Bílek Laštůvkovi vysekl poklonu, Čech je ale jasná jednička

Miroslav Harnoch Miroslav Harnoch
7. 2. 2013 12:22
Trenér české reprezentace Michal Bílek pochválil za výkon v přátelském utkání proti Turecku brankáře Jana Laštůvku. Petr Čech ale zůstane jedničkou.
Jan Laštůvka sice chytal proti Turecku skvěle, proti Dánsku ale nejspíš zase usedne na lavičku.
Jan Laštůvka sice chytal proti Turecku skvěle, proti Dánsku ale nejspíš zase usedne na lavičku. | Foto: CPA - Eduard Erben

Praha - S úsměvem na tváři přišel trenér české fotbalové reprezentace Michal Bílek na čtvrteční tiskovou konferenci po utkání s Tureckem. A není divu. Češi vyhráli 2:0 a ještě předvedli výkon, za který by se ani v jarní kvalifikaci na MS nemuseli stydět.

Kouč v první řadě pochválil hráče a to především brankáře Jana Laštůvku, který několika skvělými zákroky zachránil nulu. "Defenziva sice šlapala dobře, ale on nás při slabších okamžicích podržel. Chytal výborně," vysekl Bílek poklonu gólmanovi Dněpropetrovsku.

Laštůvka zaskakoval za zraněného Petra Čecha, svým výkonem ale hlavu trenérovi nezamotal. O jedničce v bráně má jasno. "Jsem moc rád, že to Honzovi vyšlo. Opravdu nás podržel, ale Petr Čech je pořád výš, nic měnit nebudeme. Ale je dobře, že máme v záloze dalšího skvělého brankáře," uvedl kouč.

"Tým se staví kolem Rosického"

Dařilo se ale i dalším hráčům, především nepříliš ostříleným mladíkům jako je Darida, Vydra nebo Krejčí. "Naše hra se jejich pohybem oživila. Jsou to běhaví hráči a chtěli se v nabité konkurenci předvést," zhodnotil výkon mladíků Bílek.

Naději do budoucna prý slibuje právě výkon Matěje Vydry, který dává jeden gól za druhým v druholigovém anglickém Watfordu. "Má fazónu, je to na něm vidět, včera odvedl slušnou práci, ale nedělejme z něho někoho, kdo nás má spasit. Tým musíme stavět kolem Rosického," upozorňuje Bílek.

Vydra v Anglii obvykle nastupuje na hrotu útoku, v reprezentaci se musel spokojit s krajem zálohy. V tom ale Bílek problém nevidí. "Já jsem o tom s Matějem mluvil. On je vůbec rád, že může v národním týmu být, takže nastoupí, kde bude potřeba," prohlásil trenér.

"Rezek má dveře stále otevřené"

Díky svým výkonům ale Vydra vyšoupl z reprezentace například Jana Rezka, který si na Kypru nevede vůbec špatně. "Je to jen důkaz toho, jak nabitý kádr máme. Honzu ale v žádném případě nezvrhuji. Udělal pro národní tým spoustu práce. Teď se do nominace nevešel, ale nemůžu říct, jak to bude příště. Dveře má pořád otevřené."

Komu se ale podařilo využít nominaci naplno, je hrotový útočník David Lafata. Po Slovensku se trefil i do sítě Turecka a ani u něho trenér Bílek nešetřil chválou. "Předvedl přesně to, co od něho očekáváme. Má čuch na výběr místa a včera to opět předvedl. Teď je pro mě útočníkem číslo jedna."

Ještě na podzim si Lafata v médiích stěžoval, že by byl rád za větší prostor v reprezentaci. Teď se dočkal.

"Nemyslím si, že by tehdy David nejezdil na srazy rád. Prostě čekal na šanci, teď ji dostal a využil. Je potřeba ale stále myslet na hráče jako Pekhart, Kozák a další, kteří se určitě také začnou prosazovat," dodal Bílek.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 minutou

Česká pošta nestojí před krizí, kontroly nezjistily žádná pochybení, uvedl Hamáček

Česká pošta podle ministra vnitra Jana Hamáčka nestojí před krizí, hrozbu stávky označil za bezdůvodnou. Desítky kontrol ve firmě podle něj nezjistily žádná pochybení. Hamáček také bude chtít jednat o kompenzacích pro Českou poštu za ztráty během koronavirové krize. Ztráty podniku vyčíslil zhruba na 780 milionů korun.

Zdroj: ČTK
před 25 minutami

Magma ze sopky na Kanárských ostrovech může vytékat až tři měsíce, obávají se experti

Na španělském ostrově La Palma může magma po nedělní erupci sopky podle odhadu expertů vytékat tři týdny nebo až tři měsíce, informoval dnes deník El País s odkazem na vulkanologický institut Kanárských ostrovů. Několik proudů masy žhavé lávy na cestě k pobřeží dosud zničilo dvě stovky domů a na 154 hektarů půdy, ohroženy jsou i banánovníkové plantáže. Přerušen je kvůli valící se lávě stále provoz na šesti silnicích, letecká doprava na ostrově funguje bez omezení.

Největší obavy nyní panují ze střetu žhavé lávy s mořskou vodou, po němž se do ovzduší uvolní obrovské množství páry a toxických plynů. Riziko velkých cunami podle expertů nehrozí. Pobřeží na jihozápadě ostrova bylo uzavřeno, láva by tam měla dorazit během několika dnů, její postup se totiž zpomalil. Nyní je okraj proudů lávy asi 2,5 kilometru od pobřeží. V některých částech dosahuje masa lávy výšky až 12 metrů.

Láva kromě zatím dvou stovek domů zničila i infrastrukturu ostrova, elektrické vedení, zemědělskou půdu, ale také například zavlažovací potrubí k banánovníkovým plantážím. Ohroženo je nyní asi 400 hektarů plantáží banánovníků, jehož pěstování patří k hlavním ekonomickým odvětvím na ostrově. V nejpostiženější oblasti kolem obcí El Paso a Los Llanos de Aridane se pěstuje asi 20 procent produkce banánů ostrova. O práci tak mohou podle deníku La Vanguardia přijít stovky lidí.

Erupce na La Palmě už zničila také řadu domů, které fungovaly jako ubytování pro turisty. Právě jihozápad ostrova je vyhledávanou destinací zejména německých a holandských turistů. Cestovní ruch se přitom právě sotva začal vzpamatovávat z omezení kvůli pandemii covidu-19. Španělská ministryně cestovního ruchu Reyes Marotová nicméně v pondělí uvedla, že tato událost může být i reklamou pro cestovní ruch v příštích týdnech a měsících, za což si vysloužila kritiku místních obyvatel.

Přírodní katastrofa si díky včasné evakuaci nevyžádala žádné oběti, ani zraněné. Z postižené oblasti bylo evakuováno na 6000 lidí. Škody způsobené erupcí odhadl premiér Kanárských ostrovů Ángel Víctor Torres na více než 400 milionů eur (asi 10,2 miliardy Kč).

Vyvěrání magmatu ze sopky odhadují experti na několik týdnů až měsíců. Vychází přitom z dosud nejdelší erupce na ostrově z roku 1585, kdy to bylo 84 dnů, a nejkratší z roku 1971, kdy magma vyvěralo 25 dní. Návrat k normálu ale po této přírodní katastrofě podle televize RTVE potrvá další týdny či měsíce.

Deník El País dnes s odvoláním na vulkanologický ústav Kanárských ostrovů napsal, že do vzduchu se po erupci nyní na La Palmě uvolňuje denně odhadem od 6000 do 11.500 tun oxidu siřičitého.

před 1 hodinou

Prodeje léků na předpis stouply meziročně o desetinu

Prodeje léků na předpis v Česku v období od začátku července 2020 do konce června 2021 vzrostly meziročně o desetinu na 75 miliard korun, volně prodejných léků a doplňků stravy o pět procent na 27 miliard korun. Vyplývá to z dat analytické společnosti IQVIA. Hodnoty prodejů léků na předpis jsou uvedeny v cenách výrobce bez DPH, hodnoty prodejů v kategorii volně prodejných léků a produktů pro zdravotní péči jsou naopak měřeny v koncových cenách včetně DPH.

Zdroj: ČTK
Další zprávy