Bílkovi žoldáci, styďte se! Horší půli jste předvést nemohli

Prohlédněte si fotogalerii ze zápasu Česko - Finsko.
Čeští fotbalisté navzdory kladným očekáváním byli opět v útoku bezzubí a nedokázali se ani proti Finsku střelecky prosadit. V přípravném utkání navíc jednou inkasovali a v Teplicích prohráli 0:1.
Takto končilo utkání. V poslední minutě se Tomáš Sivok střetl s finským hrdinou - brankářem Niki Mäenpou.
V 81. minutě si další velkou šanci vytvořil s pomocí Petra Jiráčka Matěj Vydra, s jehož střelou si Mäenpää poradil.
Milan Petržela se do hry dostal po prvním poločasu, když nahradil Jaroslava Plašila.
Foto: CPA - Eduard Erben
Luděk Mádl Luděk Mádl
12. 9. 2012 5:00
Porážka od Finska 0:1 by se snad překousla. "Výkon" českého týmu nikoli

Glosář - Vypadali jako hoši z dobrých rodin, co si v babím létě spořádaně, volným krokem a v družné zábavě vyšli na podvečerní procházku. Div, že si na trávníku neuspořádali piknik.

Jenže na sobě neměli nažehlené námořnické oblečky, ale reprezentační dresy. A předpokládalo se, že tedy budou reprezentovat, konkrétně ve fotbale. Místo toho jen dělali ostudu. Sami sobě i fotbalu samotnému.

Prořídlé ochozy teplického stadionu slavným čtvrtfinalistům fotbalového Eura dozajista vehnaly na čela chmurnou vlnku. "Ti nízcí čeští lidé si takové hrdiny, jako jsme my, snad ani nezaslouží," jistě proskočilo hlavou nejednomu z nich.

Češi korzovali, Finové hráli fotbal

Příjemnou procházku jak po golfovém greenu kazili pak chloubě národa i hřmotní kluci z Finska, co vyběhli proti ní. Vůbec nedbali přátelského statutu utkání a zcela neférově hráli proti korzující české elitě normální fotbal.

S presingem, pohybem, napadáním... A dokonce si ti zpropadenci dovolili vstřelit gól, považte! A to čerstvým držitelům kvalifikačního bodu za hrdinnou obranu Čechovy branky ve městě Kodani.

Dost ironie, shrňme to: Je relativně jedno, že fotbaloví reprezentanti prohráli v přípravě s Finskem 0:1. I to, že se jejich minutáž bez vstřelené branky protáhla na 378 minut v jedné šňůře. Podstatné je to, co si zejména v prvním poločase utkání dovolili předvést.

Rozestavení, taktické vzorce? Zbytečná slova

"Katastrofa," i tohle slůvko, pokud jsem správně slyšel, procedil mezi zuby při hodnocení první půle trenér Michal Bílek, který jindy mívá pro své hochy jen slova pochopení.

Veškeré předzápasové diskuse expertů, zda držet tradiční rozestavení 4-2-3-1, nebo to raději zkusit s hrou na dva útočníky, se ukázaly jako naprosto zbytečné a v kontextu první části utkání směšné.

Při míře nasazení, s níž jedenáct osob oděných v reprezentačním dresu naskočilo do mezistátního utkání, by totiž dotyčná squadra byla naprosto nekonkurenceschopná v jakémkoli rozestavení, které si lze vůbec vymyslet. Když se totiž s míčem v podstatě nedostanete na útočnou polovinu, tak tam prostě žádnou ofenzivní rojnici nerozvinete...

Floskule o žoldácích tentokrát platily

Jakékoli Bílkovy plány, co bude s týmem zkoušet a testovat před říjnovými duely s Maltou, se prostě v podání jeho svěřenců proměnily v pověstné "kecy v kleci".

(Jen tak mimochodem: ukázalo se, že hrát se středními záložníky typu Jiráčka a Plašila na křídlech skutečně nejde.)

Nejsem příznivcem patetických řečí o nejcennějším dresu, ale takovou míru nezájmu, flinkovství a šlendriánu si tato textilie asi skutečně nezasloužila.

Na koni byli v úterý večer ti, co tvrdí, že za národní tým hrají jen žoldáci, pro které je důležitější angažmá v zahraničních klubech - a v "repre" je pak jejich hlavním cílem nezranit se a neunavit.

Lepší číst si návod k pračce...

Ve většině případů to po mém soudu rozhodně pravda není, ale pro tento přátelský zápas, konkrétně jeho první poločas, to bohužel platilo na tisíc procent.

Vzpomínka na dojemnou snahu manažera Šmicra, aby si hoši připsali alespoň nějaké ty prémie a na reprezentační srazy nemuseli ještě doplácet ze svého, působila po utkání s Finskem opravdu tragikomicky.

I sociální sítě si po marionetě v roli ministryně kultury a po premiérovi bojujícím s teokratickým dalajlámismem našly rychlostí blesku nové klauny.

"V televizi hraje repre. Zvolil jsem zábavnější program: čtu si návod k nové pračce," zahlásil např. ve statutu jeden z mých facebookových přátel.

Trhani, krvavý zabiják a obludárium

Skutečně těžko vysvětlovat lidem, proč by si na zápasy těchto flinků měli kupovat vstupenky, proč by se na ně měli dívat v televizi a proč by za přenosy měly televizní stanice platit svazu peníze.

Schopnost nasí*at lidi mají čeští fotbaloví reprezentanti opravdu obdivuhodnou. Sotva postoupí na Euro, hned si všechno zkazí operetním představením Trhani.

Když už na Euru uhrají čtvrtfinále, sdělí vzápětí ožralý Baroš novináři na letišti, že ho zabije.

A sotva se přiveze kvalifikační bod z Dánska, naváže na to představení jak z fotbalového obludária.

Bílek: Zjistili jsme, jak hrát nemáme

Ano, druhá půle byla lepší, naznačila, že běhavá křídla (hlavně Vydra) jsou určitě progresivnější variantou - a také že se může velmi vyplatit, když se nejen na standardky bude dopředu častěji vydávat hlavičkář Sivok.

Ale to všechno mohlo jen těžko přehlušit tu kvílivou fotbalovou kakofonii z první pětačtyřicetiminutovky.

"Zjistili jsme, jak hrát nemáme," konstatoval po utkání Michal Bílek.

No vidíte. A pak že to utkání nebylo k ničemu...

Souhlasíte? Nebo to vidíte úplně jinak? O fotbalu můžeme diskutovat i na facebookovém profilu Luděk Mádl - Aktuálně.cz. Chcete-li, klikněte na stránce na "To se mi líbí".

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 43 minutami

Zdražení energií dopadlo na lidi na přístrojích, rada pro ně žádá příspěvek

Prudký růst cen energií výrazně dopadl na lidi se zdravotními obtížemi a handicapem, kteří se neobejdou bez podpory přístrojů s vyšší spotřebou elektřiny. Výdaje se jim tak zvedly víc než ostatním. Týká se to více než 10 tisíc lidí. Řekl to předseda Národní rady osob se zdravotním postižením (NRZP) Václav Krása. Například dýchací přístroj podle údajů rady denně používá na 6000 osob. Další handicapovaní používají různé ventilátory či jiné aparáty s vyšší spotřebou.

"Dýchací přístroje mají příkon kolem 300 wattů. Člověk je používá denně třeba deset hodin. Za den jsou to tři kilowatty. To lidé platí navíc, bez toho ale nemohou být. Domníváme se, že mají tak enormní náklady na energie, že je potřeba jejich problém řešit," uvedl Krása. Podotkl, že řada handicapovaných žije z invalidního důchodu. "Jsou to většinou lidé, kteří mohou pracovat jen minimálně. Situace je pro ně tak velmi složitá," dodal šéf rady. O problému a jeho možném řešení chce jednat s ministrem práce Marianem Jurečkou (KDU-ČSL).

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Soudcovská unie nesouhlasí se zmrazením platů, podpoří ty, kteří se budou bránit

Soudcovská unie ČR (SU) zásadně nesouhlasí s vládním návrhem na letošní zmrazení platů všech ústavních činitelů včetně soudců na loňské úrovni. Na čtvrtečním zasedání v Kroměříži se republiková rada unie shodla na tom, že podpoří soudce, kteří se budou za využití všech právních prostředků domáhat "oprávněných platových nároků" za tento rok. Unie státních zástupců (USZ) rovněž vzkázala, že civilní žaloby státních zástupců jsou reálnou variantou.

Novelu schválila sněmovna a ve čtvrtek umožnil její přijetí Senát, který využil ústavní možnosti nezabývat se návrhem. Norma míří k prezidentu Miloši Zemanovi, který avizoval, že ji podepíše.

"Soudcovská unie České republiky vyjadřuje hluboké zklamání nad přístupem vlády ČR, která na jedné straně deklaruje posilování demokratického právního státu a vlády práva, a v rozporu s tím ve vztahu k nezávislé soudní moci, navíc bez potřebného předchozího dialogu s ní, pokračuje v dlouholeté erozi materiálního zabezpečení soudců," uvedla Soudcovská unie v prohlášení.

Zmrazení platů se týká rovněž státních zástupců. "Unie státních zástupců lituje, že Senát Parlamentu ČR dnes nevyhověl návrhům dvou vlastních výborů - ústavně-právního a hospodářského - na zamítnutí zákona snižujícího platy státních zástupců a soudců," sdělil viceprezident USZ Ondřej Šťastný.

Výše platů politiků, soudců a státních zástupců se stanovuje z platové základny, která vychází z předloňské průměrné mzdy. Od ledna se platové základny politiků, soudců a žalobců zvedly o šest procent. Novela je má opět snížit. V případě politiků to bude z částky 89 155 korun na 84 060 korun. U soudců má klesnout ze 106 986 korun na 100 872 korun a u žalobců z 96 287,40 korun na 90 748,80 korun.

Vláda chce novelou ušetřit státu zhruba 600 milionů korun. Právě touto úsporou zdůvodnila potřebu zrychleného schvalování novely. Podle kritiků ani to není v souladu s ústavním pořádkem.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Europoslanci podpořili prodloužení mandátu českého člena Evropského účetního dvora Jana Gregora

Evropský parlament ve čtvrtek doporučil Radě EU prodloužení mandátu českého člena Evropského účetního dvora (EÚD) Jana Gregora o dalších šest let. Nynější mandát mu skončí 6. května, stanovisko europarlamentu není pro Radu závazné, ale zpravidla se jím řídí.

Poslanci Gregora podpořili 656 hlasy z celkem 705 možných. Plénum doporučilo také prodloužení mandátů lotyšského a slovinského člena účetního dvora. Naopak polský kandidát stejně jako v roce 2020 podporu nezískal, tehdy ho však Rada přesto jmenovala. Kandidáty do tohoto úřadu navrhují jednotlivé členské země, každá zde má svého zástupce.

Gregor před nástupem k EÚD v roce 2016 působil mimo jiné na pozici náměstka ministra financí České republiky, kde sestavoval český rozpočet. Ministrem byl tehdy Andrej Babiš.

Zdroj: ČTK
Další zprávy