého času až do nejmenšího detailu videonahrávky míčových kouzel nejlepších hráčů světa. Především Pelého.

A pak Coerver sestavil metodiku, která mladé hráče vede k tomu, aby balon ovládali stejně dobře. Prvním "produktem" coerveru, který se objevil na mistrovství světa , byl v roce 1998 Boudewijn Zenden.

Jednorázové "coerver-campy" už v Česku pod patronací Josefa Němce, spolukomentátora ČT, proběhly. Teď se řeší, zda po nizozemské metodě sáhne fotbalová asociace a zda se tu coerver rozjede plošně.

 

Právě se děje

Další zprávy