Bitku v Boleslavi plánovali, rváči přijeli až z Katovic

Luděk Mádl Luděk Mádl
20. 2. 2012 12:30
Mezi zranění přibyl i otřes mozku dalšího pořadatele
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Mladá Boleslav - Krev, násilí, zranění pořadatelé. Jarní část fotbalové ligy začala stylově. V Mladé Boleslavi jsou přesvědčeni, že incident, který se strhnul v sektoru příznivců Baníku Ostrava, byl chuligány dopředu přesně naplánovaný.

Jeden pořadatel s pochroumanými žebry, další dva s ránami na hlavě, jeden hlásil problémy se zrakem. "A pak přišel ještě jeden, že má otřes mozku," rekapituluje "ztráty" Milan Krejčí, hlavní pořadatel utkání Mladá Boleslav - Ostrava (2:1).

"Kluci byli u doktora, budu s nimi mluvit večer, přinesou mi lékařské zprávy, co s nimi je," říká Jiří Andlt, šéf bezpečnostní agentury, která prováděla pořadatelskou službu.

O fotbale čtěte více:

Podezření na polámaná žebra se nepotvrdila. "Naštěstí to má jenom naražené, ale dostali ho na zemi a kopali mu do těla a do hlavy, ten to dostal hodně," říká Andlt.

"Celkem měli zdravotní problém čtyři moji lidé, jeden si stěžoval na velkou bolest hlavy, poslali jsme ho na vyšetření, takovéhle věci, to není legrace," dodává "sekuriťák".

Bitku fanoušků Baníku s pořadateli si připomeňte ZDE (zdroj: youtube.com) - článek pokračuje pod videem

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

Co se vlastně v Mladé Boleslavi dělo?

Na začátku druhé půle vběhl do hřiště fanoušek. A to ze sektoru domácích. "Jenže to byl Polák, který přijel s Ostravskými," tvrdí Krejčí. "Byla tu asi patnáctičlenná skupinka rváčů z Katovic." Podle Krejčího přijeli, protože věděli, že bude bitka. A byli součástí scénáře.

Ranař bez označení pořadatele? Polák mu ho prý strhnul

Televizní záběry ukázaly, jak dva pořadatelé zmíněného Poláka drží a třetí, nijak neoznačený muž v tmavé bundě, ho častuje opakovanými tvrdými údery na hrudník či do břicha.

"Rozhodně si nemyslím, že ten zákrok byl nepřiměřený. Museli jsme ho nějak zpacifikovat, aby nevlítnul do hráčů," říká hlavní pořadatel Krejčí. Neoznačený ranař byl podle něj pořadatelem, kterému Polák předtím strhnul "košilku", která ho jako pořadatele označovala.

Fanoušci Baníku Ostrava však pěstní masáž Poláka poblíž postranní čáry nejspíš vnímali jako nepřiměřený útok - a právě to spustilo hlavní nepokoj, který se strhnul v jejich sektoru. Zaútočili na další pořadatele a několik z nich zranili. Klid pak zjednala až policie.

"Jsem přesvědčen, že všechno měli do detailu naplánované, přesně tak, jak se to seběhlo," míní Krejčí.

Boleslav řekla, že si vše ohlídá, vzkazuje Baník

"Na rizikové zápasy na hřištích soupeřů někdy po dohodě s pořádajícím oddílem prodáváme vstupenky na jméno. Nebo pomáháme s pořadatelskou službou. Teď nám Boleslavští řekli, že si všechno ohlídají a zařídí sami," říká Michal Otava, mluvčí Baníku.

"Ano, vstupenky si hostující fanoušci kupovali u nás na pokladně," připouští Krejčí. Toho, že by zápas mohl přinést bezpečnostní rizika, si ale Středočeši byli podle jeho slov vědomi.

"Normálně míváme 50 pořadatelů, teď jich bylo 100. Průběžně jsme o všem komunikovali s policií. Ráno nám z Ostravy hlásila, že do vlaku nasedlo asi 160 fanoušků. Čekali jsme jich tak 300, ale dorazilo jich 500," rekapituluje Krejčí.

Výtržnosti, které pacifikovala policie, probíhaly už před zápasem v ulicích města. "Celkem policie zajistila 20 lidí, pokud mám přesné informace, říká Krejčí.

Na stadionu a jeho zařízeních prý žádná větší škoda nevznikla. Pokutu ale může Mladé Boleslavi za nezvládnutí pořadatelské služby vyměřit disciplinární komise.

Případnou pokutu budou vymáhat od zadržených

"My si myslíme, že jsme nepochybili. Podle norem může pokutu dostat i hostující klub," podotýká Krejčí. "Pokud bychom dostali nařízeno, že máme zaplatit pokutu, vymáhali bychom ji jako náhradu jimi způsobené škody po těch fanoušcích, které zajistila a ztotožnila policie," říká hlavní pořadatel FK Mladá Boleslav.

"V minulosti už jsme se do jednoho takového vymáhání pustili, za poničení sedaček. Zatím ta věc není u soudu vyřízena, pokud vím," dodává Krejčí.

 

Právě se děje

před 27 minutami

Podezřelého z napadení seniorky v metru poslal soud do vazby, hrozí mu dva roky vězení

Pražská policie muže podezřelého z útoku na seniorku v metru obvinila z trestných činů výtržnictví a ublížení na zdraví. Soud ho poslal do vazby. Hrozí mu až dva roky vězení. Řekl to v pátek mluvčí pražské policie Richard Hrdina. Na webu znovu požádal o to, aby se policii ozvali svědci napadení. Pachatel minulý týden zaútočil na Proseku na devadesátiletou ženu, která špatně vidí a pohybuje se o holi. Bil ji do obličeje, když ho požádala o uvolnění sedadla.

Policie o napadení informovala ve středu. Podezřelého zadržela ve čtvrtek ráno v Praze 5 podle informací od revizora dopravního podniku. Útočníka poznal na videozáznamu, který policie zveřejnila.

Seniorka si chtěla minulý týden ve středu v soupravě metra ve stanici Prosek sednout na sedadlo, na kterém muž ležel a celé ho zabíral. Když ji napadl, zastali se jí další cestující. Útočníka se jim sice zadržet nepodařilo, kamera ve stanici ale zachytila jeho tvář. Ženu kvůli zranění v obličeji ošetřili zdravotničtí záchranáři. Útočník jí také poškodil brýle, škoda je více než 3000 korun.

Zdroj: ČTK
před 56 minutami

Dirigent Rattle, manžel Kožené, po brexitu zažádal o německé občanství

Slavný britský dirigent sir Simon Rattle zažádal o německé občanství. Pětašedesátiletý liverpoolský rodák a manžel české mezzosopranistky Magdaleny Kožené tak učinil v reakci na brexit. "Stejně jako pro mnohé to také pro mě bude nezbytné," vysvětluje Rattle, jenž před pandemií běžně hostoval u předních evropských orchestrů.

Tento týden překvapil svět klasické hudby, když oznámil, že roku 2023 skončí ve vedení London Symphony Orchestra. Od stejného roku Rattle povede Bavorský symfonický rozhlasový orchestr sídlící v Mnichově. Rozhodl se tak především proto, aby mohl být nablízku Kožené a jejich třem dětem, se kterými žijí v Berlíně. Faktorem byl ale také brexit.

"Fakt, že muzikanti a obecně umělci náhle musí žádat o víza pro cestu do Evropy, rozhodně není tím slibovaným přínosem brexitu," zdůrazňuje Rattle. Podle agentury Reuters neskrývá rozhořčení a lituje, jak neblaze odchod Velké Británie z Evropské unie poznamená nejmladší generaci anglických hudebníků, kteří byli zvyklí na starém kontinentu studovat a vystupovat bez byrokratických překážek.

Zdroj: Reuters
Další zprávy