Bílkovi žoldáci, styďte se! Horší půli jste předvést nemohli

Prohlédněte si fotogalerii ze zápasu Česko - Finsko.
Čeští fotbalisté navzdory kladným očekáváním byli opět v útoku bezzubí a nedokázali se ani proti Finsku střelecky prosadit. V přípravném utkání navíc jednou inkasovali a v Teplicích prohráli 0:1.
Takto končilo utkání. V poslední minutě se Tomáš Sivok střetl s finským hrdinou - brankářem Niki Mäenpou.
V 81. minutě si další velkou šanci vytvořil s pomocí Petra Jiráčka Matěj Vydra, s jehož střelou si Mäenpää poradil.
Milan Petržela se do hry dostal po prvním poločasu, když nahradil Jaroslava Plašila.
Luděk Mádl Luděk Mádl
12. 9. 2012 5:00
Porážka od Finska 0:1 by se snad překousla. "Výkon" českého týmu nikoli

Glosář - Vypadali jako hoši z dobrých rodin, co si v babím létě spořádaně, volným krokem a v družné zábavě vyšli na podvečerní procházku. Div, že si na trávníku neuspořádali piknik.

Jenže na sobě neměli nažehlené námořnické oblečky, ale reprezentační dresy. A předpokládalo se, že tedy budou reprezentovat, konkrétně ve fotbale. Místo toho jen dělali ostudu. Sami sobě i fotbalu samotnému.

Prořídlé ochozy teplického stadionu slavným čtvrtfinalistům fotbalového Eura dozajista vehnaly na čela chmurnou vlnku. "Ti nízcí čeští lidé si takové hrdiny, jako jsme my, snad ani nezaslouží," jistě proskočilo hlavou nejednomu z nich.

Češi korzovali, Finové hráli fotbal

Příjemnou procházku jak po golfovém greenu kazili pak chloubě národa i hřmotní kluci z Finska, co vyběhli proti ní. Vůbec nedbali přátelského statutu utkání a zcela neférově hráli proti korzující české elitě normální fotbal.

S presingem, pohybem, napadáním... A dokonce si ti zpropadenci dovolili vstřelit gól, považte! A to čerstvým držitelům kvalifikačního bodu za hrdinnou obranu Čechovy branky ve městě Kodani.

Dost ironie, shrňme to: Je relativně jedno, že fotbaloví reprezentanti prohráli v přípravě s Finskem 0:1. I to, že se jejich minutáž bez vstřelené branky protáhla na 378 minut v jedné šňůře. Podstatné je to, co si zejména v prvním poločase utkání dovolili předvést.

Rozestavení, taktické vzorce? Zbytečná slova

"Katastrofa," i tohle slůvko, pokud jsem správně slyšel, procedil mezi zuby při hodnocení první půle trenér Michal Bílek, který jindy mívá pro své hochy jen slova pochopení.

Veškeré předzápasové diskuse expertů, zda držet tradiční rozestavení 4-2-3-1, nebo to raději zkusit s hrou na dva útočníky, se ukázaly jako naprosto zbytečné a v kontextu první části utkání směšné.

Při míře nasazení, s níž jedenáct osob oděných v reprezentačním dresu naskočilo do mezistátního utkání, by totiž dotyčná squadra byla naprosto nekonkurenceschopná v jakémkoli rozestavení, které si lze vůbec vymyslet. Když se totiž s míčem v podstatě nedostanete na útočnou polovinu, tak tam prostě žádnou ofenzivní rojnici nerozvinete...

Floskule o žoldácích tentokrát platily

Jakékoli Bílkovy plány, co bude s týmem zkoušet a testovat před říjnovými duely s Maltou, se prostě v podání jeho svěřenců proměnily v pověstné "kecy v kleci".

(Jen tak mimochodem: ukázalo se, že hrát se středními záložníky typu Jiráčka a Plašila na křídlech skutečně nejde.)

Nejsem příznivcem patetických řečí o nejcennějším dresu, ale takovou míru nezájmu, flinkovství a šlendriánu si tato textilie asi skutečně nezasloužila.

Na koni byli v úterý večer ti, co tvrdí, že za národní tým hrají jen žoldáci, pro které je důležitější angažmá v zahraničních klubech - a v "repre" je pak jejich hlavním cílem nezranit se a neunavit.

Lepší číst si návod k pračce...

Ve většině případů to po mém soudu rozhodně pravda není, ale pro tento přátelský zápas, konkrétně jeho první poločas, to bohužel platilo na tisíc procent.

Vzpomínka na dojemnou snahu manažera Šmicra, aby si hoši připsali alespoň nějaké ty prémie a na reprezentační srazy nemuseli ještě doplácet ze svého, působila po utkání s Finskem opravdu tragikomicky.

I sociální sítě si po marionetě v roli ministryně kultury a po premiérovi bojujícím s teokratickým dalajlámismem našly rychlostí blesku nové klauny.

"V televizi hraje repre. Zvolil jsem zábavnější program: čtu si návod k nové pračce," zahlásil např. ve statutu jeden z mých facebookových přátel.

Trhani, krvavý zabiják a obludárium

Skutečně těžko vysvětlovat lidem, proč by si na zápasy těchto flinků měli kupovat vstupenky, proč by se na ně měli dívat v televizi a proč by za přenosy měly televizní stanice platit svazu peníze.

Schopnost nasí*at lidi mají čeští fotbaloví reprezentanti opravdu obdivuhodnou. Sotva postoupí na Euro, hned si všechno zkazí operetním představením Trhani.

Když už na Euru uhrají čtvrtfinále, sdělí vzápětí ožralý Baroš novináři na letišti, že ho zabije.

A sotva se přiveze kvalifikační bod z Dánska, naváže na to představení jak z fotbalového obludária.

Bílek: Zjistili jsme, jak hrát nemáme

Ano, druhá půle byla lepší, naznačila, že běhavá křídla (hlavně Vydra) jsou určitě progresivnější variantou - a také že se může velmi vyplatit, když se nejen na standardky bude dopředu častěji vydávat hlavičkář Sivok.

Ale to všechno mohlo jen těžko přehlušit tu kvílivou fotbalovou kakofonii z první pětačtyřicetiminutovky.

"Zjistili jsme, jak hrát nemáme," konstatoval po utkání Michal Bílek.

No vidíte. A pak že to utkání nebylo k ničemu...

Souhlasíte? Nebo to vidíte úplně jinak? O fotbalu můžeme diskutovat i na facebookovém profilu Luděk Mádl - Aktuálně.cz. Chcete-li, klikněte na stránce na "To se mi líbí".