Bezmocní Brazilci dostali další tři góly. Srazila je penalta

12. 7. 2014 23:55
Bronzové medaile si ze světového šampionátu ve fotbale odvážejí Nizozemci. Ti v utkání o třetí místo díky dvěma brankám v úvodní dvacetiminutovce porazili domácí Brazílii 3:0.
Penaltová situace ze 2. minuty. Thiago Silva zastavuje Arjena Robbena nedovoleným způsobem před pokutovým územím. Rozhodčí však chybně nařídil penaltu a zároveň chybně Silvu nevyloučil. | Foto: Reuters

Brasília - Poprvé v historii si fotbalisté Nizozemska odvážejí bronzové medaile ze světového šampionátu. V utkání o třetí místo na šampionátu v Brazílii porazili díky dvěma brankám v úvodní dvacetiminutovce domácí výběr 3:0. Online reportáž z utkání si přečtěte ZDE.

Nizozemci tak navázali na zisk stříbrných medailí z posledního šampionátů, i ze šampionátů v letech 1974 a 1978.

Brazilci tak zůstanou na domácím šampionátu bez medaili, a to především proto, že v posledních dvou zápasech na šampionátu inkasovali deset branek. Navíc teprve potřetí v historii prohráli na MS dvakrát za sebou.

Alžírský sudí při gólech chyboval

Zápas hodně ovlivnila sporná situace hned ve druhé minutě zápasu. Alžírský sudí Haimúdí za zákrok Thiaga Silvy na unikajícího Arjena Robbena nařídil po konzultaci se svým asistentem penaltu pro Nizozemce.

K faulu však došlo ještě před pokutovým územím Brazilců, zároveň však Haimúdí chyboval i tím, že brazilského zadáka za zmaření zjevné gólové příležitosti nevyloučil.

Pokutový kop proměnil Robin van Persie, druhý gól pak přidal v 16. minutě po hrubce stopera Davida Luize pohotový Daley Blind. Gólu však předcházel ofsajd přihrávajícího Jonathana de Guzmána.

Brazilci se v dalším průběhu zápasu i přes velké šance na skórování neprosadili, a to i proto, že Haimúdí ve druhém poločase neodpískal po faulu Blinda na Oscara v pokutovém území Nizozemců penaltu pro kanárky.

V nastaveném čase druhé půle pak Brazilci inkasovali ještě třetí branku od Georginia Wijnalduma po další rychlém kontru Nizozemců.

Kanárkům řada změn nepomohla

Kouč Brazilců Luiz Felipe Scolari udělal po výprasku 1:7 v semifinále s Německem v základní sestavě několik změn. Do obrany se vrátil kapitán Thiago Silva, poprvé na turnaji si zahrál také Maxwell.

V záloze dostali příležitost Paulinho, Ramires a Willian, Freda na hrotu nahradil Jo. V nizozemském týmu místo De Jonga nastoupil Clasie, při předzápasové rozcvičce si navíc natáhl sval Sneijder a šanci místo něj dostal De Guzmán.

Narozdíl od semifinále mezi Nizozemskem a Argentinou, na stadionu Nacional v Brasílii byl od počátku k vidění ofenzivní fotbal. "Kanárci" si po debaklu s Německem chtěli spravit chuť, již ve třetí minutě však Nizozemci dostali šanci v podobě pokutového kopu.

Thiago Silva stáhl Robbena na zem, podle opakovaných záběrů tak ale učinil ještě před pokutovým územím. Rozhodčí Haimúdí přesto nařídil penaltu, kterou Van Persie proměnil a Brazílie inkasovala 100. gól na světových šampionátech.

Brazilce diváci opět vypískali

V 17. minutě navíc centrovaný míč, kterému předcházel neodpískaný těsný ofsajd De Guzmána, odhlavičkoval David Luiz přímo na Daleyho Blinda, jenž si v pokutovém území zpracoval balon na pravou nohu a nekompromisně zakončil.

Do první příležitosti Brazilců se v 21. minutě dostal Oscar, který však svoji přízemní střelu nasměroval přímo na gólmana Cillessena.

Tentýž hráč rozehrál v následujících minutách hned několik přímých kopů, v 38. minutě našel v šestnáctce Paulinha, jenž hlavou těsně minul. V závěru poločasu na druhé straně brankáře Césara prověřil Van Persie.

Nizozemci v druhé půli polevili v ofenzivním snažení a do šancí se dostávali spíše domácí fotbalisté. V 60. minutě Ramires vystřelil z hranice pokutového území, svůj pokus ale neusměrnil mezi tři tyče. Přímý kop Davida Luize o chvíli později našel pouze nizozemského gólmana.

Faul na Oscara sudí přehlédl

V 69. minutě Blind přišlápl ve vápně Oscarovu nohu, sudí tentokrát ale penaltu nenařídil a brazilskému záložníkovi naopak udělil žlutou kartu za simulování. O třináct minut později upadl Robben v šestnáctce po souboji s Fernandinhem, ani v tomto případě se o pokutový kop nejednalo.

Nizozemci přesto stihli vstřelit třetí branku. V nastavení střídající Janmaat přesně přihrál Wijnaldumovi, jenž se v reprezentačním dresu trefil podruhé. Zpečetil tak čtvrtý medailový úspěch Nizozemska na mistrovství světa, když si po třech stříbrech připsalo první bronz.

Výsledek:

Brazílie - Nizozemsko 0:3 (0:2)

Branky: 3. Van Persie z pen., 16. Blind, 90.+1 Wijnaldum. Rozhodčí: Haimúdí (Alž.) - Achik (Mar.), Etchialí (Alž.). ŽK: Thiago Silva, Fernandinho, Oscar - Robben, De Guzmán. Diváci: 68.034.
Brazílie: Júlio César - Maicon, Thiago Silva, David Luiz, Maxwell - Paulinho (57. Hernanes), Luiz Gustavo (46. Fernandinho) - Ramires (73. Hulk), Oscar, Willian - Jo. Trenér: Scolari.
Nizozemsko: Cillessen (90.+3 Vorm) - De Vrij, Vlaar, Martins Indi - Kuijt, Wijnaldum, Clasie (90. Veltman), Blind (70. Janmaat) - De Guzmán - Van Persie, Robben. Trenér: Van Gaal.